جنجال درباره حمایت مدل معروف آمریکایی از فلسطین

حمایت بلا حدید، مانکن سرشناس فلسطینی‌تبار آمریکا از فلسطینیان در جنگ غزه باعث جنجال‌سازی و انتقاد سازمان‌ها و محافل تندرو یهودی از او شده‌است.

نشریه نیویورک تایمز در شماره روز ۲۲ مه خود یک صفحه کامل از پیام‌های تبلیغی را که یک انجمن یهودی موسوم به شبکه ارزش‌های مافوق جهانی Ultra World Values ​​Network هزینه آنرا پرداخت کرده بود به طرح اتهام علیه بلا حدید، تاپ مدل آمریکایی اختصاص داد.

در این کمپین تبلیغاتی، بلا حدید به دلیل مواضع اخیر در حمایت از فلسطینان از سوی برخی محافل تندرو به یهودی‌ستیزی و نفرت پراکنی علیه اسرائیل متهم شده است.

اختصاص یک صفحه کامل از روزنامه نیویورک تایمز به انتقادهای تند و اتهام‌ علیه بلا حدید که از طرف پدر فلسطینی تبار محسوب می‌شود به سرعت در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت و مانند بمبی خبری توجه کاربران و نیز فعالان رسانه‌ای را به خود جلب کرد.

این مسئله سبب شد تا به اختلاف‌ها در خصوص مواضع جدید بلاحدید در حمایت از فلسطینیان دامن زده شود و حتی برخی نسبت آینده شغلی این مانکن سرشناس آمریکایی تردیدهایی را مطرح کنند.

برخی نیز رسانه‌های آمریکایی را به گرفتن پول برای ترویج نفرت پراکنی، اتهامات بی‌اساس و تفکرات خشونت آمیز متهم کردند.

در این صفحه همچنین عکسی از بلا حدید در کنار خواهرش جیجی حدید و نیز دوآ لیپا،‌ خواننده زن سرشناس بریتانیایی که گفته می‌شود دوست دختر انوار حدید، برادر دو مانکن آمریکایی است به تصویر کشیده شده است.

فلسطین ، من نام تو را می نویسم
تاپ مدل آمریکایی که مادری هلندی و پدری فلسطینی دارد از ابتدای مناقشه یازده روزه اخیر میان فلسطینیان و ارتش اسرائیل و در پی شدت گرفتن حملات هوایی و موشکی به نوار غزه به حمایت از فلسطینیان پرداخت و به صورت آشکار اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان فلسطینی را محکوم کرد.

بلا حدید حتی روز پانزدهم مه در تظاهرات حمایت از فلسطینیان در خیابان‌های نیویورک شرکت کرد و همراه با دیگر معترضان آمریکایی حملات گسترده و کم سابقه ارتش اسرائیل به نوار غزه را به شدت محکوم کرد.

عکس‌هایی از شرکت این مدل آمریکایی که در حساب‌های اینستاگرام و توییتر وی منتشر اما سپس حذف شد میلیون‌ها لایک از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی دریافت کرد.

بلا حدید برای نخستین بار نیست که از فلسطینیان به صورت آشکار حمایت می‌کند. وی سال ۲۰۱۷ نیز با انتشار پستی نوشته بود: «من با برادران و خواهران فلسطینی‌ام هستم، من از شما محافظت خواهم کرد و تا جایی که بتوانم حمایتتان می‌کنم. دوستتان دارم.»

پس از منتشر شدن عکس‌های حضور بلا حدید در تظاهرات حمایت از فلسطینیان در نیویورک حساب رسمی دولت اسرائیل در توییتر بلافاصله واکنش نشان داد و نوشت: «وقتی افراد سرشناسی مانند بلا حدید از ترد و مخالفت با یهودیان دفاع می‌کنند به نوعی به ایده نابودی دولت یهود دامن می‌زنند. این موضوع نباید ربطی به مناقشه فلسطین-اسرائیل داشته باشد، این باید یک مشکل انسانی باشد. شرم بر شما.»

بلا حدید، مانکن ۲۴ ساله آمریکایی که یکی از پردرآمدترین مدل‌های جهان و چهره مورد علاقه برندها و طراحان مد مطرحی چون «دیور» یا «مایکل کورس» است از زمان اعلام حمایت مجدد از فلسطینیان تاکنون به شدت مورد همجه و حملات گروه‌های تندروی یهودی در اسرائیل و دیگر کشورها به خصوص ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

انجمن یهودی موسوم به «شبکه ارزش‌های جهانی خاخام شمولی بوتِیِک» به تازگی برای آنچه «دفاع از اسرائیل در رسانه‌ها در برابر چهره‌های سرشناسی که به دروغ‌پردازی می‌پردازند» خوانده شد،‌ یک فراخوان حمایت مالی آنلاین راه‌اندازی کرد که گفته می‌شود تاکنون بواسطه آن موفق به جمع‌آوری ۲۱ هزار دلار شده است.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.