استقبال آمریکا از سخنان آیت‌الله سیستانی درباره انتخابات عراق

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با همتای عراقی خود، اشاره آیت الله سیستانی به لزوم نظارت بین‌المللی بر انتخابات آتی عراق را تمجید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت میدل ایست نیوز، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا شنبه ضمن تاکید بر حمایت کشورش از عراق، اشاره «آیت‌الله سیستانی»، مرجعیت عالی دینی عراق به لزوم نظارت بین‌المللی بر انتخابات آتی عراق را تمجید کرد.

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای گفت: «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه این کشور شنبه نشستی با بلینکن همتای آمریکایی خود در چارچوب دور چهارم گفت‌وگوی راهبردی بین عراق و آمریکا برگزار کرد.

در بیانیه مذکور آمده که دو طرف درباره اهمیت تداوم حمایت از روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها رایزنی و درباره آخرین تحولات منطقه و اهمیت تشدید رایزنی‌ها درباره مسائل منطقه‌ای و چالش‌هایی که ثبات منطقه با آن مواجه است، تبادل نظر کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق گفت که بغداد به حمایت و تقویت روابط دوجانبه با آمریکا به گونه‌ای که استراتژی آن را منعکس کند امیدوار است و بر لزوم همکاری برای تحقق منافع مشترک برای دو ملت دوست تاکید کرد.

وزرای امور خارجه عراق و آمریکا گفت‌وگوی راهبردی بین دو کشور را بررسی و مجددا بر اصولی که در چارچوب راهبردی بر آن توافق شد، تاکید کردند.

از طرفی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد که وزارت امور خارجه در حال همکاری با کنگره برای تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار به عنوان کمک به کمیساریای انتخابات، آموزش و رایزنی و تشویق عراقی ها به مشارکت گسترده در انتخابات آتی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا از تلاش‌های عراق در مبارزه با فساد و اصلاحات اقتصادی اعلام حمایت کرد و گفت که آمریکا هنوز به کمک به دولت عراق برای تحقق آینده‌ای امن و شکوفا پایبند است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.