الجزیره انگلیسی: اسلام هراسی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به نظر می‌رسد که مسلمانان امریکا از بایدن و هریس حمایت خواهند کرد ولی همچنین خواستار تغییرات مهم در سیاست‌های اسلام هراسی در امریکا هستند.

الجزیره نوشت: با پیروزی اوباما در سال ۲۰۰۸، بسیاری از مردم امریکا امیدوار شدند که سیاست‌های بوش در مجرم نشان دادن مسلمانان فروکش خواهد کرد، ولی دو دوره متوالی ریاست جمهوری اوباما نتوانست تأثیر چندانی بر گونه‌های بسیار مخرب اسلام هراسی در امریکا داشته باشد و برعکس، به توسعه اسلام هراسی منجر شد.

اوباما قانون میهن پرستی امریکا را تجدید کرد و توسعه داد و غیرنظامیان مسلمان را که در حملات امریکا کشته می‌شدند، دشمن تلقی کرد.

دوازده سال بعد، رأی دهندگان امریکایی بار دیگر خواستار مبارزه با اسلام هراسی آشکار دولت جمهوری خواه شده‌اند ولی این پرسش را نیز مطرح می‌کند که پیروزی بایدن چه تاثیری بر اسلام هراسی در امریکا خواهد داشت.

اسلام هراسی اغلب به عنوان ضدیت با مسلمانان تعریف می‌شود ول تعریف بهتر برای آن نژاد پرستی ساختاری و نه نوع نگرش مردم است. در نتیجه، آزار مسلمانان و ترسیم چهره منفی از آنها در رسانه‌ها نشانه‌های اسلام هراسی است که ریشه در رویه‌های جاری در کشور دارد.

امریکا پس از حملات یازدهم سپتامبر، از احساسات علیه مسلمانان بهره گرفت تا حمله سال ۲۰۰۳ به عراق را توجیه کند و در این مسیر تا آنجا پیش رفت که نام بازداشتگاهی درعراق و بمبی را که بر سر مردم آن فرو می‌ریخت به نام قربانیان حملات یازدهم سپتامبر نامگذاری کرد درنتیجه این تبلیغات، از هر پنج امریکایی یک نفرمعتقد بود صدام مسئول حملات یازدهم سپتامبر است.

حمایت‌های قاطع و دوحزبی امریکا از اسرئیل همچنان نماد اسلام هراسی امریکاست. اسلام هراسی یکی از جنگ افزارهای مهم در زرادخانه اسرائیل به شمار می‌رود. اسرائیل درسال ۲۰۱۴ با حمایت امریکا به غزه حمله کرد و به دنبال آن، اوباما میزبان افطار رمضان رهبران ملسمان بود. دمکرات‌ها در انتخابات آتی نشان نمی‌دهند که مخالف این میراث باشند.

ائتلاف ترامپ با دولت هند بیانگر همگرایی آنها در سیاست‌های اسلام هراسی است که در خلال دیدارماه فوریه ترامپ از هند به خوبی نمایان شد. پیروزی ترامپ به یقین باعث شکوفایی این ائتلاف راست گرا میان دو دولت خواهد شد.

به نظر می‌رسد که مسلمانان امریکا از بایدن و هریس حمایت خواهند کرد ولی همچنین خواستار تغییرات مهم در سیاست‌های اسلام هراسی در امریکا هستند که بی توجه به نتیجه انتخابات، همچنان به عنوان یک قانون در این سرزمین خواهد ماند. به گفته بایدن، در خلال ریاست جمهوری او هیچ تغییر بنیادینی روی نخواهد داد.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.