جولان مداحان در عالم وعظ و خطابه

شرق در شماره امروز از پررنگ شدن جایگاه مداحان در جلسات مذهبی نوشته و با بیان خاطره ای از درس خارج امام خمینی، تغییرات سلیقه ای درباره بکارگیری از صدای گویندگان زن در شرکت مترو را روایت کرده است.

جولان مداحان در عالم وعظ و خطابه
روزنامه شرق در گزارشی به بازنشر سرمقاله دیروز مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی پرداخته و عبارت «برخی از مداحان حدشان را نمی‌دانند» را برجسته ساخته است.
 
او در این نوشتار از پوشش گسترده سبک خاص عزاداری‌های مداحان در ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا از سوی صداوسیما انتقاد کرده و از مغفول‌ماندن عزاداری‌های سنتی، به حاشیه رانده‌شدن وعاظ آگاه و باسواد، خالی‌شدن مساجد در مراسم‌های عزاداری و انتقال مجالس عزا از مساجد به خانه‌ها و تکیه‌ها گلایه کرده است.
 
در بخشی از این سرمقاله آمده است: «محافل عزاداری به‌شدت به سوی سطحی‌شدن و فاصله‌گرفتن از محتوا در حرکت هستند. نسل جدید مداحان نیز به این پدیده به‌شدت دامن می‌زنند و با ورود به عالم وعظ و خطابه، درعین‌حال که از محتوای دین بی‌خبرند، تلاش می‌کنند جای واعظان و خطبا را بگیرند. آنها دخالت در سیاست و تعیین تکلیف برای مسئولان نظام و دولت را نیز به وظایف خود اضافه کرده‌اند.»
 

مداحان امپراتوری راه انداخته‌اند
در بخش دیگری از این گزارش نیز انتقاد سیدمحمد غروی، از اعضای جامعه مدرسین قم در باره برخی سخنان مداحان رسانه ای شده و آمده است: «این حرف غلطی است که امام هم فحش می‌داد؛ ائمه حتی برای حرف‌درشت‌زدن هم حد و حدودی قائل بودند. نباید بدعملی و بدزبانی خود را با نسبت‌دادن به ائمه توجیه کنیم و آن را دینی جلوه دهیم».
 
او تاکید کرده که باید به آقایان مداح تذکر داد و آقایان هم باید توجه کنند؛ هرچند تاکنون توجهی به تذکرها نداشته‌اند و امپراتوری برای خود به راه انداخته‌اند».
 
 
 
آیت الله هاشمی‌رفسنجانی: قمه‌زنی موجب بدنامی شیعیان در عالم می‌شود
شرق در صفحه 6 سخنان آیت الله هاشمی‌رفسنجانی درباره شیوه های عزاداری را به چاپ رسانده و زیر عنوان «درباره ممنوعیت قمه‌زنی فرهنگ‌سازی درستی نشده است» از ابراز تأسف شدید او در برابر اقدامات غیرمعقول در عزاداری‌های امسال چند کشور، ازجمله عراق و استفاده از قمه، زنجیرهای غیرمتعارف و حتی گاهی سلاح خبر داده است.
 
او با بیان اینکه «رهبری سال‌ها پیش صراحتا به قمه‌زنی اشاره و آن را ممنوع کرده بودند و من هم در چندین خطبه نماز جمعه، مستندا به قباحت این کار پرداخته بودم، متأسفانه فرهنگ‌سازی درستی نشد»، به حضور برخی عناصر وهابی در اجتماعات عزاداری شیعیان در عراق و انجام کارهای زشت آنان و همچنین جدیت بعضی از رسانه‌های غربی برای پوشش این برنامه‌ها و پخش آنان در شبکه‌های متعدد تلویزیونی اشاره کرده و گفته است: «این کارها که هیچ ربطی به فرهنگ ناب عزاداری‌ها و بیان فلسفه قیام امام حسین (ع) ندارد، موجب بدنامی شیعیان در عالم می‌شود و باید با فرهنگ‌سازی غنی، جلوی گسترش و تعمیق این اقدامات گرفته شود.»
 
 
 
چشم؛ مطالعه می‌کنم
این روزنامه در صفحه 6 دومین بخش از گفتگوی ایرنا با هادی غفاری را بازنشر کرده و در بیان مخالفت شهید بهشتی با گروه مؤتلفه آورده است: «شهید بهشتی که با اینها شاخ به شاخ بود. یادم هست در مدرسه حقانی که خود در آنجا درس می‌خواندم، بر سر مطالب دکتر علی شریعتی بین آنها بحث شد و صدایشان بالا رفت. آقای مصباح شدیدا مخالف شریعتی بود. شهید بهشتی مؤتلفه را یاران انقلاب می‌دانست ولی روشش دموکرات بود. همین‌طور شهید مطهری.»
 

