تحریم حج به نفع کیست؟

با رسانه ای شدن خبر تجاوز به دو نوجوان ایران در جده، دوباره پیشنهاد «تحریم حج» به میان آمده است. تاریخِ تحریم حج از سوی ایرانیان نشان می دهد که این اولین و آخرین باری نیست که رفتن به عربستان برای به جا آوردن حج عمره و تمتع، مورد تردید قرار می‌گیرد.

آیت‎الله مکارم: آیا به هر قیمتی باید به حج عمره رفت؟/ از این مسئله به سادگی نگذرید!
به گزارش دین آنلاین، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم، در سخنانی از اتفاقات بوجود آمده در فرودگاه شهر جده عربستان سعودی انتقاد کرد.
این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان داشت: مایل نبودم مساله حادثه ناگوار فرودگاه جده رسانه ای شود اما سوال ما از مسوولان حج آن است که آیا عمره مستحب را به هر قیمتی باید برویم؟ نمی خواهم مساله تحریم عمره را پیش کشم اما آیا به هر قیمت و به هر ذلتی باید به عمره رفت؟
وی در توصیه به مسوولان سعودی در رابطه با ایجاد امنیت برای زوار گفت: اگر امنیت فرودگاه بین المللی متزلزل شود مردم دنیا در مورد شما چه خواهند گفت. آیت الله مکارم شیرازی در ادامه خطاب به مسئولان داخلی نیز گفت: به مسوولان خودمان عرض می کنیم که از این مساله ساده نگذرند و بنشینند فکر کنند تا کی باید عمره مستحب را برویم. نباید تن به هر اهانتی بدهیم تا بخواهیم مستحبی را به جای آوریم.
آیت الله مکارم شیرازی در سال ۱۳۸۶ نیز عربستان را به تحریم حجاج ایرانی تهدید کرده بود. وی با توجه به عملی نشدن وعده های دولت عربستان مبنی بر عدم تعرض به شیعیان گفته بود: اگر دولت عربستان به وعده های خود عمل نکند، حج عمره را تحریم می کنیم . این مرجع تقلید در ادامه گفته بود: مسئولان کشور نباید تنها به وعده های دولت عربستان اکتفا کنند و باید شرایطی را فراهم آورند تا این وعده ها در عمل اجرا شود..
وی اظهار امیدواری کرد که تذکر مسئولان در این باره مؤثر واقع شود، وگرنه قطع کردن سود سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان می تواند مجازات خوبی برای آنان باشد.

آیت‌الله نوری‌همدانی: علمای شیعه پیش از این نیز حج را تحریم کرده بودند
سال ۱۳۸۹ وقتی چند تبعۀ ایرانی در عربستان اعدام شدند، آیت‌الله نوری‌همدانی از اقدام کشور عربستان به شدت انتقاد کرد و خواستار پیگیری مجدانه این مسئله شد.
این مرجع تقلید حوزه علمیه قم گفت: عربستان نوکر آمریکا است و پول نفت خود را در مسیر نوکری آمریکا خرج می‌کند. باید سران نظام در برابر این اقدام موضع‌گیری قاطعانه‌ای داشته باشند، چراکه این عمل غیرقانونی و مخالف با حقوق بشر است.
وی با اشاره به اینکه وهابیت مایه ننگ اسلام است، بیان کرد: در گذشته نیز شاهد موضع‌گیری علما در برابر کشتارهایی که در عربستان صورت گرفت،‌ بودیم. در سال‌های دور یک ایرانی با ناحق در عربستان اعدام شد که در آن زمان آیت الله صدر، آیت الله خوانساری و آیت الله کوه کمره‌ای در برابر این مسئله موضع‌گیری کرده و یک سال حج را تعطیل کردند.
گفته می شود اعدام یک زائر ایرانی بیمار در ۱۳۲۲ش، به تیرگی مناسبات دو دولت ایران و سعودی و تحریم حج توسط ایران انجامید، هرچند این تحریم در ۱۳۲۷ش و در پی برقراری مناسبات سیاسی میان دو دولت لغو شد، اما تضییقات حجاج شیعه، و به ویژه ایرانیان، به نحوی تداوم یافت.

