پاپ فرانسیس روزنامه‌نگاران را مسئول بسیاری از درگیری‌ها در جهان دانست

پاپ فرانسیس نسبت به سخنان بیهوده و مخرّب بسیار جدّی و سرسخت بوده است. پاپ اعظم که تاکنون بیشتر دربارۀ سخنان غیرضروری کشیشان سخت‌گیری کرده است، حال روزنامه‌نگاران را مورد نکوهش قرار می‌دهد.

 به گزارش دین‌آنلاین به نقل از ورلد رلیجین، پاپ فرانسیس روز پنج‌شنبه گروهی از روزنامه‌نگاران را مورد خطاب قرار داد و به‌شدّت نسبت به انتشار دروغ و ترس و بی‌اعتمادی توسّط روزنامه‌نگاران در سراسر دنیا اعتراض کرد.
پاپ آنها را مسئول بسیاری از درگیری‌هایی که جهان گرفتار آن است دانست و حتّی این نوع روزنامه‌نگاری و خبرپراکنی را «تروریسم» خواند.
وی که پیش‌تر اظهار داشته بود تروریسم هیچ ارتباطی با دین اسلام ندارد، اکنون شایعه‌پراکنیِ روزنامه‌نگاران را تروریسم حقیقی می‌خواند، چراکه معنای لغوی تروریسم وحشت‌زده کردن و ترساندنِ انسان‌ها است.
او حتّی گفت: شایعه‌ها در قالب کلمات مردم را می‌کشند. لذا یک روزنامه‌نگار می‌تواند با ضربۀ مهلک‌تری مردم را بکشد، به‌ویژه این که سخنان آنها در سراسر جهان منتشر می‌شود.
پاپ جمعِ روزنامه‌نگاران را به خاطر این که اجازه داده‌اند روزنامه‌نگاری به زبان شیطان تبدیل شود مورد عتاب قرار داد.
وی اظهار داشت روزنامه‌نگاران باید اخبار سازنده را پخش کنند؛ اخباری که از مردم حراست و حفاظت می‌کند، نه اخباری که موجب ایجاد ستیز و درگیری و سوءتفاهمات در میان مردم می‌شود.
پاپ فرانسیس نخستین رهبر کاتولیک است که تا این حد در رسانه‌ها فعّال بوده است. او معتقد است که رسانه‌ها می‌توانند سخنان خوب و مفید را منتشر کنند و مردم را متّحد سازند. با این حال او از این که روزنامه‌نگاران به خاطر منافع شخصی خود واقعیت را آن گونه که هست منعکس نمی‌کنند ابراز ناراحتی کرد.
وی گفت: قبول دارد که روزنامه‌نگاران با تنگنای ضرب‌الاجل‌ها مواجه هستند، اما این دروغ‌پراکنی یا گفتن نیمی از حقیقت را توجیه نمی‌کند.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.