تأسیس گروه مسلمانان سکولار در آلمان

پیش از آغاز کنفرانس اسلامی، تشکیل گروهی با عنوان مسلمانان سکولار در صدر خبرهای آلمان قرار گرفته است. دکتر فرید حافظ، پژوهشگر گروه علوم سیاسی دانشگاه سالزبورگ، درباره این گروه و انگیزه‌های آنان یادداشتی نوشته که در سایت اسلامیک منتشر شده است. او که از سال ۲۰۱۰ سالنامه‌ای را در حوزه پژوهش‌های مربوط به اسلام‌هراسی منتشر می‌کند، در این یادداشت به تناقضات گروه تازه تأسیس مسلمانان سکولار اشاره کرده است: پس از موفقیت چشمگیر حزب سبزها در انتخابات ایالتی آلمان، جم ازدمیر، رئیس سابق این حزب با تأسیس گروه مسلمانان سکولار درصدر اخبار قرار گرفت.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، اشپیگل در آستانه برگزاری کنفرانس اسلامی در آلمان نوشت: «کارشناسان برجسته حوزه مطالعات اسلامی، راهی برای گسترش اسلام سکولار پیدا کردند.» با این وجود، بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد که این گروه از مفهوم سکولاریسم نیز درکی بسیار سطحی دارند و برعکس ادعایی که می‌کنند، تشکیل این گروه باعث سیاسی‌شدن بیشتر دین می‌شود.

همچنین در میان موسسان این گروه، نام افراد مشکوکی دیده می‌شود که باعث نگرانی بسیاری از افراد شده است. از سوی دیگر، تصادفی نیست که زمان تأسیس این گروه با رویداد مهمی مانند کنفرانس اسلامی همزمان شده است و اگرچه گفته می‌شود که آنها برای رقابت با انجمن‌های دیگر مسلمانان، وارد میدان نشده‌اند، اما به نظر می‌رسد که این هم می‌تواند یک گزینه باشد.

گروه مسلمانان سکولار در بیانیه خود ابراز تمایل کرده‌اند که با همکاری انجمن‌های محافظه‌کار اسلامی، شورایی تأسیس کنند. به گفته آنان، این شورا می‌تواند نماینده مسلمانان در مقابل دولت باشد. با این حال، مفاد دیگر این بیانیه نشان می‌دهد که به جای خواسته‌های اکثر مسلمانان آلمان، این گروه از خواسته‌هایی مانند ممنوعیت پوشیدن روسری برای معلمان، کارمندان و قضات حمایت می‌کنند. آن‌ها از ابتدا خود را به عنوان "لیگ مسلمانان سکولار از آلمان، اتریش و سوئیس" معرفی کردند که به دنبال اسلامی روشنگر، مدرن و انسانی است.

این گروه که خود را به عنوان مسلمانان سکولار و لیبرال معرفی می‌کنند و رویای اصلاح اسلام را دارند، بیانیه‌ای را با عنوان بیانیه فرایبورگ منتشر کرده‌اند که می‌تواند اهداف، دیدگاه‌ها، ارزش‌ها و ایده‌های اصلی آنها را نشان دهد. به گفته آنان، اعتقاد و ایمان مسئله شخصی است. واضح است که امضاکنندگان بیانیه هنوز تا رسیدن به دوران پساسکولاریسم فاصله زیادی دارند که در آن پیروان ادیان و طرفداران نظریه سکولاریسم در جامعه از اهمیت یکسانی برخوردار هستند و هر دو در جامعه مقبولیت دارند. علاوه بر این، برعکس ادعایی که این گروه برای جدایی دین از سیاست می‌کنند، آن‌ها به سختی می‌توانند این کار را انجام دهند. برای مثال آنها معتقدند که آموزش درست اسلامی باید در همه مدارس دولتی وجود داشته باشد تا ادغام در جامعه آلمان بهتر انجام شود. این به معنای دخالت در امور دینی است. اهدافی که در بیانیه فرایبورگ ذکر شده است، تصویر روشن‌تری از این گروه می‌دهد.

آن‌ها معتقدند که تعداد امامان جماعت مساجد سکولار مانند سیران آتش باید بیشتر شود و شورایی از مسلمانان تشکیل شود تا نماینده مسلمانان در مقابل دولت باشد. علاوه بر این، به اعتقاد آنان، پروژه‌های خاصی برای توانمندسازی دختران و زنان، برای گسترش گفت‌وگوی میان ادیان و برای مبارزه با افراط‌گرایی باید برگزار شود. این گروه با این خواسته‌ها، روایت "اسلام خشونت‌آمیز و افراطی" را پذیرفته‌اند. مسلمانان بی‌اعتقاد ناگهان علاقمند به کنترل دین شده‌اند و مدعی هستند که می‌خواهند از خواسته‌های جامعه اکثریت حمایت کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.