رسایی: مسلمانان حج را تحریم کنند/ سردار کوثری: مردم خودشان باید تصمیم بگیرند
نمایندگان مجلس نیز هر از چندی در تقابل با سیاستهای خصمانۀ عربستان، معمولا دم‌دستی‌ترین پیشنهادشان تحریم حج بوده است. مثلا حجت الاسلام رسایی در آخرین روزهای سال ۱۳۸۹ برای طرفداری از مردم بحرین، از مسلمانان جهان خواست تا حج را تحریم کنند: اعزام صدها هزار حاجی به عربستان سالانه درآمد چند میلیاردی از کشورهای مختلف برای آل سعود دارد و از ایران نیز پول کلانی برای حج غیرواجب به عربستان تزریق می‌شود که این پول‌ها امروز به سلاح تبدیل و علیه مسلمانان و شیعیان به کار گرفته می‌شود. «شاید از نظر سیاسی نتوانیم اقدامی در خصوص تحولات بحرین و لیبی انجام دهیم ولی قطعاً با تحریم حج عمره و عدم اعزام حجاج به عربستان می‌توانیم آل سعود را ادب کنیم»

کوثری: مردم تصمیم بگیرند
سردار کوثری اما خواست مردم را بر اراده های دیگر در این زمینه مقدم دانسته و گفت: می توان جلوی اعزام حجاج را گرفت ولی واقعیت امر این است که این موضوعی نیست که نظام بخواهد راجع به آن تصمیم نهایی بگیرد و در درجه اول خود مردم باید متوجه ضرورت تحریم حج بشوند، مسئولین نظام هم موافق این امر هستند اما در مورد این مسئله وحدت تصمیم گیری در آحاد مختلف مردم وجود ندارد .
وی افزود: اگر مردم موافق تحریم بودند بعد از جنایت آل سعود در سال ۶۶ و کشتار زائرین بیت ا.. الحرام دیگر ذوق و علاقه ای برای رفتن به حج نباید وجود می داشت در صورتی که این گونه نبود و بعد از آن واقعه تقاضا برای حج بسیار زیاد بود و بالاخره مردم با این نگاه که می خواهند فریضه الهی را انجام دهند و به زیارت قبور ائمه معصومین بروند علاقه زیادی را از خود نشان می دهند. اگر به عنوان اعتراض به این جنایات مردم ایران حج را تحریم کنند مطمئناً تاثیرات خودش را خواهد گذاشت و فشار زیادی را به عربستان می آورد.

حج خونین سال ۱۳۶۶ و پیام امام خمینی (ره)
در حج سال ۱۳۶۶ حاکمان سعودی دست به کشتار بی‌رحمانۀ حجاج ایرانی و خارجی حاضر در مراسم برائت از مشرکین ‌زدند. پس این فاجعه امام خمینی (ره) در پیامی تاریخی دربارۀ این جنایت گفت: حکومت سعودى مطمئن باشد که آمریکا لکه ننگى بر دامنش نهاده که تا قیام قیامت هم با آب زمزم و کوثر پاک نمى شود.
در انتهای این پیام آمده است: اکنون نوبت زائران دیگر کشورها و خصوصا علما و روشنفکران و گویندگان است که پیام مظلومیت ما را به جهان ابلاغ کنند.
امام در این پیام سخن از تحریم حج نگفت و زائران را به گفتن حقایق دربارۀ استعمار و برائت از مشرکین تشویق کرد. مراسم برائت از مشرکین تا سال ۷۰ تعطیل شد و پس از آن در خیمه های عرفات و منا برگزار شد.

به جای زیارت مکه و مدینه، ایران را آباد کنید
امام خمینی پیش از حج ۶۶، در سالهای ابتدایی انقلاب یعنی ۲۶ خرداد ماه سال ۱۳۵۸ در پیامی مردم ایران را به جهادی همگانی برای سازندگی ایران دعوت کرد:
همه موفق باشند که در این جهاد شرکت کنند و این خرابه را بسازند و برادران خود را کمک نمایند، که شاید هیچ عبادتی بالا‌تر از این عبادت نباشد. بلکه من از اشخاصی که برای زیارت‌ها مثل زیارت مکه معظمه و مدینه منوره می‌خواهند به طور استحباب بروند، از آن‌ها می‌خواهم و تقاضا می‌کنم که شما برای ثواب می‌خواهید مکه مشرف بشوید و یا می‌خواهید مدینه منوره و یا به عتبات مشرف شوید، امروز ثوابی بالا‌تر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید. و این سازندگی را همه با هم شروع کنید که ایران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات یابند. خداوند به همه شما اجر عنایت می‌کند و‌‌ همان ثوابی را که شما از زیارت‌ها می‌خواهید، خداوند به شما در این جهاد خواهد داد.

