اصلاحات ماکرون در برخورد دولتی با مسلمانان

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور جدید فرانسه می‌گوید: ما در فرانسه با هیچ دینی مشکلی نداریم. باید دید ماکرون که به ریاست جمهوری قلب و محور سکولاریسم در اروپا منصوب شده چگونه می‌تواند هم حامی سکولاریسم باشد و هم دینداران؟

رئیس‌جمهور جدید فرانسه، امانوئل ژان میشل ماکرون معتقد است که همگان باید بتوانند با حفظ عزّت و شرف خود از هر دینی که می‌خواهند پیروی کنند. این رئیس‌جمهور 39 ساله پس از ناپلئون جوان‌ترین فردی است که در رأس حکومت کشور فرانسه قرار گرفته است. ماکرون زمانی بانکدار بوده و وعده داده تا همۀ مردم را با پیشینه‌های مختلفی که دارند متّحد سازد. یکی از وعده‌های اصلی کمپین او آن بوده که با ایستادن در مقابل نظام «پوچ» سیاسیِ فرانسه، پرچم‌دار یک «انقلاب دمکراتیک» باشد.

ماکرون می‌گوید: "ما در فرانسه با هیچ دینی مشکلی نداریم." وی که پیشتر وزیر اقتصاد فرانسه بوده است جملۀ معروفی دارد که می‌گوید «قلب و محور سکولاریسم» اتّخاذ یک موضع بی‌طرفانه است. او اذعان دارد که فرانسه در رابطه با سیاست امنیتی مرتکب خطاهایی شده است. ماکرون معترف است که رفتار دولت فرانسه با مسلمانان غیرمنصفانه‌ بوده و همه باید از این آزادی و اختیار برخوردار باشند که با حفظ عزّت خود از هر دینی که مایلند تبعیت کنند.

ماکرون اظهار داشت که ما یک هویت واحد فرانسوی نداریم و گذشتۀ فرانسه یک گذشتۀ افسانه‌ای است. او در نقد سخنان رئیس‌جمهور سابق یعنی فرانسوا اولاند گفت: "فرانسوی بودن یک تفکّر انتزاعی نیست." اولاند در ماه آوریل عنوان داشته بود که فرانسوی بودن را می‌توان یک تفکّر دانست، نه یک هویت. ماکرون معتقد است که فرانسوی بودن یعنی "اراده داشتن و خواستن".

ماکرون به عنوان یک سیاستمدار میانه‌رو شناخته شده است. او در شهر آمیان در یک خانوادۀ متموّل به دنیا آمده است. پدرش پزشک و مادرش استاد دانشگاه پیکاردی بود. خانوادۀ او مذهبی نبودند، اما ماکرون به اصرار خودش در دوازده سالگی به عنوان یک کاتولیک رومی غسل تعمید داده شد. ماکرون حامی اصل سکولاریسم است.

ماکرون با قانون منع حجاب در دانشگاه‌ها مخالف بود. از نظر او هیچ قانون و ضابطۀ جدید دیگری نباید برای منع و محدودسازی حجاب یا استفاده از دیگر نمادهای مذهبی در داخل دانشگاه‌ها وضع شود. ماکرون در مصاحبه‌های متعدّد خود تأکید داشته که هدف از وضع سکولاریسم آن نبوده که جمهوری‌خواهی ترویج شود. وی همچنین صراحتاً از مسلمانان درخواست کرد تا در اماکن عمومی به قوانین احترام بگزارند. او می‌گوید قوانین مذهبی فراتر از حدّ جمهوری فرانسه هستند و در قوانین این کشور بر قوانین مذهبی ارجحیت دارند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.