دکتر ابراهیم یزدی: نقض ارزش‌های اسلامی، تلخ‌ترین اتفاق روزهای انقلاب بود

دکتر ابراهیم یزدی در بخشی از سومین جلد کتاب «شصت سال صبوری و شکوری» به نقل خاطره ای از پرواز تاریخی امام به ایران پرداخته و از نقض ارزش‌های اسلامی و پاره‌ای از خشونت‌ها با عنوان تلخ‌ترین اتفاق روزهای انقلاب یاد کرده است.

به گزارش دین آنلاین، در بخشی از سومین جلد کتاب خاطرات «دکتر ابراهیم یزدی» که با عنوان “۱۱۸روز در نوفل‌لوشاتو ” منتشر شده، آمده است: «روزی که شاه ایران را ترک کرد و معلوم بود که انقلاب مراحل نهایی پیروزی خود را می‌گذراند، خبرنگاری از من پرسید چه احساسی داری؟ جواب دادم «همان احساسی را که وقتی اولین فرزندم به دنیا آمد، به بیمارستان رفتم و نوزاد را در آغوش گرفتم.» خبرنگار سوال دیگری نکرد اما در راه بازگشت به ایران در هواپیما، خانم «نوشابه امیری» از من پرسید که منظورت از آن جواب چه بود؟ گفتم: «همان احساس، یعنی نوزادی به دنیا آمده بود. همه خوشحال بودیم، به هم تبریک می‌گفتیم و هدایا رد و بدل می‌شد اما هر مادر و پدر باتجربه‌ای می‌داند که تا این نوزاد بزرگ شود و به سنی برسد که بالغ و رشید بر پای خود بایستد، پدر و مادر چه زجرها خواهند کشید.» در بدو تولد و دوران کودکی با انواع بیماری‌ها، دندان درآوردن، راه رفتن و بعد مدرسه، بعد دوران بلوغ و …

انقلاب یک تولد جدید در تاریخ‌ کشورمان بود. این را با تمام وجود حس می‌کردم اما آن اندازه از تاریخ انقلاب‌های دنیا را خوانده بودم که بدانم چه حوادثی در انتظار ما خواهد بود. بنابراین هم احساس شادمانی و سرخوشی داشتم که انقلاب در یک مرحله به پیروزی رسیده است و هم با تمام وجود نگران حوادث پیش‌رو بودم. با وجود این نگرانی‌ها نسبت به آینده،‌ وقتی به ایران رسیدم، زیباترین پدیده‌ای که نظرم را به خود جلب کرد، امواج خروشان مردم در خیابان‌ها و برق شادی و سرخوشی در چهره‌ها بود که بعدها متاسفانه کمرنگ و کمرنگ‌تر شد.

یکی دیگر از زیبایی‌های جالب و جذاب، وحدت کلمه و یکپارچگی همه قشرهای ملت و شادابی چهره‌ها از زن و مرد و پیر و جوان بود. اما تلخ‌ترین اتفاق روزهای انقلاب، بروز پاره‌ای از خشونت‌ها و تحمیل آن به ملت فرهیخته ایران و نقض ارزش‌های اسلامی بود؛ دینی که سراسر رحمت و مهربانی و پیامبرش رحمت جهانیان است.»

منبع: کتاب « شصت سال صبوری و شکوری»، به قلم « دکتر ابراهیم یزدی». تهران: انتشارات کویر، جلد سوم . صفحه ۴۰۵

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.