با آمار شصت درصدی طلاق چه کنیم؟

اعتماد در اولین شماره هفته از بررسی آمار بالای آسیب‌های اجتماعی در جلسه شورای اجتماعی کشور خبر داده و در یادداشتی از طی طریق فیلسوفان در مسیری به ظاهر بی‌انتها سخن گفته است.

به دنبال راه چاره برای آمار شصت درصدی طلاق
روزنامه اعتماد در صفحه 13 از برگزاری جلسه امروز شورای اجتماعی کشور در دفتر رهبر انقلاب خبر داده تا  گزارشی از سرانجام تعهدات خود برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در کشور ارائه نماید.
 
این روزنامه با یادآوری نخستین جلسه بررسی این موضوعات در آذر ماه سال گذشته با حضور رهبری، سران قوا و اعضای شورای اجتماعی کشور، به قرمزبودن وضعیت حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اجتماعی و اخلاقی و دستور رهبری برای کنترل آنها اشاره کرده است.
 
اعتماد از قول مرتضی میرباقری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور از صدرنشینی حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی در لیست آسیب‌های اجتماعی کشور نوشته و در خصوص آمار طلاق آورده است: «اکنون به‌طور میانگین در قبال هر ۱۰۰ ازدواج ۲۲ طلاق ثبت می‌شود به این معنا که در برخی استان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۳۷ طلاق و در برخی شهرستان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، بیش از ۵۰ طلاق و در برخی شهرها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۰ مورد طلاق ثبت می‌شود. ما ضمن نگرانی از بالابودن کمیت طلاق، شاهدیم که مسیر طلاق هم رو به افزایش دارد.»
 

 
 
گام گذاشتن عالمانه در راه‌های جنگلی
این روزنامه در صفحه 12 یادداشت هفتگی محسن آزموده با عنوان «راه‌های جنگلی» را به چاپ رسانده و با اشاره به تشبیه تفکر یا فلسفه ورزی به «گام گذاشتن در راه‌های جنگلی» و نیز تشبیه تفکر به «در راه بودن» در کلام هایدگر نوشته است: «فلسفه چون گام گذاشتن در کوره‌راهی جنگلی است و فیلسوف جست‌وجوگری است که می‌کوشد همچون هانسل و گرتل از اعماق تاریک جنگ راهی به رهایی بجوید، در این مسیر به ظاهر بی‌انتها،  تنها خرد و عقل او نشانه راه است.»
 

آزموده معتقد است کسی که از آثار یک فیلسوف حمایت می‌کند، تنها زمانی می‌تواند مدعی شود کارش فلسفی است که در انتخاب مسیر تردیدهایی مشابه فیلسوف مبدع راه داشته و تصمیم‌گیری‌اش نه مقلدانه و کورکورانه و بر اساس اعتمادی که به فیلسوف دارد، بلکه بر بنیاد عقل و خرد باشد.
 
او که شرط اساسی فلسفه‌ورزی را آزادی و آزاداندیشی دانسته، گام گذاشتن فیلسوف در مسیرهای پیشاپیش موجود سنت فلسفی را بدون اشکال دانسته و آن را به هیچ وجه به معنی این ندانسته که فرد نمی‌تواند یا حق ندارد از مسیری که در آن گام گذاشته تخطی کند.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
تولیت آستان قدس رضوی: ‌دشمن فضای تبلیغی گسترده‌ای در فضای مجازی برای تغییر باورهای مردم در اختیار گرفته است.
 
 
احمد خاتمی: عربستان، قارون منطقه و نایب رژیم صهیونیستی در جنگ‌های منطقه‌ای است./ هر جا بحث از تکفیری‌هاست پای ریاض و عربستان هم در میان است.
 

 رییس سابق صداوسیما در پیش‌خطبه‌های نماز جمعه: اخلاق گمشده امروز جامعه گفتمانی است.
 
 

اعتماد در اولین شماره هفته از بررسی آمار بالای آسیب‌های اجتماعی در جلسه شورای اجتماعی کشور خبر داده و در یادداشتی از طی طریق فیلسوفان در مسیری به ظاهر بی‌انتها سخن گفته است.مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ 11 اردیبهشت / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.