تحریم حج، به نفع کیست؟
موافقان تحریم حج، برای تحریم دو علت عمده برمی‌شمرند: یکی ضرر اقتصادی‌ است که از تحریم حج بر اقتصاد عربستان وارد می شود و دیگری نگاه داشتن عزت و مقابله با توهین عربستان به زائران ایرانی.
در این میان برخی معتقدند عربستانیها بیش از ما به دنبال تحریم حج هستند «چرا که در شرایط کنونی حکومت عربستان تبدیل به مهمترین حکومت ضد انقلاب منطقه شده است و بهترین کانال برای انتقال پیام انقلاب به درون عربستان همین مناسک حج است.»
از این روی برخی از منتقدان تحریم، معتقدند تحریم حج بیش از آنکه منافع عربستان را به خطر بیندازد ممکن است منافع ایران را با مخاطره روبرو کند، افزون بر آنکه در شرایط فعلی برهم خوردن روابط ایران ـ سعودی بیشتر به سود دولتهایی مانند اسرائیل تلقی میشود.

با رسانه ای شدن خبر تجاوز به دو نوجوان ایران در جده، دوباره پیشنهاد «تحریم حج» به میان آمده است. تاریخِ تحریم حج از سوی ایرانیان نشان می دهد که این اولین و آخرین باری نیست که رفتن به عربستان برای به جا آوردن حج عمره و تمتع، مورد تردید قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 22
 1. رفعت

  درود بر شما و سپاس بابت این گزارش

 2. اتوسا

  به نفع عمه ی پدرسوخته منه خوب نادون ابلهه این چه تیتریه زدی حج باید تحریم بشه تا ابد نه چند سال 600 میلیارد؟؟؟؟هه اگه فقط 15 میلیارد خرج مدارس ایران کنن کلا ایمنی سازی میشه انقدر نریزید تو جیب این یاغیا

  1. موسوي

   درود به شرفت، الحق که حرف دل من را زدی.

 3. حسین پسندیده

  باید با یک کار فرهنگی به تمام مسلمین جهان اعمال شنیع حکام ال سعود را بگوییم و تحریم حج را در تمامی دنیا اعمال کنیم
  آنگاه هست که این رژیم صهیونیستی به فکر ترمیم نقاط ضعف خواهد افتاد و عزت نفس مسلمانان را انکار نخواهد کرد و احترام به جای بی حرمتی جایگزین میشود
  اگر تمامی مسلمانان جهان متحد شوند هر غیر ممکنی را ممکن خواهند ساخت
  حتی تغییر رژیم آل سعود که در امانت خانه خدا خیانت کرده است

 4. armanoff

  الان دیگه عصر ارتباطات هست دیگه لازم نیست انقلاب رو با دیدن هم گسترش بدیم
  الان ما فامیلهای خودمون رو اینترنتی سر میزنیم
  کار درست بستن حتی 1 ریال پول ایرانی در عربستان هست

 5. رضا

  شما را به خدا اینقدر توجیه برای رفتن به حج نیاورید . آبرویمان رفت و کشته دادیم ، دیگر چه باید بدهیم تا شما حضرات از منافع حج که در جیب مبارکتان می ریزد صرف نظر کنید . حج به جیب شما حضرات ، بیشتر سود دارد تا آل سعود.

 6. خدایا آه مادر و پدرم رو دامن گیر این مسئولین کن . خدایا تو خود میدانی که انتقام خون شهدای یمن را از بی بصیرتی ما گرفتی ! خدایا تو خود میدانی وقتی که به دونوجوان تجاوز کردن سرسری عبور کرده خندیدم . پدر بزرگم رفت ! عزا دار شدیم ! حالا انتقام بگیر از ان مسئولینی که حج را تحریم نمیکنن .

