حفر تونل زیر مسجدالاقصی با حضور مقام امریکایی

یک مقام عالی‌رتبه امریکایی در حفر تونلی که زیر مسجدالاقصی قرار دارد مشارکت کرده است. فلسطینیان معتقدند اسرائیل با این اقدام خود می‌کوشد مقدمات تدریجی تخریب مسجدالاقصی و بازسازی معبد سلیمان را فراهم کند. این اقدام مقام امریکایی خشم فلسطینیان را برانگیخته و بایددید با این اقدام امریکا که سبب خشمگینی هم فلسطینیان و هم بخشی از اسرائیلی‌ها شده آیا اقدام ترامپ برای توافق بزرگ به نتیجه خواهد نشست؟

جیکوب مگید و توی استاف سازمان آزادی‌بخش فلسطین حضور مقامات ارشد امریکایی در مراسم بازگشایی جاده زیارتی باستانی یهودیان را که در شهرک سیلوان واقع شده است به‌مثابه مشارکت در "جنایت جنگی" دانسته و گفته دولت ترامپ در حال شعله‌ور ساختن درگیری است.

دیوید فریدمن سفیر امریکا در اسرائیل به همراه چند شخصیت برجسته اسرائیلی و امریکایی در مراسم نمادین شکستن دیواری که به "جاده زیارتی" مذکور منتهی می‌شود، حضور داشت.
 
گفته می‌شود این جاده زیارتی که اکنون یک راه زیرزمینی است در قدیم  به عنوان راه اصلی جهت عبور یهودیان برای رسیدن به کوه معبد استفاده می‌شده است.
 
باستان‌شناسان در هشت سال گذشته در پارک ملی شهر داود در شهرک فلسطینی سیلوان حفاری هایی انجام داده اند.
 
ساف ساخت تونل در این منطقه را محکوم نموده و حضور سفیر امریکا در این مراسم را مورد سرزنش قرار داده است. در بیانیه ساف آمده است: "دولت امریکا به همراه نهادهای افراطی شهرک نشین در پی تحریک تنشهای مذهبی و شعله ورتر ساختن نزاع هستند. آنها به همراه یکدیگر تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی هستند."

کوه معبد، مقدس‌ترین مکان در اورشلیم است که معابد مقدس یهودی در آن قرار دارند و امروزه در آنجا قبه‌الصخره و مسجدالاقصی نیز قرار دارد که سومین مکان مقدس مسلمانان به حساب می‌آید.
 
مراسم افتتاحیه مذکور علاوه بر خشمگین کردن مقامات فلسطینی موجب به خشم آوردن تعدادی از نهادهای مردم‌نهاد چپ اسرائیلی گشته است که معتقدند چنین کاری سبب تثبیت حضور اسرائیل در بخش‌های شرقی شهری می‌شود که فلسطینیان امیدوار هستند روزی به‌عنوان پایتخت آنها قرار گیرد. در حالی که در تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل در پایان سال 2017 اشاره‌ای به مرزهای این شهر نشده است و تعیین آن به توافق صلح نهایی واگذار گردیده است. به‌نظر می رسد که حضور مقامات امریکایی در مراسم مذکور نشانه تأییدی بر حاکمیت اسرائیل بر اورشلیم شرقی باشد.
 
فریدمن قبل از اینکه با چکش به دیوار ضربه بزند می گوید: "اگر هرگونه تردیدی درباره صحت، خرد و نزاکت [درباره تصمیم] رئیس جمهور ترامپ درباره پذیرفتن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل وجود داشت، من یقیناً فکر می‌کنم با این کار همه آنها را به خاک می سپاریم (فراموش می کنیم)."

فریدمن تصمیم خود را برای حضور در این مراسم برخاسته از اهمیت زیاد پایتخت اسرائیل در تاریخ امریکا دانست و چنین گفت: "این مکان به همان اندازه که برای اسرائیل میراث به حساب می‌آید برای امریکا نیز چنین است."
 
جیسون گرین بلات فرستاده ویژه ترامپ در خاورمیانه انتقادات را "مضحک" خوانده و در توئیتر آورده است: "ما نمی‌توانیم آنچه را تاریخ/باستان‌شناسی نشان می‌دهد یهودی بسازیم. ما می توانیم آن را تصدیق نماییم؛ شما از تظاهر به اینکه واقعیت نیست دست بردارید! صلح فقط بر روی حقیقت بنا می‌شود."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.