گزارشی از وضعیت فعالیت کلیساهای یونان در ایام کرونا؛ انتقاد گسترده به عملکرد کلیساها در یونان/مسلمانان پایبند قوانینند

رییس انجمن مسلمان یونان گفت: مسلمانان در عین حالیکه به قدرت و توانایی لایزل الهی معتقدند، براین باورند که باید بر اساس همین آموزه‌ها در جهت بهداشت خود و عموم مردم گام برداشت.

در پی ابتلای تعدادی از کشیشان یونان به ویروس کرونا و فوت متروپل لاگادا بر اساس ابتلاء به این ویروس، تعدادی از متخصصان بهداشتی و برخی از رسانه‌های گروهی حملات سنگینی به کلیسا به واسطه عدم اعتقاد برخی روحانیون دینی به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و همچنین نوع برگزاری مراسم داشتند.

بر اساس گزارش روزنامه یونانی زبان رافرئیی، شورای کشیشان کلیسای ارتدکس یونان روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه به ریاست ایرونوموس دوم، اسقف اعظم آتن و سراسر یونان به منظور بررسی شرایط بوجود آمده پس از فوت متروپل لاگادا بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا تشکیل جلسه داد. جلسه مذکور به صورت غیر علنی برگزار شد اما بیانیه پایانی گویای مباحث مطرح در جلسه است.

در بیانیه پایانی آمده است: تعدادی از رسانه‌های گروهی واساتید حوزه پزشکی، بدون احترام به کشیش متوفی بر اثر مبتلاء به ویروس کرونا، با تبلیغات گسترده‌ای، برگزاری مراسم مذهبی در کلیساها را غیر بهداشتی قلمداد می‌کنند و مدعی می‌شوند که برگزاری اینگونه مراسم مذهبی، سلامت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد.

با سو استفاده از رحلت متروپل لاگادا تعدادی از رسانه عمومی و تعدادی از اساتید با ادعاهای مغرضانه درصدد حمله به کلیسای ارتدکس یونان برآمده‌اند که هدف آنان تخریب اعتبار کلیسا بوده و درصددند که مانع برگزاری مراسم مذهبی و ارتباط مؤمنین با کشیشان و خدای کلیسا شوند.

این‌ها در واقع مخالفان مذهب ارتدکس و اعتقادات مردم هستند که از هر فرصتی برای ضربه زدن به کلیسای ارتدکس استفاده می‌کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: بر خلاف ادعاهای واهی مخالفان کلیسای ارتدکس مبنی بر عدم رعایت مسائل بهداشتی و دستور العمل های مسئولان درمان و بهداشت، کلیسای ارتدکس یونان بارها با انتشار بیانیه‌های مختلف به موارد زیر تاکید و اصرار داشته است:

۱- همیشه بر رعایت مسائل بهداشتی درون و بیرون کلیساها تاکید شده است.

۲- کلیسا هرگز وجود و شیوع ویروس کرونا را منکر نشده است.

۳- هرگز ایده‌های بچه گانه و بت پرستانه ای همچون این ادعا که کشیشان و بطور کلی مسیحیان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شود را مطرح نکرده بلکه کلیسای ارتدکس یونان با اینگونه اظهارات همیشه مخالفت کرده است.

همچنین در این بیانیه آمده است که علی رغم ادعاهای مطرح شده، کلیسای ارتدکس یونان و کشیشان با دولت و بخصوص مسئولان امور بهداشتی کشور همکاری‌های خوبی داشته و همیشه ضرورت رعایت مسائل بهداشتی، را در سخنرانی‌ها و مراسم مذهبی به مؤمنین مورد تاکید قرار داده است.

اما، متأسفانه برخی که رسانه‌های قدرتمند کشور را در دست دارند در صدد بدنام کردن کلیسا و کشیشان کلیسای ارتدکس یونان برآمده‌اند.

قانون اساسی یونان آزادی مذهبی را تضمن می‌کند ولی گویا عده‌ای هنوز متوجه این امر نشده‌اند که کلیسا و شهروندان معتقد به مذهب ارتدکس همیشه براساس این قانون و همزمان با رعایت اصول بهداشتی به فعالیت‌های خود در چارچوب آزادی مذهبی ادامه می‌دهند و بخوبی متوجه هستند که ویروس کرونا بلایی است که امروزه گریبان گیر جهان شده است و کلیسا و پیروان کلیسا از این خطر نیز درامان نیستند.