او در بخشی دیگر، به مخالفت امام با ترور و عدم صدور فتوا برای آن اشاره کرده و در بیان خاطره ای از ایشان آورده است: «نوجوان که بودم به همراه پدرم سر درس امام رفتیم. از همان موقع فضول بودم و می‌خواستم از همه چیز سر دربیاورم و حرف‌های قلمبه‌سلمبه می‌زدم. امام شروع به درس‌دادن کرد اما آقا مصطفی اشکالی را به درس ایشان گرفت. امام توضیح داد، اما آقا مصطفی دوباره اشکال دیگری به همان مبحث گرفت. دوباره امام توضیح داد، اما آقا مصطفی سه‌باره اشکال دیگری را مطرح کرد. امام گفت صبر کن خانه که رفتیم با هم می‌نشینیم درباره این موضوع بحث می‌کنیم، اما آقای مصطفی با آن صدای قطورش گفت: آقا بلد نیستی بگو بلد نیستم دیگر چرا می‌گویی در خانه بحث می‌کنیم. بگو می‌خواهم شب مطالعه کنم و جواب شما را بدهم. امام خنده‌اش گرفت و گفت: چشم مطالعه می‌کنم و جوابش را به شما می‌گویم.»
 
 
 
روز بی‌بدیل ورزشگاه آزادی
روزنامه شرق در صفحات 9 و 10 و 11 و 12 حال و هوای استادیوم آزادی در روز تاسوعا را در عکس هایی منعکس ساخته و در یادداشت کوتاهی نوشته است: «نیاز نبود کسی دل‌نگران تماشاگران بازی ایران – کره باشد. نیاز نبود کسی تشویش شکسته‌شدن حرمت عاشورای حسین (ع) را داشته باشد، وقتی قرار است صد هزار ایرانی در روز نهم محرم گرد هم بیایند. حتی نیاز نبود همه گذشته و تاریخ این ملت را موبه‌مو بدانی تا دل‌آسوده باشی که ایرانیان نسل‌به‌نسل، راویان حدیث ارادت و حرمت به خاندان پیامبر هستند.»

 
رفتار فرهنگی در روزهای خاص ملی مذهبی
شرق در صفحه 16 و در یادداشت «رفتار فرهنگی در روزهای خاص ملی مذهبی» نوشته وحید معتمدنژاد، فعال فرهنگی، مهربانی و احترام به حقوق دیگران در روزهای خاص ملی- مذهبی توسط بی توجهان به آنها در روزهای عادی را به دلیل ریشه در ذات و شخصیت هر فرد و اصالت فرهنگی او و نیز رعایت حرمت اعتقادات ملی و مذهبی دانسته است.
 
او معتقد است دولت و بدنه اجتماع می‌توانند این فرصت را مغتنم شمرده و در یک نگاه «هم‌گرایانه» و مسالمت‌آمیز که نقش مذهب و ابزار‌های مدرن جهانی در پیشبرد اهداف هر کدام متجلی شود، با هم همکاری و فضا را برای شکوفایی و رشد استعداد فردی در انتخاب راه آماده کنند تا محدودیت‌های سیاسی در قالب کنش‌های مختلف بروز نکنند.
 
 
 
صدای گوینده زن، منع شرعی ندارد
این روزنامه در صفحه 17 گزارشی با عنوان «زنان در گیت» درباره بکارگیری نیروهای استخدام شده زن در شرکت مترو تهران را منتشر ساخته و در کنار آن، درباره بکارگیری صدای زنان در قطارهای این شرکت سخن به میان آورده است.
 

در بخش هایی از این گزارش می خوانیم: «یکی از اتفاقات عجیب و درعین‌حال متداول در زیرمجموعه‌های شهرداری تهران ازجمله شرکت بهره‌برداری مترو، برخورد سلیقه‌ای و دوره‌ای با موضوعات فرهنگی و اجتماعی و درعین‌حال نوع خدمت‌رسانی به مردم است…. یکی از همین تصمیمات سلیقه‌ای هم حذف صدای زن اعلام‌کننده ایستگاه‌ها و مسیر در داخل واگن‌ها و جایگزینی صدای مرد بود. این اتفاق در خط فرهنگسرا- صادقیه اجرائی و در نهایت بدون اعلام نتیجه هم متوقف شد.»
 
احمدی‌بافنده، مدیر این شرکت در خصوص افزایش استفاده از صدای گوینده زن در قطارها و سکوها گفته است: «برای پخش صدای خانم‌ها از مراجع مربوطه استعلام گرفته‌ایم و مشکلی وجود نداشته است…. اگر هم مخالفت کنند، این صدا را هم برمی‌داریم، اما فعلا مخالفتی نیست».
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
سردار نقدی، رئیس سازمان بسیج: کشورهایی که چندین هزار بمب هسته‌ای دارند در مقابل فرهنگ شهادت زانو زده‌اند. توطئه‌های دشمنان بیش از این است و برای کم‌رنگ‌کردن عاشورا برنامه دارند که می‌توان به برنامه‌ریزی تقویم ورزشی ما در شب عاشورا اشاره داشت.
 
 
سیداحمد خاتمی: بیش از ٩٠ درصد حرف‌هایی که از من در فضای مجازی نقل می‌شود فقط برای تخریب چهره من است. مثلا اینکه اگر زنی در حال شیردادن بچه موسیقی گوش دهد بچه‌اش زنازاده می‌شود، آیا یک مسلمان می‌تواند چنین حرفی بزند که منِ خاتمی بگویم؟ از این دروغ‌ها مفصل گفتند؛ مثل اینکه من گفتم واحد پول ایران ریال نباشد.
 
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.