نامه علیدوست به پاپ برای محکومیت اهانت به پیامبر اسلام (ص)

ابوالقاسم علیدوست در نامه‌ای خطاب به پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، ضمن محکومیت اهانت به مقدسات اسلامی تأکید کرد: از حضرت‌عالی به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان انتظار دارد، با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین‌الملل، انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر اکرم (ص) و نیز بیانات نفرت‌پراکنانه رئیس‌جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن را محکوم کنید.

خانه مشترک بشریت را بر اساس صلح و عدالت بنا کنیمبه گزارش ایکنا، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم، در نامه‌ای خطاب به پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان که به دو زبان انگلیسی و عربی ترجمه شده، از پاپ خواسته است تا انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) و نیز بیانات نفرت‌پراکنانه رئیس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن را محکوم کند.

متن کامل نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عالیجناب پاپ فرانسیس

رهبر گرانقدر کاتولیک های جهان

ضمن تقدیم سلام و احترام محضر جنابعالی و درود بی پایان بر پیامبران الهی بار دیگر اهانت به پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی صلی ‌الله‌ علیه‌ و ‌آله در کشور فرانسه از طریق نشر کاریکاتوری مستهجن اتفاق افتاد و حمایت ریاست جمهوری فرانسه از این حرکت به بهانه دفاع از آزدی بیان بر تأسف‌ها افزود.

این درحالی است که بر اساس آموزه‌های ادیان الهی، احترام به پیامبران که برترین انسا‌ن‌ها در طول تاریخ بشر هستند مورد تأکید خداوند بوده است و همواره از سوی اهل ایمان و انسان‌های پاک سرشت و قدردان نیز به عنوان پاسخ و سپاسی کوچک در برابر حقوق بی شمار پیامبران الهی بر جامعه بشریت مورد توجه بوده و هست.

اما زهی افسوس که نه تعالیم مذکور و نه اسناد متعدد بین‌المللی در خصوص ممنوعیت اهانت به مقدسات مذهبی، مخصوصا پیامبران الهی، مانع جریحه‌دار کردن احساسات میلیاردها مسلمان نشده است و با اهانت به پیامبر همه انسان‌ها و حمایت‌های سیاسی از آن، عهد با خدای متعال در اطاعت از فرامین او از یک سو و عهد جامعه بشری با یکدیگر در احترام به معاهدات و میثاق‌های منعقده فیما بین از سوی دیگر آشکارا و بی پروا زیر پا نهاده شده است.

در حالی این عمل شرم‌آور و حمایت از آن به خطا مستند به «آزادی بیان» اعلام می‌شود که مفهوم مذکور با معنای روشنی که در حقوق بشر دارد در تضاد با آن‌هاست؛ چراکه اعلامیه جهانی حقوق بشر (ماده ۲۹)، میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (ماده ۸)، میثاق‌ بین‌المللی‌ حقوق‌ مدنی‌ و سیاسی‌ (مواد ۱۲ و ۱۹)، همچنین کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (ماده ۱۹) برای «آزای بیان» محدودیت‌هایی مانند رعایت حیثیت افراد، اخلاق عمومی، نظم عمومی، حقوق و آزادی دیگران قائل شده و آن را تحت اصل «حاکمیت قانون» قرار داده است.

همچنین در قطعنامه‌های گوناگون مانند قطعنامه‌های شورای حقوق بشر پیرامون «توهین به ادیان» در سال ۱۹۹۹ نیز مورد تصریح قرار گرفته است. ضمن اینکه برخی از بیان‌ها مصداق بارز عمل مجرمانه‌ای است که نفرت‌پراکنی را تا حد اختلال در نظم اجتماعی بوجود می‌آورد.

بنابراین مشخص است که سوای مبانی انسانی و دینی مبنی بر منع توهین به ادیان و مقدسات آنان بدون شک مطابق اسناد حقوق بین‌المللی نیز ممنوعیت توهین به مقدسات از اصل آزادی بیان استثناء شده است و نمی‌توان به بهانه آزادی بیان توهینی را به حضرت محمد صلی‌الله‌ علیه‌ وآله -که شان مبارکشان از مقدس‌ترین امور برای هر مسلمانی است روا داشت و اقدام به تحریک مذهبی و نفرت افکنی دینی کرد.

به محضر جنابعالی این مطلب نیز تقدیم می‌گردد که اهانت به مقدسات ادیان الهی از آنجا که در شریعت اسلامی به صراحت حرام دانسته شده و تکریم انبیاء الهی و بندگان صالح خداوند مانند حضرت عیسی و حضرت مریم عذرا –که درود خداوند بر آن‌ها باد- لازم شمرده شده است، اگر عمل مزبور در اقدامی مشابه نسبت به سایر انبیاء و بندگان نیک خداوند و مقدسات سایر ادیان نیز صورت می‌پذیرفت، جامعه ایمانی ایران و انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم در کنار سایر نهادهای دینی علاوه بر تحت پیگیرد قانونی قرارگرفتن آن عمل توسط نهادهای قضایی کشور جمهوری اسلامی ایران (به موجب ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی و ماده ۵۱۳ قانون تعزیرات) به عمل سوء مذکور حسب وظیفه شرعی خویش واکنش مناسب ارائه می‌کرد.

انسان امروز بیش از هر زمان خسته و آسیب‌دیده از بداخلاقی‌ها، نفرت‌پراکنی‌ها و افسارگسیختگی (به هر نامی که نامیده شود) است. امروز باید خانه مشترک بشریت را بر اساس صلح و عدالت بنا نهاد، نه پنجه تعرض به مقدسات دیگران افکند.

بنابراین انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم ضمن محکوم نمودن انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (صلوات الله علیه و آله) و نیز بیانات نفرت‌پراکنانه رئیس جمهور فرانسه در حمایت از انتشار آن، از جنابعالی به عنوان رهبر محترم کاتولیک‌های جهان انتظار دارد تا با توجه به تعالیم الهی، ارزش‌های انسانی و نیز قواعد و اسناد حقوق بین‌الملل اینگونه اقدامات را محکوم کنید و در پیشگیری و مواجهه حقوقی با اعمال مذکور، تمهیدات حکیمانه خود را که در این راستا لازم می‌دانید مبذول فرمایید.

ابوالقاسم علیدوست

رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم

منبع خبرگزاری ایکنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.