ما همیشه تاکید کرده‌ایم که باید کشیشان و مسئولان کلیسایی مراقبت نموده و همدیگران را به رعایت مسائل بهداشتی تشویق و از خطرات شیوع این ویروس، آگاه نمایند و این چیزی که کلیسا از ابتدا در برنامه‌های خود گنجانده و در واقع بازویی برای دولت و مسئولان امور بهداشتی برای جلوگیری از گسترش ویروس، است و نه عامل انتقال ویروس کرونا.

دربخش پایانی این بیانیه آمده است: مراسم تدفین متروپل لاگاد کشیش «یائنو» که بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا درگذشت در شمال یونان با حضور نماینده و سرپرست موقت کلیسای آگیا پارسکوی در منطقه لاگاد بصورت بسیار ساده برگزار خواهد شد و از مردم خواسته شده است که در حد امکان از حضور در مراسم تدفین وی، خود داری نموده و مسائل بهداشتی را به دقت رعایت نمایند.

لازم به ذکر است با نگاهی به مواضع کلیسای ارتدکس یونان نسبت به اعلام ممنوعایت هایی اعلام شده دولت به منظور جلوگیری از توسعه ویروس کرونا، متوجه می‌شویم که اعضای شورای کلیسای یونان در رابطه با این موضوع در ابتدا دارای دیدگاه‌های متفاوتی بودند. کلیسای ارتدکس یونان از ابراز موضع مشخص در خصوص این همه گیری تا مدتی خود داری می‌کرد.

اما بعد از شیوع گسترده کلیسای ارتدکس یونان با فشار دولت مبنی بر ضرورت رعایت مسائل بهداشتی و درمانی، اعلام کرد که برای مدتی مراسم مذهبی در کلیساها برگزار نخواهد شد، مشروط بر اینکه نمازخانه‌های مسلمانان مقیم یونان نیز از برگزاری مراسم مذهبی، خود داری نمایند.

همچنین براساس نوشته روزنامه یونانی زبان «کاتی مرینی» متروپل متوقی و تعدادی از متروپل‌ها در این رابطه اعلام کرده بودند که کلیساها محل درمان درد مردم هستند و ویروس کرونا نمی‌تواند پیروان این مذهب که در مراسم مذهبی شرکت کنند را مبتلا نماید.

شبکه تلویزیونی خصوصی استار و دیگر رسانه‌ها با پخش سخنرانی متروپل متوفی که گفته بود: کسانی که معتقد به مسیحیت ارتدکس هستند، مبتلا نخواهند شد، زیرا در خلال اجرای مراسم مذهبی در کلیساها شراب به مؤمنین داده می‌شود که حاوی الکل است و هر ویروسی در مقابل الکل نابود می‌شود، انتقاد گسترده‌ای نسبت به عملکرد کلیسا در این همه گیری وارد نمودند.

همچنین براساس گزارش سامانه خبری «IN.gr» در ماه آوریل سال گذشته که ویروس کرونا در یونان شیوع پیدا کرده بود، تعدادی از متروپل‌ها و رهبران کلیسا در مناطق مختلف یونان و حتی بعد از اعلام دستور اسقف اعظم کلیسا مبنی بر توقف فعالیت‌های کلیسایی، اقدام به بازکردن کلیساها و اجرای مراسم نمودند که تعدادی از آنان نیز توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مقامات قضائی تحویل داده شدند.

درپایان در مورد مشروط کردن توقف فعالیت‌های نمازخانه‌های مسلمانان مقیم یونان توسط کلیسای ارتدکس باید گفت که انجمن مسلمانان یونان طی بیانیه‌ای که در تعدادی از روزنامه‌ها و شبکه‌های مجازی منتشر شد، اعلام کرد که مسلمانان مقیم یونان از همان ابتدای شروع ویروس کرونا و صدور دستور العمل های دولت، بلافاصله نمازخانه‌های خود را تعطیل و مسلمانان مؤمن در منازل خود به عبادت می‌پردازند.

نعیم القندور رئیس انجمن مسلمان یونان با حضور در شبکه‌ها و رسانه‌های مجازی توقف سریع نمازخانه‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسلمانان در عین حالیکه به قدرت و توانایی لایزل الهی معتقدند، براین باورند که باید بر اساس همین آموزه‌ها در جهت بهداشت خود و عموم مردم گام برداشت و از این رو ما از همان ابتدا اقدام به بستن نمازخانه‌های خود کردیم.

منبع خبرگزاری مهر
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.