سرد شدن آتش بدبینی دونالد ترامپ نسبت به مسلمانان

به نظر می‌رسد که این روزها کابینۀ دونالد ترامپ که بر مبنای شک و بدبینی به اسلام و مسلمانان شکل گرفته است، از ضدّیت خود با مسلمانان کاسته و رویکرد واقع‌بینانه‌تری در پیش گرفته است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکونومیست، اخیراً چندین اتّفاق رخ داده که بر این موضوع مهر تأیید می‌زند که دونالد ترامپ اخیراً از ضدّیت خود با مسلمانان کاسته و رویکرد واقع‌بینانه‌تری در پیش گرفته است. یکی از این موارد کاهش قدرت و نفوذ افراد ایدئولوژی‌گرایی مثل استیو بانون، مشاور کاخ‌سفید است که معتقد است «غربِ یهودی-مسیحی» باید دربرابر مسلمانان جبهه‌گیری کند و به دفاع از خود بپردازد. در چند وقت اخیر ترامپ بارها سخنان تحقیرآمیزی دربارۀ بانون بر زبان آورده که نشان می‌دهد وی دیگر از جایگاه سابق خود برخوردار نیست.

یکی دیگر از اتّفاقاتی که نشان‌دهندۀ تغییر و تحوّل در نگرش ترامپ است مرتبط با فرمان اجرایی وی برای ممانعت از ورود مهاجران بعضی کشورهای مسلمان است. در هنگام صدور فرمان اجرایی دوم در پنجم ماه مارس، تأکید شد که مقصود از این فرمان ‌ممنوع‌سازیِ ورود پیروان یک دین خاص نیست. حال آن که عنوان فرمان اول «ممنوعیت ورود مسلمانان» بود.

اما شاید بتوان گفت ملموس‌ترین نشانۀ تغییر نگرش ترامپ آن است که بالاخره کابینه پس از گفت‌وگوهای بسیار تصمیم گرفت اخوان‌المسلمین را یک سازمان تروریستی تلقّی نکند. در غیر این صورت روابط دیپلماتیک امریکا با بسیاری از کشورها دچار مشکل می‌شد.

اکثر کسانی که عملکرد ترامپ را زیر نظر دارند متوجّه بروز تغییراتی در نگرش وی به دین اسلام شده‌اند، اما عدّه‌ای معتقدند که این تغییرات سطحی و بی‌ثبات است. یکی از کسانی که چنین دیدگاهی دارند آقای مارک سیلک استاد ادیان کالج ترینیتی است. سیلک می‌گوید:

"رئیس‌جمهور جدید کشور ما دچار اسلام‌هراسی و ملّی‌گراییِ افراطی است، اما واقعیت‌های موجود دارد وی را از خواب بیدار می‌کند و به خود می‌آورد. کاسته شدن از امتیازات بانون خود نشان‌دهندۀ همین بیداری است. اما هنوز برای نتیجه‌گیری کردن دربارۀ نگرش کابینه نسبت به اسلام زود است. هنوز کابینه راه طولانی و سختی برای شناخت اسلام در پیش دارد و کافی است یک حادثۀ تروریستی در آمریکا رخ دهد تا دوباره طوفان رجزخوانی‌ها و اسلام‌ستیزی‌ها آغاز شود."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.