 7. داود صفایی

  خدایشان بیامرزد
  فاجعه منا و مکه خشم خداوند از ما شیعیان است که با علم اینکه رفت به حج یک فریضه واجب است ولی کمک به دژخیمان وهابی سگ صفت خونخوار شیعه کش آل سعود است آنان که با دلارهای حج به ایرانیان تجاوز میکنند – زنان و ناموس ما را میربایند –
  به تکفیرهای داعش کمک میکنند -به تروریست های پاکستانی برای کشتن مرزبانان غیور ما کمک میکنند -مسلمان ما را در یمن و عراق -سوریه میکشنند و شبانگاهان پس نماز در مسجد پیامبر به میخانه های بحرین و دبی . … میروند
  از بزرگان دین استدعا دارم حج را تحریم کنید و هزینه های آن را در راههای خدا پسندانه مصرف کنید
  خداوند توفیقتان دهد

 8. والی

  سلام . برای کاری که بالاخره باید انجام بشود اینقدر آسمان و ریسمان به هم نبافید . رفتن به عربستان را تعطیل کنید و حج را آبادانی این کشور مظلوم قرار بدهید . متولیان امور حج هم همان وظایف را در داخل انجام بدهند تا مزایایشان قطع نشود . ظرف چندسال با پولهایی که دیگر به حیب آل سعود نمی ریریم مملکت خودمان آباد می شود . به محرومین رسیدگی قابل توجه صورت می گیرد و وقتی تدبیر شما جواب داد ، کار شما برای اسلام و انقلاب می شود تبلیغ و جاذبه . دیگر لازم نخواهد بود که برای صدور انقلاب در فرودگاه های عربستان آبرو بدهیم و جان گرانقدرهموطنانمان را به بی تدبیری آل سعود هبه کنیم.

 9. صادق

  مسلمون 30 سال میشه مسلمون ندیدم مگه منقرض نشدن
  واعظی پرسید از فرزند خویش
  هیچ می دانی مسلمانی به چیست؟

  صدق وبی آزاری و خدمت به خلق
  هم عبادت هم کلید زندگیست

  گفت زین معیار اندر شهر ما
  یک مسلمان هست آن هم ارمنیست

  صادق صالحی

  1. مریم

   تا چه حد حقارت و ذلت، چقدر خفت و خواری. واقعا افسوس بر عزت و عظمت از دست رفتمان. به عنوان یک ایرانی خیلی خیلی ناراحتم از این شرایطی که برای ایران و ایرانی ساخته اند. خدایا خودت برای مردم ایران چاره ای بیندیش.

 10. محمد

  تحریم حج

 11. علی

  مسلمان حج را تحریم کنند

 12. حسین

  ال سعود آدم کش

 13. علی رضا

  ال سعود مسلمان کش

 14. علی رضا

  ال سعود مسلمان کش

 15. رضا

  ال سعود جنایت کار

 16. محمد

  حج واجب یعنی چه ؟ حج در خونه خودته مسلمون ! حج اون همسایه است که یکساله گوشت و مرغ نخورده ! حج اون خانواده بی سرپرسته که 5 شیش تا بچه قد و نبم قد دارن و صاحب خونه داره میندازشون بیرون ! و … . یه نگاهی به دور و برتون بندازید ، خونه خدا رو با تمام وجود میبینید

 17. Reza

  جناب اوحدى ما حج نمى خواهیم چکار باید بکنیم

 18. مهدی

  بعد از بی حرمتی های کشور عربستان تجاوز به زائرین و کشتن آنها ، این خود عربستان بود که به قول مسولین کارشکنی کرده نشون میده مسولین ما هنوز درس عبرت نگرفتند ، بی حرمتی کردند – تجاوز کردند – کشتند عربستان باید چکار کند که به غیرت اسولین ما و بعضی ها که از کشور ترکیه به حج می روند بر بخورد

 19. ما حج نمی خواهیم پولی که قراره واسه سگای سعودی خرج بشه بهتره واسه یتیم و بی سرپرست ایران هزینه بشه تا اینکه تو شکم اون بی همه چیز ا بریزه . لعنت خدا بر ال سعود و فراماسونری . اینها شیاطینی هستند در لباس انسان .

 20. رضا

  27خرداد1358پیام امام (ره) درروزنامه اطلاعات خطاب به ملت ایران بجای رفتن به مکه وعتبات ایران رااباد کنید.امام(ره) انزمان به ذات پلید عربستان وال سعود جنایتکار پی برده بود.بنا براین ای کسانیکه منافع خودرا در خطر میبینید ثروت ومال مملکت رابتاراج ندهیدکه هم مال وهم شرافت وناموس مارا قربانی میکنید.مردم نااگاه رابیحرمت وبی ابرو نکنیدقدری غیرت داشته باشید.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.