نوام چامسکی: روش اسرائیل در درگیری‌ها استراتژی ” ترور و اخراج” است

نوآم چامسکی، متفکر و زبان‌شناس آمریکایی تاکید کرد، دولت‌های اسرائیل سال‌هاست تلاش کرده‌اند تا فلسطینی‌ها را قدس بیرون کنند و تازه‌ترین دور از حملات اسرائیل همسو با همین هدف، با استفاده از استراتژی ” ترور و اخراج” و برای ساختن ” اسرائیل بزرگتر” صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری “Truthout”، نوآم چامسکی به عنوان یکی از تحلیل‌گران دقیق درگیری‌های اسرائیل-فلسطین و به طور کلی سیاست‌های خاورمیانه معروف است و صدای پیشرو در تلاش‌ها برای آزادی فلسطین محسوب می‌شود.

چامسکی در مصاحبه با این پایگاه خبری گفت: همیشه پیچ و تاب‌های جدیدی وجود دارند اما به طور کلی این یک داستان قدیمی است. از زمان جنگ ۱۹۶۷ هر دولتی که در اسرائیل روی کار آمد توسعه‌طلبی را به جای امنیت و راه‌حل دیپلماتیک انتخاب کرد و حمایت مادی و دیپلماتی آمریکا را در کل مسیر دریافت کرده است. در گرایش سلطه‌طلبی جنبش اسرائیل یک هدف بلند مدت ثابت وجود دارد. این هدف این است که این منطقه را از فلسطینی‌ها پاک کنند و ساکنین یهودی را به عنوان “مالکان بحق این سرزمین” که پس از هزاران سال تبعید به خانه باز می‌گردند، جایگرین آنها کنند.

سیاست‌های اسرائیل در این دوران فرصت‌طلبانه بوده است. دولت تل‌آویو زمانی که ممکن باشد استراتژی‌های ترور و اخراج را اتخاذ می‌کند. اما زمانی که شرایط اجازه آن را ندهد از استراتژی‌های نرم‌تری همچون ایجاد برج مراقبت و کشیدن حصار استفاده می‌کند. دولت امروز تل‌آویو بیش از هر زمان دیگری خانواده‌های فلسطینی را از خانه‌هایشان بیرون می‌کند؛ جایی که آنها برای نسل‌ها در انجا زندگی کرده‌اند. بدون شک تمامی بهانه‌های پوچی که برای اخراج فلسطینی‌ها به اسم قانون مطرح می‌شوند، صد در صد نژادپرستانه هستند.

روابط آمریکا و اسرائیل پیش از سال ۱۹۶۷ میلادی گرم اما مبهم بود. پس از جنگ ۱۹۶۷ اسرائیلی‌های حمایت بی‌سابقه‌ای از سوی آمریکا دریافت کرده‌اند. پیروزی اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ هدیه‌ای بزرگ به دولت آمریکا بود. جنگ نیابتی میان اسلام تندرو در عربستان و ناسیونالیسم سکولار در مصر در جریان بود. واشنگتن اسلام تندرو را ترجیح داد چرا که تهدید کوچک‌تری برای سلطه آمریکا محسوب می‌شد. اسرائیل ناسیونالیسم سکولار عرب را شکست.

در آن چهارچوب بین‌المللی، اسرائیل آزاد بود تا با حمایت گسترده آمریکا سیاست‌هایی را که امروز نیز ادامه دارد، دنبال کند. هدف سیاسی دولت تل‌آویو ایجاد یک “اسرائیل بزرگ‌تر” است. این پروژه جمعیت فلسطینی‌ها را کنار می‌گذارد.

این در حالی است که اسرائیل با نقض احکام شورای امنیت سازمان ملل، بلندی‌های جولان را نیز اشغال و آن را به تل‌آویو الحاق کرد. دادستان هولناک غزه بسیار پیچیده است. این یکی از بدترین جنایت‌های معاصر است که در شبکه‌ای از فریب و استدلال‌ها برای جنایات صورت می‌گیرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در فراهم کردن زمینه برای جنایت‌های اسرائیل از دیگر روسای جمهوری سابق کشورش فراتر رفت. یکی از بزرگ‌ترین کمک‌های ترامپ به اسرائیل رهبری توافقات ابراهیم بود که توافقاتی را میان اسرائیل و چند کشور عربی رسمی کرد. این اقدام خویشتن‌داری‌های محدود کشورهای عربی نسبت به خشونت و توسعه‌طلبی اسرائیل را کاهش داد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.