چکناوریان: محرم، زورخانه و کلیسای ارامنه مثلث فکری کارهای من است

روزنامه اعتماد، پاسخ یکی از مراجع تقلید به استفتای یک راهیافته مجلس در خصوص برجام را منعکس ساخته و در گفتگو با لوریس چکناواریان از مثلث فکری او سخن به میان آورده است. یادداشت کوتاهی در خصوص اقبال لاهوری و پیشنهاد یک رهبر ارکستر برای تبدیل تعزیه به اپرایی ملی نیز در شماره امروز این روزنامه منتشر شده است.

چکناواریان: محرم، زورخانه و کلیسای ارامنه مثلث فکری کارهای من است
این روزنامه در صفحه 9 گفتگو با لوریس چکناواریان را منتشر ساخته و از محرم، زورخانه و کلیسای ارامنه به عنوان مثلث فکری کارهای او یاد کرده است.  این موسیقیدان در بخش هایی از این گفتگو گفته است:
 
– گاهی برخی افراد به من یادآوری می‌کنند که ارمنی هستم و به گونه‌ای مرا متعلق به ایران نمی‌دانند، درحالی‌که همه ما ارامنه خود را ایرانی می‌دانیم و این موضوع حقیقت دارد. من ایرانی بودن را در چیز‌هایی می‌بینم که فقط محدود به فرهنگ و آیین نیست. به عقیده من ایران یک اجتماع از فرهنگ‌ و آیین‌های مختلف است و ارامنه یکی از این فرهنگ‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.
 
– من از موسیقی ایرانی چیز زیادی نمی‌دانم اما اساس کار من ریتم‌های محرم است. اگر بنا باشد در مورد کلیت کارم به شما توضیح دهم مثلث محرم، زورخانه و کلیسای ارامنه آن را تشکیل می‌دهد. زمانی که به کل کارهایم نگاه کنید، خواهید دید که تمامی کارهای من بر مبنای این سه است و به همین خاطر است که می‌گویم من نباید جدی گرفته شوم. چون کارهایم بعد مرگ زنده خواهد ماند و نواهای مقدس ایرانی را در ذهن‌ها جاری خواهد کرد.
 

-به نظر من در این دنیا چیزی جز خوبی و محبت باقی نمی‌ماند و این دو تنها راه رستگاری برای هر انسانی است. اصلا من معتقدم که محبت انسان‌ها به هم، بشر را ارزشمند می‌کند. بنابراین دوست دارم روزی برسد که محبت و نوع دوستی ما انسان‌ها باعث شود که هیچ کس حداقل به لحاظ مالی دچار فقر و مشکلات ناشی از آن نشود.»
 

پاسخ یکی از مراجع تقلید به راهیافته مجلس: تعبیرات، دوستانه باشد که تمام ملت و مسوولان را به وحدت نزدیک‌تر کند
روزنامه اعتماد در صفحه 2  پاسخ آیت‌الله مکارم‌شیرازی به استفتای حمید رسایی را منتشر ساخته و در جواب این نماینده مجلس که پرسیده: «…. اکنون برای مومنین سوال این است که با توجه به آغاز اجرای برجام (جمع‌آوری سانتریفیوژها در نطنز و فردو) از سوی دولت، بدون رعایت شروط تعیین شده از سوی امام خامنه‌ای، وظیفه شرعی آنها چیست؟ ….» نوشته است:
 

« …. استفتاء محترمانه جنابعالی در رسانه‌ها منتشر شد و به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ما نیز واصل گردید؛ از اینکه قبول دارید برجام مراحل پنج گانه خود را پشت سر گذاشته است خوشوقتیم؛ ولی در مورد بعضی از اشکالات اجرای آن سوال کرده بودید، آنچه ما در بیانیه و سخنرانی سابق عرض کرده‌ایم درباره اجرای برجام نبوده است، لذا اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت یا شرایط نه گانه مقام معظم رهبری مدظله‌العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می‌توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع‌کننده نبود از طرق قانونی دنبال نمایید. ان شاء‌الله تعبیرات، دوستانه باشد که تمام ملت و مسوولان را به وحدت نزدیک‌تر کند.»
 
