رهبر مسیحیان لبنان از ایده خود برای بهبود اوضاع این کشور رونمایی کرد

«بشاره پطرس راعی» اسقف اعظم مارونی های لبنان روز دوشنبه از راهکار خود برای نجات این کشور موسوم به «یادداشت لبنان و بی طرفی فعال» رونمایی کرد.

به نقل از النشره، راعی با اشاره به اینکه این یادداشت ساده و سریع است، به تشریح عبارت «بی طرفی فعال» پرداخت و اظهار کرد: این بی طرفی حاوی ابعادی است که عنصر اول آن، عدم ورود لبنان به ائتلاف‌ها، درگیری‌های سیاسی، جنگ‌های منطقه‌ای و بین المللی و جلوگیری از کشورها برای دخالت در امور داخلی لبنان و یا تسلط بر آن و اشغال آن است.

وی با اشاره به اینکه عنصر دوم این ایده، همراهی لبنان با مسائل حقوق بشر، آزادی ملت‌ها بویژه امور عربی است که بر سر آن نوعی اجماع بین المللی وجود دارد و به این طریق لبنان به دفاع از حق مردم فلسطین در لبنان ادامه می‌دهد، تصریح کرد: لبنانِ بی طرف می‌تواند رسالت خود را در محیط عربی به انجام برساند.

رهبر مارونی های لبنان با اشاره به اینکه ویژگی بارز لبنان کثرت گرایی مذهبی و فرهنگی است و همین موضوع باعث می‌شود که به سرزمین گفتگو میان ادیان و فرهنگ‌ها تبدیل شود، خاطرنشان کرد: بعد سوم ایده بی طرفی فعال، تقویت دولت لبنان و قدرتمند کردن ارتش و نهادهای آن است تا بتواند از یک طرف امنیت داخلی خود را تأمین کند و از طرف دیگر به هر گونه تجاوز چه از جانب اسرائیل و از جانب هر طرفی دیگر پاسخ دهد.

او با تاکید بر اینکه منشور اتحادیه عرب در سال ۱۹۴۵ میلادی بر این موضوع تاکید دارد که لبنان عنصر همبستگی میان اعراب است نه عنصر تجزیه، بیان کرد: تنها راه نجات در لبنان بی طرفی است. سیستم بی طرفی، وحدت ارضی و مردمی لبنان را نجات می‌دهد.

این مقام دینی لبنانی در ادامه از سازمان ملل خواست سیستم بی طرفی را جهت ایجاد راه حلی درباره موضوع پناهجویان فلسطینی و آوارگان سوری تصویب کند.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.