پرتاب کفش و توهین، اعتراض مدنی نیست

یک روزنامه نگار گفت: «کسانی که اینگونه رفتارها را مرتکب می شوند قصد دارند جامعه را در یک خفقان نگاه دارند. اینکه به مسئولان تراز اول کشور مانند روسای قوا یا شخصیت های متنفذ و یا در اماکن خاص مانند مرقد مرحوم امام اقدامات توهین آمیز صورت بگیرد کار درستی نیست و باید به شدت با آن برخورد شود و نباید در این زمینه تعلل کرد.»

 

ناصر ایمانی روزنامه نگار و عضو پیشین شورای سردبیری روزنامه رسالت در گفتگو با فرارو گفت: «فرض بگیریم افرادی که در مراسم استقبال از رئیس جمهور به اعتراض دست زدند گروههای سازمان یافته با برنامه هدفمند هستند؛ این اشکالی ندارد. در تمام دنیا برخی افراد ممکن است نسبت به بعضی سیاست های دولت اعتراض کنند و اعتراض آنها هم سازمان یافته باشد.»

وی ادامه داد: «به نظر من این حق افراد است که نسبت به سفر آقای روحانی یا برخی اقدامات ایشان در طول سفر مخالفت کنند. یعنی لازمه یک جامعه آزاد و آزادی بیان همین است و دلیلی ندارد که همیشه موافقان رئیس جمهور اظهارنظر کنند.»

وی افزود: «منتهی اشکال از زمانی ایجاد می شود که این مخالفت ها همراه با توهین و رفتارهایی خارج از شئونات اخلاقی باشد.»

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: «معترضین می توانند از وزارت کشور مجوز بگیرند و در خیابان تظاهرات کنند و حتی میتینگ بگذارند و شعار هم بدهند و دلایل خود را مطرح کنند. منتهی نباید توهین کنند و خلاف اخلاق و منافع ملی عمل کنند و اقدام آنها باید قانونی باشد.»

وی ادامه داد: «یک موقع ممکن است گفته شود این اعتراضات توسط برخی مراکز و نهادهای حکومتی سازماندهی می شود که این کاری خلاف است و به نظر من سازمان های دولتی حق شرکت در فعالیت های سیاسی علیه قوه مجریه را ندارند.»

وی افزود: «اما اگر گروههای فشار عده ای از مردم باشند که نظرات مخالف دارند اینها می توانند به شرط رعایت مسائلی که گفته شد نظر خود را بیان کنند و حتی تربیون و روزنامه داشته باشند.»

ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا تداوم رفتارهایی که همراه با توهین و خشونت است به مردم سالاری دینی ضربه نمی زند؟، گفت: «مسلما ضربه می زند. تداوم این حرکت ها مخالف مردم سالاری و به خصوص مردم سالاری دینی است و به روند آزادی بیان آسیب می زند.»

وی ادامه داد: «کسانی که اینگونه رفتارها را مرتکب می شوند قصد دارند جامعه را در یک خفقان نگاه دارند. اینکه به مسئولان تراز اول کشور مانند روسای قوا یا شخصیت های متنفذ و یا در اماکن خاص مانند مرقد مرحوم امام اقدامات توهین آمیز صورت بگیرد کار درستی نیست و باید به شدت با آن برخورد شود و نباید در این زمینه تعلل کرد.»

ایمانی درباره این نظر که برخی معتقدند نباید به بهانه جلوگیری از توهین، آزادی افراد محدود شود چرا که این امر در نهایت ممکن است به دیکتاتوری منتهی شود گفت: «پاسخ به این ادعا کاملا روشن است. در هیچ کجا این نظر را نمی پذیرند. چون آزادی محدودیت هایی دارد و هیچ کس ادعا نمی کند یک جامعه مطلق آزاد است.»

وی ادامه داد: «در ادیان الهی نیز محدودیت هایی برای آزادی قرار داده شده است. افراد تا آنجا آزاد هستند که مُخل آسایش دیگران و یا مُخل مبانی اخلاقی یک جامعه نباشند. این یک اصل پذیرفته شده است که آزادی مطلق وجود خارجی ندارد؛ آزادی در چارچوب قوانین است.»

ایمانی درباره اینکه برخی معتقدند پرتاب کفش و گوجه فرنگی به رئیس جمهور نوعی اعتراض مدنی است گفت: «این اقدام اعتراض مدنی نیست؛ بلکه گستاخی و بی اخلاقی مدنی است. رئیس جمهور نماد کل ملت است و پرتاب کفش به سمت وی توهین به یک ملت محسوب می شود. اتفاقا این اقدام و اینگونه حرف ها مُخل آزادی است و آزادی را محدود می کند و می کُشد.»
یک روزنامه نگار گفت: «کسانی که اینگونه رفتارها را مرتکب می شوند قصد دارند جامعه را در یک خفقان نگاه دارند. اینکه به مسئولان تراز اول کشور مانند روسای قوا یا شخصیت های متنفذ و یا در اماکن خاص مانند مرقد مرحوم امام اقدامات توهین آمیز صورت بگیرد کار درستی نیست و باید به شدت با آن برخورد شود و نباید در این زمینه تعلل کرد.»

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.