جریمه فعالان زن در فرانسه به دلیل پوشیدن بورکینی

تعدادی از فعالان زن در شهر گرونوبل فرانسه به علت پوشیدن لباس شنای مخصوص زنان مسلمان جریمه شدند.

به گفته پلیس فرانسه، پنج زن روز چهارشنبه برای شنا و آب‌تنی با بورکینی وارد استخر شهر شدند اما مسئولان به دلیل پوشش غیرمعمولی که این افراد به تن داشتند دستور تخلیه همه افراد از استخر را صادر کردند.

شهرداری گرونوبل پس از این واقعه اعلام کرد که فعالان راه ورودی استخر را سد کرده بودند و بنا به تصمیم مسئولان آنها اخراج و به مدت دو ماه از ورود به این مرکز تفریحی منع شدند.

این حادثه در پی بحث‌های پرتنش اخیر میان اریک پیول، شهردار گرونوبل و دولت فرانسه بر سر لباس شنای کامل و پوشیده روی داد.

بورکینی لباسی است که زنان مسلمان از آن برای شنا در دریا استفاده می‌کنند و به جز صورت مابقی اعضای بدن را کاملا می‌پوشاند.

مقامات شهرداری در چند شهر فرانسه از سال ۲۰۱۶ با این استدلال که بورکینی با اصل لائیسیته و ارزش‌های حاکم بر جمهوری مغایرت دارد پوشش این نوع لباس مخصوص شنا برای بانوان را ممنوع کردند.

این در حالیست فعالان و حامیان بورکینی معتقدند که منع استفاده از چنین پوششی توسط زنان بیشتر ریشه در اسلام هراسی دارد.

انجمنی موسوم به اتحاد شهروندان با انتشار توییتی اعلام کرد که هفت نفر از فعالان این انجمن خواستار برخورداری از حق انتخاب لباس شنای خود هستند که این انتخاب می‌تواند از پوشش کامل تا لباس‌های آستین بلند، آستین کوتاه و یا حتی بدون بالاتنه را در برگیرد.

این انجمن فعال در زمینه حق پوشش زنان مقررات فعلی را «تبعیض‌آمیز» می‌داند و متعهد شده است که به تلاش برای دسترسی به استخرهای شنا ادامه می‌دهد.

معاون شهردار گرونوبل به فرانس‌پرس گفت که برخورد قانونی و اخراج فعالان از استخر توسط مسئولان با آرامش و بدون هرگونه خشونت صورت گرفته است.

معترضان پس از این واقعه و در حالی که توسط پلیس به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بودند در ساختمان شهرداری گرونوبل با مسئولان شهری ملاقات کردند.

دوازده زن دیگر که تحت حمایت انجمن «اتحاد شهروندان» قرار داشتند پیش از این در ماه ژوئن ۲۰۱۹ در حرکتی که از آن به عنوان «نافرمانی مدنی» یاد شد، دست به اقدامی مشابه در همین استخر شهر گرونوبل زده بودند.

اریک پیول، شهردار گرونوبل سال گذشته میلادی در نامه‌ای به ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه از دولت خواسته بود که با صدور بخشنامه‌ای استفاده از بورکینی را در سطح ملی ممنوع اعلام کند.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.