من قبر نمی‌خواهم، مرا روی شومینه بگذارید

هرکس باید بتواند خود دربارۀ بقایای جنازه‌اش تصمیم‌گیری کند؛ حال پاپ هر نظری که می‌خواهد داشته باشد! این سخن اعتراضی را گاردین به نقل از آنجلا نوستاتر منتشر کرده است.

به گزارش دین‌آنلاین، امروز بسیاری از مردم(در غرب) هستند که دوست دارند به جای این که زیر خروارها خاک مدفون شوند، خاکستر باقی‌مانده از جسمشان نزد عزیزانشان بماند تا از آنها احساس دوری نکنند و دوستدارانشان بتوانند با گفتگو کردن با آنها احساس آرامش و نزدیکی کنند.

به همین دلیل سخن اخیر پاپ مبنی بر این که افراد نباید خاکستر اموات خود را در منزل نگهداری کنند باعث آزردگی خاطر کسانی شده که مایل به انجام این کار هستند.

گاردین مدعی است این درخواست امروز به دلیل بالا رفتن جمعیت کسانی که اعتقادی به عالم پس از مرگ ندارند، خواستۀ زیادی نیست، به‌ویژه آن که در کشوری مانند هلند افراد قانوناً می‌توانند هرگاه از درد و رنج و بیماری خود به ستوه آمدند، دکتری صدا بزنند تا جانشان را بگیرد و برای همیشه از درد نجاتشان ببخشد!

گفتنی است پس از دوران روشنگری در غرب، سوزاندن جنازه ها از نو مرسوم شد. کلیسای کاتولیک تا سالها با این نوع تدفین مخالف بود. با این حال در سال 1969 به دلیل کمبود جا، کلیسا مجبور شد با سوزاندن جنازه موافقت کند. سوزاندن جنازه و دفن خاکستر آن، به مراتب ارزانتر از تهیه تابوت و اجاره یک گور به مدت پنج تا سی سال است.

به همین جهت بسیاری از اشخاص در غرب وصیت می کنند که بعد از مرگ، جنازه آنان را بسوزانند. در ایتالیا و در هلند، مرده را الزاماً نمی بایست در گورستان دفن کرد. اما در بسیاری از کشورها مانند آلمان و فرانسه، مرده باید حتماً در گورستان دفن شود و برای این کار، بازماندگان به جواز دفن نیاز دارند. در آلمان تا سال 2003 مرده را حتماً می بایست در تابوت بگذارند و دفن کنند. اما در سال 2003 این قانون را برداشتند و اکنون از آن سوی، مسلمانان نیز می‌توانند مشروط بر موافقت سازمان گورستان، مرده‌هایشان را در کفن بپیچانند و به خاک بسپرند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.