اعتراض اتحادیه اروپا شهرک‌سازی اسرائیل

اتحادیه اروپا از اسرائیل خواست تا به شهرک‌سازی در مناطق اشغالی پایان دهد و مناقصه برای ساخت بیش از هزار و ۳۰۰ شهرک جدید در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را متوقف کند.

پیتر استانو، سخنگوی ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای ضمن اشاره به این موضوع بار دیگر تاکید کرد که از نظر این اتحادیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل غیرقانونی است و مانعی بر سر راه تشکیل دو دولت و صلح پایدار در منطقه میان اسرائیل و فلسطینیان خواهد بود.

در این بیانیه همچنین آمده است که اتحادیه اروپا هرگونه تغییر در مرزهای منطقه پیش از سال ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناسد و از دولت اسرائیل می‌خواهد به شهرک‌سازی‌‌های خود پایان دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما مجددا از اسرائیل می‌خواهیم که این گام‌ها را کاملا مغایر با تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها و کسب اطمینان از آرامش و صلح و ثبات در منطقه است متوقف سازد و بر تعامل مجدد معنادار بین طرف‌ها و همچنین پیشبرد اقدامات اعتمادساز تمرکز کند.»

اتحادیه اروپا در حالی از اسرائیل خواسته که به روند شهرک‌سازی‌های خود پایان دهد که تا کنون تل‌آویو پاسخی به اینگونه درخواست‌ها نداده و همچنان به این روند ادامه داده است.

در بخش پایانی بیانیه سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده است: «اتحادیه اروپا به نقش خود در حمایت از گام‌های صحیح در مسیر صلح پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ادامه می‌دهد و لزوم بهبود شرایط زندگی برای مردم عادی در این منطقه حمایت می‌کند.»

اسرائیل در حال برگزاری مناقصه‌ای است که طی آن بیش از ۲ هزار و ۸۶۰ واحد مسکونی جدید در ۳۰ شهرک در نواحی اشغالی کرانه باختری ساخته خواهد شد. همچنین روز یکشنبه مقام‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که مناقصه‌ای برای ساخت بیش از هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در شهرک‌های اسرائیلی در بیت المقدس شرقی برگزار می‌کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.