روایت رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی عراق از مهاجرت مسیحیان

رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی در عراق از مهاجرت ده ها خانواده مسیحی از این کشور در هر ماه خبر داده و تاکید کرد که حقوق آنها پایمال می شود.

به گزارش شبکه خبری «رووداو»، پاتریاک «لویس روفائیل ساکو»، سراسقف کلیسای کاتولیک کلدانی در عراق و جهان امروز (یک شنبه) با صدور بیانیه ای، ضمن تاکید بر این که مسیحیان این کشور مورد ستم و محرومیت عمدی قرار می گیرند، اعلام کرد که هر ماه 20 خانواده مسیحی خاک عراق را ترک می کنند.

ساکو در بیانیه خود در این باره آورده است: به دلیل بی ثباتی و نبود فرصت های برابر و عدالت قانون، بیش از نیمی از مسیحیان مهاجرت کردند و بقیه نیز در لیست ذخیره هستند بدون آن که در نظر گرفته شود که آنها مردم اصیل کشور و شرکای وطن هستند.

رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی ضمن تاکید بر این که مسیحیان عراق به دلیل قوانین احوال شخصیه که آن را «ناعادلانه» خواند، در ناامیدی به سر می برند، به این مسئله اشاره کرد که گروهک های تروریستی القاعده و داعش با تهدید به مرگ شهروندان مسیحی این کشور از جمله افراد نابالغ، آنها را مجبور می کردند مسلمان شوند.

ساکو با بیان این که برخی مسیحیان عراق در نهادها و پست های دولتی در معرض «موارد دردناک» محدودیت و بی عدالتی قرار گرفتند، تاکید کرد که به دلیل «فرقه گرایی، رشوه خواری و تسلط بر مشاغل»، قانون جایگزینی کارمندان مسیحی با هم کیشان خود رعایت نشده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: در دشت نینوا (در شمال غرب عراق)، نگرانی های مسیحیان به حدی زیاد شده که شروع به مهاجرت کردند، جایی که به من گفته شد آنها به دلیل هرج و مرج طغیانگر، پراکندگی و رابطه بازی به جای مانده از شبه نظامیان فرقه گرا، به میزان 20 خانواده در ماه عراق را ترک می کنند.

رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی در ادامه نیز این پرسش را مطرح کرد: چه کسی از این مسیحیان صلح طلب و وفادار به میهن خود محافظت می کند اگر دولت از آنها محافظت نکند؟

ساکو ضمن تاکید بر این که این «تخلفات دردناکی است و روی اعتبار عراق تاثیر می گذارد»، عنوان کرد: اگر نمی خواهید در کشورمان عراق شهروندان برابری باقی بمانیم، به صراحت به ما بگویید تا پیش از این که دیر شود، مسئله را مدیریت کنیم.

منبع: شفقنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.