 
 
یک موسیقیدان: می‌توان تعزیه‌خوانی را به اپرای ملی تبدیل کرد
اعتماد در گزارشی به روایت هشت ماه حضور علی رهبری، رهبر ارکستر در ایران و اتفاقات شگرفش پرداخته و از قول وی آورده است: «می‌دانم با موانع بسیاری مواجه خواهم بود»

در بخش هایی از این گزارش میخوانیم: «ارکستر سمفونیک تهران دارد روزهای خوشی را می‌گذراند، اگر چنین اجازه‌ای را به او بدهند، اگر برایش حاشیه درست نکنند – اپرای عاشورا- اگر برنامه‌اش را لغو نکنند – اجرای ارکستر همراه با اردینچ- اگر بودجه‌ای که گفته شده است را در اختیارش بگذارند و اگر رسانه‌های تندرو و دلواپس بگذارند که او و مجموعه‌اش با خیالی آسوده به فعالیت‌های‌شان ادامه دهند.
 
به تازگی برنامه ارکستر سمفونیک تهران که قرار بود همراه با «ارول اردینچ» باشد لغو شد، بدون آنکه دلیلی برای آن اعلام شود، خود رهبری هم به این مساله اشاره کرده و گفته است: ‌« من خودم از کودکی با مراسم مذهبی انس و الفت بسیار زیادی داشتم، چون در محلی زندگی می‌کردم که این مراسم در آنجا به شکلی بسیار پررنگ اجرا می‌شد و من ساعت‌ها در مراسم تعزیه حضور داشتم و این برنامه‌ها را می‌دیدم، به همین خاطر بود که در سن ١٩ سالگی قطعه «نوحه‌خوان» را که هنوز فکر می‌کنم یکی از بهترین قطعاتی است که در زندگی حرفه‌ای‌ام است ساخته‌ام. خواسته و ناخواسته من تحت تاثیر، این نوع موسیقی بودم و با وجود آنکه سال‌های بعد در زمینه موسیقی کلاسیک فعالیت کردم، بخشی از ذهنیت موسیقایی من تحت تاثیر این نوع موسیقی بود. به همین خاطر است که اعتقاد دارم «عاشورا» یکی از مهم‌ترین اتفاقات مذهبی و ملی ما به شمار می‌رود و ما نیز تلاش کردیم تا فعالیت‌هایی را متناسب با این اتفاق رقم بزنیم. اجرای اپرای عاشورا هم در همین راستا بود، هرچند که در این مدت حاشیه‌هایی برای این اپرا به وجود آمد که دلیل اصلی‌اش این بود که دلیل آن از من پرسیده نشد، بلکه از کسانی سوال شد که نقشی در این مساله نداشتند. ما می‌خواستیم سمفونی موتسارت را هم در همین راستا اجرا کنیم.»
 

او همچنین علاقه بسیاری به تعزیه دارد و می‌گوید که می‌توان آن را با شکلی جدید در بهترین سالن‌های کنسرت دنیا نیز اجرا کرد: «اگر حواس‌مان باشد می‌توان کاری کرد که تعزیه‌خوانی به اُپرای ملی ما تبدیل شود. تعزیه‌خوانی تنها به همین گونه مذهبی هم ختم نمی‌شود، اگر به صورت تئاتر و اُپرای ملی به آن نگاه کنیم می‌توان داستان‌هایی مانند رستم و سهراب را هم در همین قالب اجرا کرد. در این کشور استعدادهای بسیار جوان و خوش‌ذوقی وجود دارند که در این زمینه فعالیت‌های بسیاری می‌توانند انجام دهند.»
 
 
 
صادق خرازی: مبنای اندیشه و تفکر اصلاح‌طلب واقعی همان مبنایی است که اسلام با آن متولد شد
این روزنامه در صفحه 11 به بازتاب سخنان محمد صادق خرازی رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان پرداخته از قول او آورده است: «اصلاح‌طلب واقعی کسی است که مبنای اندیشه و تفکرش همان مبنایی باشد که اسلام با آن متولد شد.»

اعتماد افزوده است: «از همان زمانی که پیامبر عدالت و رحمت به پیامبری مبعوث شدند و از همان موقع که حضرت علی (ع) به عنوان پیشگام جریان اصلاح علوی حاکم و خلیفه مسلمین شدند، اصلاحات در تفکر مسلمانان ریشه گرفته است.»
 
