نتایج یک مطالعه در آلمان: مسلمانان افراطی اطلاعات اندکی دربارۀ دین اسلام دارند

اسلام‌هراسان و افراطیون هر دو تلاش کرده‌اند کاری کنند تا فرقه‌ها و گروه‌های خشن و افراطی را به عنوان سیمای حقیقی دین اسلام جلوه دهند. اما مطالعه‌ای که به‌تازگی صورت گرفته بر سخنان رهبران مسلمان، فعّالان و اندیشمندان اسلامی مهرتأیید می‌زند، مبنی بر این که گروه‌های خودخوانده‌ای مثل داعش فقط به اسم مسلمانند و بویی از ماهیت این دین نبرده‌اند.

به گزارش دین آنلاین به نقل از هافینگتن پست، گروهی از پژوهشگران آلمانی در دانشگاه‌های بیلفیلد و اسنابروک 5757 مورد از پیام‌های واتس‌اپِ گروهی از تروریست‌های افراطی را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که این افراد اطلاعات بسیار ناچیزی دربارۀ دین اسلام دارند و اسلامی که آنها از آن پیروی می‌کنند، اسلامی ساختگی است که با اهداف و مقاصد خودشان هماهنگی داشته باشد.

باسم دزیری یکی از پژوهشگران دانشگاه اسنابروک پیام‌ها را از زاویۀ مطالعات اسلامی مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که این گروه تروریستی حتّی از اطلاعات ابتدایی دربارۀ دین اسلام بی‌بهره بودند.

پژوهشگران مطالعۀ خود را تحت عنوان کتاب «سیمای جوانان خشن سلفی در آلمان» منتشر کردند؛ در این کتاب سلفی‌گری که انشعاب فوق‌محافظه‌کار دین اسلام است مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
مؤسسۀ بروکینگز سلفی‌گری را این گونه تعریف می‌کند: «باور به این که اسلام اصیل و حقیقی همان چیزی است که در سیرۀ عملی نسل‌های اولیۀ مسلمانان، یعنی سلف دیده می‌شد؛ کسانی که هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ قرابت بیش از دیگران به رسول خدا نزدیک بودند.» گروه کوچکی از سلفی‌ها به اسم جهادگرایان سلفی، اِعمال خشونت را دستور الهی می‌دانند و لذا گروه‌هایی مانند داعش و القاعده را تشکیل می‌دهند.

پیام‌های مذکور از دینامیک داخلی سلفی‌های جوان و فرایند گرایش آنها به افراطی‌گری حکایت می‌کند. یکی از مسائلی که در پیام‌های آنها خود را نشان می‌داد آن بود که این افراد از جامعه و مساجد فاصلۀ بسیاری گرفته بودند و به نظر می‌رسید دربارۀ انجام کارهای ساده‌ای مثل برگزاری نماز جمعه نیز سردرگم هستند.

در بخشی از پیام‌ها یکی از مردان جوان سؤال می‌کند " آیا تقلّب کردن در مدرسه جایز است؟" و دیگری پاسخ می‌دهد "وقتی با کافران مواجه هستیم، اجازۀ انجام هر کاری را داریم و چون تقریباً همه (جز ما) کافر هستند، می‌توانیم هر کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم."

این گزارش مطالعۀ موردیِ گروهی از جهادگرایان سلفی است و شاید نتیجه‌گیری‌های حاصل از آن قابل‌تعمیم‌دهی به تمام موارد نباشد. آنچه مهم است آن است که نتایج حاصله بر باورهای بسیاری از اندیشمندان و فعالان مسلمان که معتقدند عملکرد افراطیون هیچ شباهتی به دین اسلام ندارد مهرتأیید می‌زند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.