احمدی نژاد: بدون آزادی، سخن‌گفتن از ارزش‌های الهی و انسانی بی‌معناست

شرق در این شماره به بررسی مواضع برخی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته و در کنار گفتگو با غلامحسین کرباسچی، از تغییر در سبک زندگی برخی شهروندان عراقی نوشته است.

کرباسچی: چرا همه مراجع فکری جامعه را یکی‌یکی از دور خارج کرده‌ایم/ مخالف هاشمی، دشمن پیغمبر نبود
روزنامه شرق در صفحه 3 گفتگوی خبرگزاری ایرنا با غلامحسین کرباسچی را بازنشر داده و در بخشی از آن با اشاره به مشکلات اقتصادی­ ای که جنبه سیاسی پیدا کرده، آورده است: «ما در جامعه دچار بدحجابی یا بی‌حجابی سیاسی هستیم. یعنی اکثریت جامعه مسلمان هستند. ما باید از روان‌شناسان، آدم‌های بااخلاق و معتقد و مراجع فکری بخواهیم بیایند و جوان‌ها را به طور مؤثر نصیحت کنند. ولی چه کار می‌کنیم؟ همه افرادی را که روزگاری مراجع فکری جامعه بودند، یکی‌یکی از دور خارج کرده‌ایم.»
 
شهردار اسبق تهران در بخش دیگری از این گفتگو، زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی را از نظر ظاهر و محتوا، همچون دهه اول انقلاب دانسته و معتقد است «اگر امام، هاشمی را آدمی اشرافی می‌دانستند، این‌قدر به او اعتماد نمی‌کردند و اختیارات نمی‌دادند.»

کرباسچی با تشبیه بیان آیت الله هاشمی به شمشیری بُرا، شعارهای داده شده در نمازجمعه­ های سالیان قبل با مضمون مخالف پیغمبر خواندن مخالفان هاشمی را مردود دانسته و گفته است: «همان روز هم ما این شعار را قابل‌قبول نمی‌دانستیم، چراکه ممکن بود کسی از لحاظ سیاسی با هاشمی مخالف باشد ولی مخالفتی با پیغمبر نداشته باشد. حالا عده‌ای از همان افراد شعارهایی ١٨٠ درجه خلاف آن و علیه هاشمی می‌دهند.»

جولان اسلام هراسان در کمپ های انتخاباتی آمریکا
روزنامه شرق در صفحه 7 نگاهی به نظرات «تد کروز»، یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره ایران انداخته و پس از اشاره به ساز و کار انتخاب نامزد نهایی حزب، به سیاست خارجی این نامزد جمهوری خواه پرداخته است.

در این گزارش، تد کروز به عنوان محافظه‌کارترین نامزد ریاست‌جمهوری چند دهه اخیر معرفی شده و با اشاره به حضور «فرنک گفنی»، یکی از شناخته‌شده‌ترین و بدنام‌ترین اسلام‌هراسان ایالات متحده در تیم سیاست خارجی کروز، آورده است: «گفنی اعتقاد دارد مسلمانان به دنبال تخریب و نابودی ایالات متحده از درون هستند؛ حتی  سیاست ممنوعیت ورود مسلمانان به ایالات متحده نیز که توسط ترامپ مطرح شد، بر اساس یکی از گزارش‌های نهاد تحت‌نظر گفنی پایه‌گذاری شده است.»

 

این گزارش در معرفی یکی دیگر از همکاران تد کروز، به «اندرو مک‌کارتی» اشاره کرده که تفکراتی به‌شدت ضداسلامی دارد. او که همچون گفنی، اوباما را فردی با گذشته‌ای مسلمان می‌داند، یکی از حامیان شکنجه‌های اعمال‌شده توسط دولت بوش پس از حمله‌های ١١ سپتامبر بوده است.
 
 
مقابله کنندگان با سوریه معاند با اصل اسلام­ اند
شرق در صفحه 2 به انعکاس سخنان رهبر انقلاب در دیدار با دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین پرداخته و واقعیت تحولات جاری را تلاش جبهه غرب برای تسلط بر منطقه از طریق جنگ گسترده با جبهه اسلام دانسته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه «دفاع از فلسطین، نماد دفاع از اسلام است»، افزودند: «جبهه استکبار تلاش گسترده‌ای به‌کار گرفته تا این رویارویی را جنگ میان شیعه و سنی معرفی کند.»
 

ایشان با اشاره به اینکه در سوریه، دولت شیعی بر سر کار نیست، خاطرنشان کردند: «اما جمهوری اسلامی ایران از دولت سوریه حمایت می‌کند، زیرا کسانی که در مقابل سوریه قرار گرفته‌اند، در واقع معاند با اصل اسلام و در خدمت منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند.»
 