 
 
اقبال لاهوری به فکر توسعه زیرساخت‌های دین بود
اعتماد در صفحه 16 به انتشار یادداشتی از عبدالجبار کاکایی با عنوان « که سلطانی خطر دارد » پرداخته و اقبال لاهوری را فیلسوفی دانسته که به شاعری شناخته شده است.

کاکایی نوشته است: «اقبال لاهوری در منظومه اسرار خودی، موضوعی را طرح کرد {که}رفته‌رفته به یک نظریه فلسفی تبدیل شد. آنچه که اقبال زمان زیادی از زندگی‌اش را مصروف آن کرد احیای یک نظام فکری با الهام گرفتن از قرآن و مثنوی بود.
 
 اقبال هدف اساسی خلقت را عملگرا کردن انسان تعریف کرد و قصد داشت تجربه دینی را که بیشتر در بستر منازعات نظری جریان داشت به سمت رفتار‌گرایی و عملگرایی توجه دهد. لازمه عملگرایی خارج شدن از وضعیت رخوت و سکون بود، به نظر او این رخوت و سکون میراث تصوف افلاطونی و دستاورد غرب قدیم بود که شرق را به نقطه انفعال و تقدیر‌گرایی سوق داده و غرب توانسته با عبور از آن برسرنوشت مشرق زمین به ویژه تمدن‌های آسیایی مسلط شود.
 

 اقبال در منظومه اسرار خودی سعی می‌کند فرمول جامعی عرضه کند تا یک مسلمان آسیایی با پذیرفتن آن به نقطه جوش برسد و کانون تحول‌خواهی رفته‌رفته در آحاد مسلمانان ایجاد شود.
 
این فیلسوف مسلمان به فکر توسعه زیرساخت‌های دین بود لذا به نقد نظریه‌های فقهی روزگار خود پرداخت و شرط رهایی از انفعال دینی را شهامت فقه پویا و دریافتن مسیر کمال انسان در زندگی دانست. مرز کمال انسان در اندیشه اقبال مصداق همان شعر معروف سعدی است که: رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند/ بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت.
 
 در کشور ما اغلب مردم اقبال را تنها در حوزه شعر و شاعری می‌شناسند اما جایگاه رفیع او در شبه قاره و اروپا نشان داده که نظریات بنیادی او تا چه اندازه در تحولات فکری دوران جدید تاثیر داشته است.
….
 اقبال خود را شاگرد مکتب مولانا می‌داند، خودی در اندیشه اقبال یافتن جوهر الهی انسان است که تحقق آن در عمل به کمال می‌رسد نه در نظریه‌پردازی، لذا دعوت به حرکت جوشش و شکستن زنجیر اسارت فکری مهم‌ترین پیام‌های اقبال لاهوری است.
 
 اقبال طرح مدعا و خواستن و اراده کردن را شرط بقا می‌داند، انسان بی‌مدعا منفعل و در خود فرو رونده است و این دستور‌العمل خلاف تفکر مرسوم در سنن صوفی‌گری متداول و زندگی متشرعانه ارباب زهد است که: «دلا خو کن به درویشی/ که سلطانی خطر دارد».
….
اقبال جامعه اسلامی را گل صد برگی می‌داند که یک بو دارد لذا امتیازات نسب را خار و خاشاکی می‌داند که شرار محمدی آن را سوزانده و ملتی جاوید و سر‌زنده بر‌آورده است.
 
عصر اقبال عصر تشتت ممالک اسلامی بود، درست شبیه به روزگار ما که بر شدت و حدت آن افزوده شده و هر آن بیم گسیختن این عقد پر از گوهر می‌رود، چاره اقبال برای روزگار عسرت فقه پویا جنبش نواندیشی دینی و دریافتن دوباره معارف اسلامی است….»
 
 روزنامه اعتماد، پاسخ یکی از مراجع تقلید به استفتای یک راهیافته مجلس در خصوص برجام را منعکس ساخته و در گفتگو با لوریس چکناواریان از مثلث فکری او سخن به میان آورده است. یادداشت کوتاهی در خصوص اقبال لاهوری و پیشنهاد یک رهبر ارکستر برای تبدیل تعزیه به اپرایی ملی نیز در شماره امروز این روزنامه منتشر شده است.مرور مطبوعات/ ‌‌دو‌شنبه‌ 18 آبان / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.