سه شنبه اول مهر ماه؛ «تتبّعات مونتنی» مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه اول مهر به «تأمّلاتی در تتبّعاتِ مونتنی» اختصاص دارد که با سخنرانی مسعود زنجانی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

میشل اِیْکِم دومونتنی (۱۵۹۲ – ۱۵۳۳)، فیلسوف تردیدگرا و ادیب فرانسوی عصر رنسانس و نویسندهٔ کتاب مقالات ـ تَتَبُّعات «Essays»، فلسفه را «هنر خوب زندگی کردن» می‌داند. شیوه نگرشی مونتنی بیش و پیش از هر چیز وفادار به زندگی است.

چنانکه شیوهٔ نگارشی او، در بیان ژرف‌ترین مضامین اندیشگی، به‌سان زندگی ساده و بی‌پیرایه است.

«تتبّعات» مونتنی را می‌توان، نه در تاریخ اروپا، بلکه در تاریخ جهان، کتابی منحصر به فرد دانست؛ چرا که، نه به‌سان کتاب‌های بسیاری، دربارهٔ زندگی، بلکه یک «کتاب زندگی»، و به عبارت دقیق‌تر، یک «کتاب ـ زندگی» است.

به نظر می‌رسد که گوستاو فلوبر به همین خاطر بود که به دوستانش توصیه می‌کرد: «سعی نکنید مانند بچه‌ها مقالات مونتنی (تتبّعات) را به منظور سرگرمی یا مانند جاه‌طلبان، به منظور یادگرفتن بخوانید. برای زندگی کردن آن را بخوانید.»

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه اول مهر ساعت ۱۱ صبح به «تأمّلاتی در تتبّعاتِ مونتنی» اختصاص دارد که با سخنرانی مسعود زنجانی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter به طور مستقیم پیگیری کنند.

منبع خبرگزاری مهر
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.