پاپ فرانسیس راه چهارمی را برای قدّیس شدن مقرّر ساخت

کلیسای کاتولیک رومی تا پیش از این تنها کسانی را مشمول آمرزش و سعادت اخروی اعلام می‌کرد که شهید شده یا معجزه‌ای از جانب آنها صادر شده بود. اما حالا به گفتۀ پاپ فرانسیس، مسیحیانی که در عین تبعیت از تعالیم عیسی مسیح، جان خود را در راه نجات جان دیگران از دست داده‌اند نیز در زمرۀ آمرزیدگان و مشمولان سعادت اخروی قرار می‌گیرند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، برای این که کلیسای کاتولیک کسی را قدّیس اعلام کند، سه مرحله وجود دارد که آمرزیدگی (beatification) اولین مرحله از این مراحل به شمار می‌رود. در گذشته سه دسته از افراد واجد «آمرزیدگی» و سعادت اخروی بودند؛ شهدا، کسانی که زندگی‌شان مبتنی بر ارزش‌های رفیع و دلیرانه بود و اشخاصی که به قداست اشتهار داشتند.

در نامۀ پاپ فرانسیس نوشته شده: "ایثار دلیرانۀ جان که برخاسته از حسن‌نیت باشد، گویای آن است که فرد به طور حقیقی و کامل رهرو راه عیسی مسیح بوده و این برای دیگران نیز الهام‌بخش و قابل‌تأسی است."

طبق آنچه در نشریۀ رسمی واتیکان «ابزرواتور رومانو» آمده، از کسانی که طبق مقرّرات جدید مشمول آمرزیدگی واقع می‌شوند می‌توان به افرادی اشاره کرد که در اثر پرستاری از بیماران مبتلا به طاعون، خود نیز مبتلا شدند و متعاقباً جان خود را در این راه از دست دادند. علاوه بر این، خانم کوربلا، مادر بارداری که به خاطر حفظ جان جنینش، از درمان سرطان پوست خود امتناع کرد و پس از تولدِ نوزاد از دنیا رفت نیز در این زمره قرار می‌گیرد.

در نامۀ پاپ فرانسیس همچنین قید شده است که برای این که شخصی مشمول «آمرزیدگی» قرار بگیرد، لازم است که آن شخص پیش از مبادرت به ایثار و بذل جان، تابع ارزش‌های مسیحیت بوده باشد، به قداست اشتهار داشته باشد و پس از مرگِ او نیز معجزه‌ای به آنها نسبت داده شود.

تنها مسیحیانی که به خاطر شهادت قدّیس اعلام شده‌اند از لزوم صدور معجزه مستثنی هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.