​وزیر دانمارک: روزه‌گرفتن مسلمانان برای همه ما خطر دارد

شوان اوگردی

حدود 250 هزار مسلمان در دانمارک زندگی می‌کنند و وزیر یکپارچه‌سازی دانمارک فکر می‌کند که بهتر است روزه‌داران در ماه رمضان در خانه بمانند تا ماه رمضان تمام شود.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از واشنگتن پست، اینگر استویبرگ وزیر دانمارک گفته است: «من از مسلمانان می‌خواهم که در طول ماه رمضان محل کار خود را ترک کنند تا عواقب منفی آن به بقیۀ جامعۀ دانمارک آسیب نزند.» او معتقد است مسلمانان در مشاغل خاصی مشغول به کار هستند، همچون راننده اتوبوس که نیاز به تمرکز دارد و وقتی غذا نخورند ممکن است نتوانند کارشان را به درستی انجام بدهند.
 
سخنان استویبرگ منجر به واکنش شدید در سراسر کشورهای اسکاندیناوی شد و یکی از اعضای اتحادیۀ مسلمانان فنلاند، ایدۀ استویبرگ را مبنی بر در خانه ماندن مسلمانان در طول ماه رمضان را ایده‌ای کاملاً مزخرف خواند. او گفت: «هیچ اطلاعات و آماری وجود ندارد که نشان بدهد رانندگان مسلمان یا کارگران مسلمان، در زمان روزه‌داری رفتار خطرآفرینی داشته باشند. در بیشتر کشورهای مسلمان، فروشگاه‌ها و تجارت‌های مختلف در طول ماه رمضان به شکل معمول کار می‌کنند و هیچ سابقۀ تصادف اتوبوس در ماه رمضان وجود ندارد و در واقع روزه‌داری هیچ مشکلی برای ما ایجاد نمی‌کند.
 
اتحادیۀ مسلمانان دانمارک نیز در یک بیانیه ضمن تشکر از نگرانی وزیر، اعلام کرد که مسلمانان در جامعۀ دانمارک شایستگی کار کردن را دارند حتی زمانی که روزه می‌گیرند.
 
استویبرگ سیاستمداری وابسته به جناح راست است که قوانین مهاجرتی سختی را در دانمارک به تصویب رسانده است، در سال 2015، مقامات مسئول دانمارکی، در روزنامه‌های لبنانی آگهی‌های را منتشر کردند که در آن به پناه‌جویان هشدار می‌داد که به دانمارک نروند. سپس، در سال 2016، دانمارک  مقرارتی بحث‌انگیز وضع کرد که بر اساس آن مقامات دانمارک مجوز جستجوی اموال مهاجران و ضبط پول و اشیای قیمتی آنها را داشتند تا بتوانند در طول اقامت‌شان در دانمارک  در پرداخت‌ها به انها کمک کنند – شبیه رفتار نازی‌ها با یهودیان در زمان هولوکاست است.

همچنین دولت دانمارک به مهاجران تأکید کرده است که اگر برای زندگی در دانمارک برنامه دارند باید زبان دانمارکی یاد بگیرند و به نیروی کار دانمارک ملحق بشوند. منتقدان می‌گویند قوانین مهاجرت بسیار بی‌رحمانه شده است.

اما استویبرگ معتقد است اصلاحاتی که او در قوانین مهاجرت صورت داده است بسیار مفید است و سال گذشته در فیسبوکش عکسی از خودش با یک کیک که با عدد 50 و پرچم دانمارک تزیین شده بود منتشر کرد و نوشت: «تا امروز من پنجاه اصلاحیه برای کنترل مهاجرت به تصویب رساندم و این نیاز به جشن‌گرفتن دارد!»

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.