جنجال یک فتوا در مصر؛ جواز ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان توسط استاد الازهر، موضع شیخ احمد طیب وواکنش دارالافتاء

«آمنه نصیر» استاد عقیده و فلسفه در دانشگاه الازهر مصر با اظهاراتش درباره جایز بودن ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان بار دیگر درمحافل مختلف این کشور جنجال به پا کرده است.

به گزارش رأی الیوم، اظهارات خانم نصیر پس از آن جنجال برانگیز شد که وی در سخنانی مدعی شد که هیچ متن شرعی وجود ندارد که ازدواج زن مسلمان با مردی از اهل کتاب (مسیحی یا یهودی) را منع کند.

وی در مصاحبه‌ای با شبکه الحدث گفت: «غیرمسلمانان اعم از مسیحی و یهودی که اهل کتاب هستند و قرآن آنها را با این نام نام گذاری کرده است بیانگر این معناست که آنها بت پرست و منکر خداوند سبحانه و تعالی نیستند ولی دیانت دیگری دارند که با دیانت ما تفاوت دارد».

نصیر افزود: «در چنین حالتی، مرد مسیحی یا یهودی مانند مرد مسلمانی است که با یک زن مسیحی یا یهودی ازدواج می‌کند و او را به تغییر دینش مجبور نمی‌کند، از مسجد رفتن باز نمی‌دارد و از قرآن و ادای نمازهایش نیز محروم نمی‌کند».

موضع شیخ الازهر

پس از اظهارات خانم نصیر در شبکه الحدث، در فضای مجازی بحث و جدل شدیدی رخ داد و برخی از کاربران در واکنش‌های مختلف به استاد دانشگاه الازهر خرده گرفتند و به سخنان شیخ الازهر اشاره کردند که درباره ممنوعیت ازدواج مرد غیرمسلمان با زن مسلمان سخن به میان آورده بود.

و این در حالی است که شیخ احمد طیب پیش از این در سخنانی گفته بود: «ازدواج در اسلام یک قرارداد مدنی نیست بلکه یک پیوند دینی مبتنی بر محبت بین طرفین است و مرد مسلمان با یک زن غیرمسلمان نظیر مسیحی می‌تواند ازدوج کند زیرا مرد مسلمان در چنین شرایطی به حضرت عیسی (ع) ایمان دارد پس همین موضوع شرط کامل بودن ایمان اوست و دین ما به مرد مسلمان امر می‌کند که به همسر غیرمسلمانش اجازه ادای مناسک دینی‌اش را بدهد و براساس دستورات دین اسلام، مرد نمی‌تواند زن را از رفتن به کلیسا برای عبادت باز دارد و اهانت مرد به مقدسات زن را ممنوع کرده است.

زیرا مرد به مقدسات زن اعتقاد دارد بنابراین محبت در ازدواج مرد مسلمان با زن غیرمسلمان مفقود نیست و این خلاف ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان است زیرا مرد غیر مسلمان به پیامبر ما حضرت محمد (ص) و دین آن حضرت که به مرد دستور می‌دهد به زن مسلمانش امکان ادای شعایر اسلام را بدهد و به مقدساتش احترام بگذارد، ایمان ندارد زیرا اسلام جانشین مسیحیت است و بنابراین مرد با احترام نگذاشتن به دین همسرش و مخالفت با پیامبر و مقدساتش، او را آزار می‌دهد و به این ترتیب در ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان محبتی وجود ندارد و به همین دلیل اسلام آن را منع کرده است».

واکنش دارالافتای مصر

پس از بروز جنجال درباره ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان در مصر، دارالافتای این کشور با صدور بیانیه‌ای به بحث و جدل‌ها در این خصوص خاتمه داد.

به نقل از آرتی عربی، دارالافتار مصر در بیانه‌ای که در سایت فیسبوک خود منتشر کرده آورد: ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان جایز نیست و این حکم شرعی قطعی و بخشی از هویت اسلام است و دلیل اصلی در این مسئله تعبدی است.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.