 
احمدی نژاد: بدون آزادی، سخن‌گفتن از ارزش‌های الهی و انسانی بی‌معناست
این روزنامه در صفحه 2 به انعکاس سخنان محمود احمدی‌نژاد در مصلای جیرفت پرداخته و از قول او، شکوفایی عقل و اراده و حرکت کمالی انسان را نیازمند آزادی دانسته است».
 
رئیس دولت‌های نهم و دهم که معتقد است هیچ‌کس حق ندارد آزادی انسان را محدود کند، گفته است: «بدون آزادی، سخن‌گفتن از ارزش‌های الهی و انسانی بی‌معناست و تاریخ، روایت حرکت و مجاهدت پیوسته و تکاملی انسان‌ها و صالحان برای آزادی است».
 

احمدی نژاد با بیان اینکه عده‌ای آزادی را به اسارت گرفته‌اند، بر این باور است که «انحصار آزادی برای عده‌ای خاص و محدودکردن عامه مردم، بزرگ‌ترین ظلم به بشریت است. آزادی یعنی اگر دستت را بالا بردی، من هم دستم را بالا ببرم و اگر زدی، من هم بزنم، این می‌شود آزادی».
 

ناطق نوری: مطهری به خاطر هدایت جوانان از عنوان و مرجعیت گذشت
شرق در صفحه 6 گزارشی از سخنرانی حجت الاسلام ناطق نوری در مراسم سی‌وهفتمین سالگرد شهادت آیت الله مطهری درمسجد احمدیه نارمک را منتشر ساخته از قول او، استاد شهید را دارای حق بزرگی به گردن همه‌ ملت ایران، انقلابیون قبل و بعد از پیروزی انقلاب دانسته است.
 
او با بیان اینکه «اگر شهید مطهری در قم می‌ماند قطعا از مراجع تقلید بزرگ می‌شد»، گفت: «او در مقطعی قم را رها کرد و به تهران آمد فقط برای اینکه در یک‌جا نماند و رسوب نکند. تیتر و عنوان و مرجعیت را کنار گذاشت تا بتواند راهی پیدا کند که بتواند به دانشگاه نفوذ پیدا کند. البته او را نمی‌پذیرفتند و تحقیر می‌کردند، او را از در بیرون انداختند ولی از پنجره داخل آمد. او این راه را پذیرفت تا با اندیشه جوانان سروکار داشته باشد تا آنها را هدایت کند».
 

ناطق نوری با بیان اینکه شهید مطهری حتی برای ده نفر هم جلسه سخنرانی می گذاشت، به  انتقاد از برخی وعاظ پرداخته و گفته است: «اکنون وضعیت به‌گونه‌ای شده که تا پول به حساب وعاظ نریزند و قبض وصول نشود، نمی‌آیند. آنگاه آنها می‌خواهند با قال الصادق و قال الباقر اثرگذار باشند.»
 
 
 
تغییر در لباس زنان عرب شهرهای مذهبی عراق، تقصیر ایرانی­هاست
این روزنامه در صفحه 17 گزارش معصومه اصغری از حضور برخی زائران ایرانی عتبات در «بازار آمریکایی» کربلا را به چاپ رسانده و با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم عراق پس از حضور نظامیان آمریکایی در آن کشور، از تأثیر زائران ایرانی روی حجاب زنان نجف و کربلا روایت کرده است.
 
گزارشگر با بیان اینکه بسیاری از عراقی‌ها، تغییر در پوشش و حجاب و حتی آرایش زنان و دختران و البته پوشش پسران این شهرها را نتیجه حضور زائران ایرانی می‌دانند نوشته است: «تنها زمانی که نجف و کربلا را دیده باشید، تفاوت کاظمین و سامرا به چشم می‌آید. تغییر رفتار و پوشش جوانان و زنان این شهرها یکی از موارد کاملا مشهود است.»
 

 او از قول یکی از فروشندگان، حضور ایرانی­ها در این شهر ها را سبب کنار گذاشته شدن روبنده از البسه زنان دانسته و افزوده است: «همه‌اش به خاطر ایرانی‌هاست؛ آنها که می‌پوشند، جوان‌ترها می‌بینند و می‌پوشند. فقط هم در مورد زن‌ها نیست؛ مردان این شهرها قبلا فقط از همین پیراهن‌های بلند معروف به دشداشه می‌پوشیدند، اما حالا تی‌شرت و شلوار لی هم می‌پوشند».
 
 
 
 
 

شرق در این شماره به بررسی مواضع برخی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته و در کنار گفتگو با غلامحسین کرباسچی، از تغییر در سبک زندگی برخی شهروندان عراقی نوشته است.مرور مطبوعات/ ‌‌دو‌شنبه 13 اردیبهشت / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.