ترامپ پادشاه اسرائیل، ترامپ برگزیده خدا

آنتی باتلر

همواره در ایران قبل یا بعد از انقلاب هواداران برخی شخصیت‌های سیاسی بوده‌اند که تمایل داشته‌اند محبوب خود را با کوروش مقایسه کنند اما این موضوع به ایران اختصاص ندارد و هم اکنون در امریکا نیز برخی از هواداران ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، او را به مانند کوروش پادشاه و برگزیده خدا می‌دانند.

دونالد ترامپ در مجموعه ای از توئیتها نقل قولی از وین آلن روت ـ نظریه پرداز مطرح توطئه و یهودی مسیحی ـ آورده است بدین صورت: “رئیس جمهور ترامپ بزرگترین رئیس جمهور برای یهودیان و اسرائیل در تاریخ جهان است. یهودیان به او همانند پادشاه اسرائیل عشق می ورزند.” برای ترامپ عنوان پادشاهی کافی نبود چرا که چندی بعد خود را “انسان برگزیده” نامید. برای مسیحیان و همچنین یهودیان، چنین خودبینی از سوی ترامپ آن هم با استفاده از دو عنوان مذکور، گیج کننده است.

درباره عنوان پادشاه باید گفت که هوشا در سالهای 732 تا 723 قبل از میلاد آخرین پادشاه اسرائیل بوده است و صحبت از پادشاه برای یهودیان حیرت انگیز است. برخی از یهودیان معتقدند مسیحا (منجی) قرار است بیاید. مسیحیان، عیسی را فرد برگزیده یا مسیحا می دانند و گاهی اوقات عنوان “فرد برگزیده” یک اصطلاح آخرالزمانی برای توصیف زمانی است که شیطان به زمین بازخواهد گشت.

این نوع تمجیدات ترامپ نسبت به خودش منجر به سردرگمی در میان خداناباوران و مومنان به طور یکسان گردیده است. کلمات و رفتارهای ترامپ یادآور فیلمهای آخرالزمانی و عرفانی است، اما مسئله بزرگتر از این حرفهاست. البته این اظهارات ترامپ نشان می دهد چرا برخی از مسیحیان انجیلی او را به عنوان “فرد برگزیده خدا” ـ پادشاهی به مانند کوروش ـ می بینند که توسط خدا تدهین گشته تا امریکا را از نابودی فرهنگی نجات دهد. این چنین ادعاهایی در کتابها و حتی فیلمهایی درباره رسالت پیامبرانه ترامپ آمده اند. کارهایی از این دست توسط طرفداران ترامپ صورت گرفته است از جمله: قرار گرفتن تصویر ترامپ و کوروش بر دو روی سکه توسط مسیحیان که در هنگام نیایش از آن استفاده می کنند، تصویرگیری ترامپ به‌عنوان ناجی توسط جان مک ناتون، تصویر در آغوش کشیدن ترامپ توسط عیسی یا ترامپ در حال امضای لوایح در حالی که مسیح پشت سرش ایستاده است. همه و همه تصاویر مطلوب مسیحیان انجیلی در نشان دادن این امر است که ترامپ رئیس جمهور برگزیده است.

البته اظهارات ترامپ می‌تواند نتایج معکوسی هم برای او به‌همراه داشته باشد. برخی از مسیحیان استفاده از عبارت “انسان برگزیده” را به مثابه کفرگویی می‌دانند. حتی دسته‌ای از مسیحیان انجیلی در هراس هستند که ترامپ را با هیردویس مقایسه کنند. هیرودیس را خدا نامیدند و او این عنوان را پذیرفت هر چند که سرانجام خوبی برایش به‌همراه نداشت.

گروهی از انجیلی ها می گویند ترامپ “پادشاه یهودیان” و محافظ اسرائیل بدان معناست که یهودیان به نجات نزدیک تر گشته و به مسیحیت می گرایند. طرفداران الهیات سلطه مسیحی نیز ترامپ را همچون کسی می دانند که باعث بازگشت مسیح به زمین می گردد.

بهترین راه برای درک گفته های ترامپ، دیدن مجموعه مستند “خانواده” از شبکه نت فلیکس اثر جف شارلت نویسنده و روزنامه نگار است. این مجموعه به یک دسته سیاستمداران قدرتمند محافظه کار می پردازد که به نام خانواده شناخته می شوند. برای این گروه، فردی که در مقام رهبرشان قرار می گیرد برگزیده از جانب خداست و مهم نیست که دارای چه اعتقادی است. در الهیات آنها، خدا از هر رهبر مذکری برای رسیدن به اهدافش استفاده می کند. از این رو، مسیح به گرگ بیشتر از گوسفند اهمیت می دهد، یعنی یک مرد قدرتمند می تواند پیش برنده امور باشد و مهم نیست که این فرد چه گناهانی را مرتکب شده باشد. از این رو باید گفت شنیدن عباراتی همچون “انسان برگزیده بودن” توسط ترامپ، نتیجه اعتقادات دسته ای از مسیحیان به نقش رهبری سیاسی ترامپ است.

چه این اظهارات کفرآمیز باشند یا یک استراتژی خاص انتخاباتی پیش رو، باید در زمان کمپین 2020 بارها شاهد بیان آن از سوی ترامپ باشیم.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.