درخواستی برای مقابله با اسلام‌هراسی در بریتانیا

گروه‌های مسلمان در انگلیس از ترزا می و جرمی کوربین و رهبران همه احزاب از جمله احزاب محافظه‌کار و کارگر خواسته‌اند تا تعریف جدیدی از اسلام‌هراسی ارائه دهند. درخواست برای ارائه این تعریف به ویژه پس از گزارش جدیدی که درباره آزار و اذیت کودکان سوری در مدارس انگلیس منتشر شد، ایجاد شده است و محور اصلی آن قرار دادن اسلام‌هراسی در دسته‌بندی مفهوم نژادپرستی است.

کسانی که به دنبال تصویب این تعریف هستند معتقدند اگرچه مسلمانان یک نژاد نیستند اما آزار و اذیت و سوء استفاده از آنها نوعی از نژادپرستی است. در مخالفت با چنین درخواستی برای تعریف مشخص از اسلام‌هراسی پیش از این برخی مقامات اظهار نظر کرده بودند، چنانکه ویکتوریا اتکین، یکی از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان بریتانیا در مصاحبه‌ای گفته بود: معانی بسیاری برای اسلام‌هراسی وجود دارد و نیازی به یک معنی دقیق و مشخص نیست. اما ما می‌دانیم که اسلام‌هراسی کاملاً شناخته شده است و یک سیستم  نظارتی واضح علیه جرائم ضدنژادی داریم.

همچنین پیش از این نمایندگان پارلمان بریتانیا از احزاب گوناگون در جلساتی با تجربیات گسترده مسلمانانی که در سراسر انگلستان مورد آزار قرار گرفته بودند آشنا شدند. مثلاً زن مسلمانی که در صندوق پست خانه خود ترقه‌های روشن یافته بود یا نوجوانی که در یکی از وسایل نقلیه عمومی مورد سوء استفاده قرار گرفته و هیچ کس مانع سوء استفاده گر نشده بود. افراد در این جلسات از تاثیراتی که این آزار و اذیت‌ها بر جسم و روحشان وارد کرده بود سخن گفتند.

برای آشنایی بیشتر افکار عمومی با این شرایط نیز، در وبسایت جدیدی که برای حمایت از تعریف جدید از اسلام‌هراسی ایجاد شده است مثال از زنی می‌آورد که به خاطر روسری‌اش توسط سه زن دیگر مورد حمله واقع می‌شود. هارون خان، دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا می‌گوید: او و دیگر گروه‌ها امیدوارند که رهبران سیاسی به اهمیت گوش دادن به گروه‌های مردمی قائل باشند و به تصویب تعریف جدید برای اسلام‌هراسی پاسخ مثبت بدهند.

 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.