لغو سمت مفتی کل در سوریه

رئیس جمهور سوریه در حکمی بدون اعلام دلایل و زمینه‌های آن، سمت مفتی این کشور را لغو کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی۲۱، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با صدور حکمی ماده شماره ۳۵ قانون کار وزارت اوقاف را که بر اساس آن مفتی کل سوریه تعیین می‌شود، لغو کرد به این ترتیب سمت مفتی این کشور که احمد بدرالدین حسون برعهده داشت، لغو شد، همزمان اسد اختیارات یک شورای فقهی در وزارت اوقاف را که حسون یکی از اعضای آن بود، تقویت کرد.

دلایل لغو این سمت که حسون از سال ۲۰۰۴ در آن مشغول به فعالیت بوده و به موضعگیری‌هایش در حمایت از اسد مشهور است، مشخص نشده است.

این اولین باری نیست که اسد اصلاحاتی را در کار سازمان اوقاف اسلامی ایجاد می‌کند، او در سال ۲۰۱۸ نیز قانونی را تصویب کرد که اختیارات گسترده‌ای را به وزیر اوقاف داد و طول دوره مسؤولیت در این سمت سه سال قابل تمدید تعیین شد.

تصویب این قانون جنجالی به دنبال داشت، برخی تاکید کردند که اعطای این اختیارات گسترده به وزارت اوقاف، موجب تقویت قدرت نهادهای دینی می‌شود، برخی نیز این قانون را موجب کنترل کامل مقامات بر نهاد دینی سوریه دانستند.

حکم لغو سمت مفتی سوریه چند روز پس از واکنش شدید شورای علمی و فقهی این کشور به تفسیر حسون از یکی از آیات قرآنی صادر شد، شورای یاد شده این تفسیر را تحریف خواند و تاکید کرد، تفسیرها نباید به تفسیرهای شخصی عجیب و غریب کشیده شوند.

همچنین رئیس جمهور سوریه در حکم جدید، شورای فقهی را مامور تعیین آغاز و پایان ماه‌های قمری، تایید رویت هلال ماه نو و اعلام احکام فقهی مربوط به عبادات و شعایر دینی کرد.

علاوه بر این اسد بند “هـ” این قانون را که می‌گوید، وزیر باید در صورت نیاز مفتی‌های استان‌ها را تعیین کند، لغو کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.