ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل درباره آینده زنان و دختران افغانستان

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از آینده زنان و دختران افغانستان در نتیجه نقض وعده‌های طالبان ابراز نگرانی کرد و از سوی دیگر از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی، نقدینگی به این کشور تزریق کنند.

آنتونیو گوترش در دیدار با رسانه‌ها در مقر سازمان ملل متحد گفت: «من بسیار نگرانم وعده‌هایی که طالبان به زنان و دختران افغان داده‌اند رعایت نشود.»

وی افزود: «من از طالبان می‌خواهم که به وعده‌های خود به زنان و دختران عمل کنند و به تعهدات خود در زمینه حقوق بشر و حقوق بین‌المللی پایبند باشند.»

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که این موضوعات را رها نخواهند کرد و اطمینان داد که سازمان ملل هر روز با رهبران طالبان در مورد این موضوعات صحبت می‌کرد.

طالبان از نیمه ماه اوت قدرت را در افغانستان در دست گرفته است اما هنوز از مشروعیت بین‌المللی برخوردار نیست.

آنتونیو گوترش با یادآوری این مطلب که از سال ۲۰۰۱ میانگین زمان تحصیل در مدارس افغانستان از شش سال به ۱۰ سال رسیده است گفت: «خلف وعده‌ها منجر به نابودی رویاهای زنان و دختران در افغانستان می‌شود.»

وی از سوی دیگر به اقتصاد افغانستان اشاره کرد و گفت که دارایی‌های افغانستان مسدود شده و کمک‌ها در جهت توسعه نیز متوقف شده است. دبیرکل سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواست در این زمینه اقدام کنند و نقدینگی را به اقتصاد افغانستان تزریق کنند.

وی افزود: «برای اینکه مردم بتوانند زنده بمانند ما باید راه‌هایی برای ایجاد روح تازه در اقتصاد پیدا کنیم و این موضوع می‌تواند بدون نقض قوانین بین‌المللی انجام شود.»

به گفته مقامات سازمان ملل، امکان پرداخت وجوه بین‌المللی از طریق دارایی‌های مسدود شده افغانستان به نهادهای سازمان ملل یا سازمان‌های غیردولتی دیگر وجود دارد.

از نظر آنتونیو گوترش، جامعه بین‌المللی بسیار کند حرکت می‌کند: «مردم افغانستان به دلیل رفتار طالبان نمی‌توانند از مجازات جمعی رنج ببرند.»

بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان دست‌کم ۱۸ میلیون یا نیمی از جمعیت این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

دبیرکل سازمان ملل گفت که کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی تاکنون بدون ممانعت طالبان به مناطق مختلف افغانستان و یا حتی با «همکاری» و کمک آن‌ها در «امنیت» منتقل شده است.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.