تخطئه چهره امام توسط روزنامه جوان به بهانه انتشار نامه مهدی کروبی از حصر

شرق در این شماره به موضوع توهین به حضرت امام(ره) در روزنامه جوان پرداخته و در کنار گزارشی از سخنان رئیس جمهوری در دیدار با نخست وزیر ایتالیا، یادداشتی درباره آینده پناه‌جویان در کشورهای اروپایی به چاپ رسانده است.

توهین و تخطئه چهره امام توسط روزنامه جوان به بهانه انتشار نامه مهدی کروبی از حصر
روزنامه شرق در صفحه 2 گزارشی با عنوان «پاسخ عجیب به یک نامه» را منتشر ساخته و به بررسی یادداشت روز گذشته روزنامه «جوان» با عنوان «حصر ارزش، حصر ضدارزش!» به قلم «محمدرضا کائینی» خطاب به حجت‌الاسلام کروبی پرداخته است.
 
شرق که معتقد است در یادداشت روز گذشته روزنامه «جوان» ساحت امام (ره) مورد توهین قرار گرفته، با اشاره به سابقه نگارنده این متن، یادداشت او در تاریخ هجدهم تیرماه سال ٩٣ در خبرگزاری فارس را نیز عاملی برای تخطئه چهره امام قلمداد نموده و نظرات برخی از فعالان سیاسی درباره این موضوع را منتشر ساخته است.
 
در بخشی از یادداشت کائینی در روزنامه جوان آمده است: «آقای کروبی!  شما به همان دلیل یا مصلحتی در حصر هستید و محاکمه هم نمی‌شوید که در «دوران طلایی امام» آیات شریعتمداری، قمی، روحانی و… محاکمه نشدند و در حصر ماندند… من به‌خوبی به یاد دارم که کتک‌کاری خود با طرفداران آقای شریعتمداری در مراسم ترحیم مرحوم اثنی‌عشری را با افتخار تعریف می‌کردید و از بابت همین دعوا، به آلاف و الوف رسیدید!…. خدا پدر این «سید» را بیامرزد که نجیبانه تنها شما را «نانجیب» می‌خواند، اگر در آن دوران طلایی بودید، با چند کلمه فرمان همه‌تان را آویزان می‌کردند».
 

این روزنامه با یادآوری اعتراض منجر به توقیف روزنامه حیات‌نو در سال 1381 به اتهام توهین به امام و صدور بیانیه اعتراضی مجلس خبرگان و راهپیمایی طلاب در شهر قم، به سکوت اصولگرایان درباره یادداشت روزنامه جوان اشاره کرده و از عدم گفتگوی برخی از شخصیت‌های این جریان با خبرنگار روزنامه شرق خبر داده است.
 
 

رئیس جمهوری: ادیان آسمانی هیچ رابطه‌ای با ترور و تروریسم ندارند
شرق در صفحه 3 گزارشی از دیدار رئیس‌جمهوری با نخست‌وزیر ایتالیا در تهران به چاپ رسانده و در بخشی از آن از قول دکتر روحانی با  اشاره به سابقه دوستی ایران و ایتالیا، به موضوع «اسلام‌هراسی و مبارزه با تروریسم» پرداخته و آورده است: «ضرورت دارد دنیا بداند ادیان آسمانی از جمله اسلام هیچ رابطه‌ای با ترور و تروریسم ندارند و همه ادیان آسمانی پیام‌آور صلح، محبت، دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان انسان‌ها هستند. در این زمینه مخصوصا برای قرابت و نزدیکی بین مسیحیت و اسلام و تنفر هر دو دین از ترور، افراط و خشونت مقرر شد همکاری‌های دو کشور شروع شود و ادامه پیدا کند».
 

روحانی در بخش دیگری از سخنان، معضلات کشورهای منطقه از جمله افغانستان، یمن، عراق، سوریه، لبنان و لیبی را از دیگر محورهای گفتگوی خود با نخست‌وزیر ایتالیا عنوان کرد و گفت رایزنی‌ها و هماهنگی‌های بیشتر بین دو کشور به حل این معضلات منطقه کمک خواهد کرد.

 
سرنوشت پناه‌جویان مسلمان در اروپا چه خواهد شد؟
این روزنامه در صفحه 20 یادداشت «سیدعلی موجانی»، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان با عنوان «تبادل؛ یک رویکرد اجتناب‌ناپذیر» را به چاپ رسانده و به روایت صحبت او با یک سرمهندس آلمانی در هواپیما درباره سرنوشت پناه‌جویان مسلمان در آلمان پرداخته است.
 

او که به عنوان یک مسلمان به این سوال همسفر آلمانی خود پاسخ داده، با اشاره به طولانی بودن مسیر ادغام اجتماعی پناهجویان در کشور پذیرنده، این امر را برای نسل اول پناهجویان، ساده‌تر از نسل‌های بعدی آنان پیش‌بینی کرده و معتقد است: «زمان شرایط را تغییر می‌دهد و چند دهه بعد، تاریخ، سوریه، عراق و افغانستان تازه‌ای می‌سازد و حتی حداقل ثبات هم برای یک نسل‌دومی یا نسل‌سومی به معنای بازگشت حس نوستالژیک هویت‌جویی است.»
 
او با اشاره به نظر همسفر خود درباره آینده مهاجرین مسلمان در کشورش، از تاثیر عمیق هم‌زیستی شهروندان با جوامع مهاجر در دو دهه آتی گفته و نوشته است: «اگر به مبارزات انتخاباتی آمریکا و ادبیات تند برخی از نامزدها نگاه کنید، می‌بینید که حساسیت و تمایز ما اروپایی‌ها ریشه در همین تفاوت نگرش و فاصله میان اروپا و غرب دارد. حضور این مهاجران در کنار ما بر رفتار اروپایی ما هم بی‌تأثیر نخواهد بود. تحمل و هم‌زیستی برای نسل ما و نسل‌های پس از ما دیگر یک مفهوم تئوریک‌ نیست؛ بلکه به درکی اجتناب‌ناپذیر برای بقا نزدیک شده است….»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
عکس: AFP پوتینگال منفجر شد / با فرارسیدن فصل بهار، بسیاری از مراسم‌های آیینی هندی‌ها آغاز و معابد و دیگر مراکز مذهبی در سراسر این کشور مملو از جمعیت می‌شود. در یکی از این مراسم‌های مذهبی و آیینی که در جنوب هند و در معبد پوتینگال برگزار شده، آتش‌بازی و انفجار مواد آتش‌زا، باعث تخریب بخش‌هایی از معبد و ساختمان‌های اطراف شده است. در این حادثه بیش از صد نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۴٠٠ نفر مجروح شده‌اند. مأموران پلیس تلاش می‌کنند بازماندگان را از زیر آوار نجات دهند.
 
 
 

شرق در این شماره به موضوع توهین به حضرت امام(ره) در روزنامه جوان پرداخته و در کنار گزارشی از سخنان رئیس جمهوری در دیدار با نخست وزیر ایتالیا، یادداشتی درباره آینده پناه‌جویان در کشورهای اروپایی به چاپ رسانده است.مرور مطبوعات/ ‌‌چهار‌شنبه‌ 25 فروردین / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.