مقابلۀ مسیحیان با اقدامات چین برای امحای مسیحیت در این کشور

کیتی منسفیلد

چین تنها بر بوداییان تبت و مسلمانان اویغور تنگ نمی‌گیرد. مسیحیان نیز در این کشور با خفقان و تنگناهای فراوان مواجهند. کیتی منسفیلد در گزارش پیش رو برای خبرگزاری اکسپرس از وضعیت مسیحیت در چین نوشته است:

حزب کمونیست چین همچنان مشغول سرکوب مسیحیت در این کشور است و مسیحیان نیز ساکت ننشسته و متقابلاً به مبارزه برخاسته‌اند. کمونیست‌ها مجموعۀ جدیدی از قوانین سختگیرانه را برای همین منظور وضع کرده‌اند. از جملۀ این مقرّرات سختگیرانه می‌توان به ممنوع‌الخروج کردن مسیحیان چین، محدودیت‌هایی که برای کلیساهای خانگی در نظر گرفته شده، حملاتی که به کشیش‌ها می‌شود و افزایش شمار زندانیان مسیحی، اشاره کرد.

اما مسیحیان خشمگین نیز متقابلاً در حال مبارزه با قوانین سختگیرانه‌ای هستند که مقامات برای آنها مقرّر داشته‌اند. خانم «زو زیانگمی» یکی از افرادی است که به خاطر مقابله با نیروهای پلیس که قصد داشتند مانع از برگزاری مراسم مذهبی شوند، روانۀ زندان شد. مأموران پلیس به کلیساهای غیرمجاز در استان‌های هیلونگ‌جیانگ و آن‌هوئی حمله کردند و با اعمال خشونت تعدادی از پیروان کلیسا، از جمله خانم زیانگمی را بازداشت کردند.

اکنون مسیحیان ناگزیرند مخفیانه و در کلیساهای زیرزمینی به عبادت بپردازند.
(اکنون مسیحیان ناگزیرند مخفیانه و در کلیساهای زیرزمینی به عبادت بپردازند.)

این حمله نیز یکی دیگر از اقدامات حکومت چین در امتداد افزایش سختگیری‌های حزب کمونیست نسبت به مسیحیان بوده است. در سری جدیدِ محدودیت‌ها، حکومت قادر به انحلال کلیساهای خانگی خواهد بود.

در این کشور ملحد، ارائۀ تعلیمات دینی برای کودکان عملی غیرقانونی است و خواندن سرودهای مذهبی و دعا خواندن قدغن است. همچنین بنا به گزارش‌های رسیده، طیّ اقداماتی نماد صلیب از ساختمان‌های مختلف برداشته می‌شود و مسیحیان در صورت برگزاری مراسم مذهبی غیرمجاز، به مبلغ سی‌هزار یورو جریمه می‌شوند.

باب فو، مؤسس و رئیس انجمن «چاینا اید» (China Aid) می‌گوید سری جدید اصلاحات قوانین مذهبی در چین، از زمان انقلاب فرهنگی تاکنون، سختگیرانه‌ترین و خشن‌ترین سیاست‌ها در حوزۀ کنترل ادیان و امور مذهبی بوده است.

برخلاف تعهّدی که در قانون اساسی چین مبنی بر حمایت از آزادی مذهبی قید شده، این اقدام موجب نقض آزادی میلیون‌ها تن از شهروندان چین در حوزۀ اعتقاد و مذهب می‌شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.