دیدار شیخ الازهر با پاپ در واتیکان

رهبر مسیحیان کاتولیک جهان روز دوشنبه با شیخ الازهر در واتیکان دیدار کرد و وی را در آغوش گرفت؛ دیداری با اهمیت نمادین فراوان که بیش از هر چیز نشان‌دهنده از سرگیری روابط دو نهاد برجسته دنیای اسلام و مسیحیت بعد از تعلیق پنج ساله روابط است؛ روابطی که با موضع‌گیری رهبران دو طرف در طول تاریخ تقویت یا تضعیف شده است.

به گزارش دین آنلاین به نقل از رسانه‌هایی چون خبرگزاری آسوشیتدپرس و دویچه وله، روز دوشنبه همزمان با ورود شیخ احمد الطیب، شیخ الازهر مصر به کاخ محل دیدارش با پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در شهر واتیکان، پاپ اظهار داشت: این حقیقت که آن‌ها با یکدیگر دیدار می کنند اهمیت بسیار زیادی دارد.
این دو رهبر دینی در ابتدا یکدیگر را در آغوش گرفتند و پاپ هدایایی به شیخ الازهر داد. یکی از این هدایا مدالی بود با طرح یک شاخه زیتون که روی آن کنده‌کاری شده بود.
پاپ فرانسیس به شیخ الازهر گفت: خود این دیدار یک پیام است. در دوران پاپ فرانسیس، روابط تیره واتیکان با جهان اسلام به تدریج بهبود یافت. در پایان سال ۲۰۱۳ میلادی نخستین ارتباط میان محققان دانشگاه الازهر و واتیکان بار دیگر آغاز شد.
پاپ و شیخ احمد الطیب دیداری خصوصی به مدت 25 دقیقه در محل کتابخانه خصوصی پاپ داشته و پس از آن شیخ الازهر و هیئت همراه وی مذاکراتی را با کاردینال مسئول گفت‌وگوی بین مذهبی واتیکان انجام دادند.
این دیدار پنج سال بعد از آن انجام شده که الازهر روابطش را با واتیکان در اعتراض به اظهارات همراه با گلایه پاپ بندیکت شانزدهم به حال تعلیق درآورد. در آن زمان پاپ بندیکت شانزدهم در پی بمب‌گذاری علیه یک کلیسای مسیحیان قبطی در اسکندریه مصر و کشته شدن 21 تن در این حادثه، خواهان حفظ جان مسیحیان در مصر شد. از آن زمان به بعد حملات علیه مسیحیان در منطقه افزایش یافته اما واتیکان و مسجد الازهر مصر به عنوان دو نهاد مذهبی برجسته دنیای مسیحیت و دنیای اسلام روابط خود را از سر گرفته اند. در ماه فوریه یک هیئت از واتیکان عازم قاهره شد و دعوت رسمی از شیخ الازهر برای سفر به واتیکان را تحویل مقامات الازهر داد.
در دیدار امروز پاپ فرانسیس با شیخ احمد الطیب، پاپ به او یک نسخه از منشور زیست محیطی خود و یک مدال صلح داد.
شیخ الازهر پس از این سفر خود عازم پاریس می‌شود تا در کنفرانس امسال گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها شرکت کند.

سابقه روابط الازهر و واتیکان
از سال ۱۹۹۸ تبادل اطلاعات علوم الهیات میان واتیکان و دانشگاه الازهر مصر آغاز شد. اما این رابطه‌ منظم در سال ۲۰۱۱ از طرف مصر قطع شد. دلیل تیرگی روابط، اعتراض پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر مستعفی کاتولیک‌های جهان نسبت به ترور و خشونت با مسیحیان قبطی در مصر بود.
پس از سخنرانی پاپ بندیکت شانزدهم در شهر رگنسبورگ در سال ۲۰۱۰ میلادی، رابطه واتیکان و جهان اسلام رو به تیرگی نهاد. پاپ بندیکت شانزدهم در این سخنرانی از یکی از امپراتورهای بیزانس در قرن چهاردهم میلادی نقل کرد که ارمغان اسلام تنها نکات منفی و اعمال غیرانسانی بوده است. پس از این سخنان بود که اعتراض‌های فراوانی علیه پاپ در جهان اسلام آغاز شد.
در این کنفرانس آنده‌آ ریکاردی ایتالیایی، تاریخ‌دان بزرگ مسیحیت و بنیان‌گذار "انجمن سنت اجیدیو" نیز شرکت دارد. این تاریخ‌دان ایتالیایی کوشش‌های بسیاری در جهت گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های جهان انجام داده است.
کنفرانس پیشین در همین رابطه در ماه ژوئن سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) در شهر فلورانس ایتالیا برگزار شد. احمد محمد طیب، شیخ الازهر در آن کنفرانس نیز حضور داشت.
عالی ترین مقام دینی کشور مصر سال گذشته هدف‌های دانشگاه الازهر را با اهداف کلیسای کاتولیک در یک راستا خوانده و گفته بود که سیاست پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان با اهداف دانشگاه الازهر کاملا مطابقت دارد.
احمد محمد طیب در ادامه گفته بود که پاپ فرانسیس، "فردی است که در قلب خود به ادیان دیگر احترام می‌گزارد و دلش برای فقرا می‌تپد".

رهبر مسیحیان کاتولیک جهان روز دوشنبه با شیخ الازهر در واتیکان دیدار کرد و وی را در آغوش گرفت؛ دیداری با اهمیت نمادین فراوان که بیش از هر چیز نشان‌دهنده از سرگیری روابط دو نهاد برجسته دنیای اسلام و مسیحیت بعد از تعلیق پنج ساله روابط است؛ روابطی که با موضع‌گیری رهبران دو طرف در طول تاریخ تقویت یا تضعیف شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.