پاپ فرانسیس از چه شهرهایی در عراق دیدن خواهد کرد؟

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان قرار است روز جمعه ۵ مارس به عراق سفر کند و در جریان این سفر سه روزه، از برخی از مشهورترین مکان‌های تاریخی و مذهبی این کشور دیدن کند.

اولین مقصد پاپ در این سفر، شهر بغداد خواهد بود و او در کلیسای جامع این شهر (کلیسای نوتردام) سخنرانی خواهد کرد.

پیش از این در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی نیروهای القاعده در این مکان اقدام به گروکانگیری کردند؛ حادثه‌ای که به خونین‌ترین گروگانگیری اسلامگرایان علیه مسیحیان این کشور تبدیل شد و در جریان آن ۴۴ نفر از مومنان مسیحی، همچنین ۲ کشیش و هفت نیروی امنیتی کشته شدند.

فعالیت گستردۀ اسلامگرایان افراطی در این کشور طی یک دهۀ اخیر باعث شده تا شمار مسیحیان عراق روز به روز کمتر شود و شمار مومنانی که برای عبادت به کلیسای بغداد می‌آیند نیز بطور قابل توجهی کاهش یابد.

سفر به نجف؛ دیدار با آیت‌الله سیستانی

پاپ بعد از بغداد رهسپار نجف خواهد شد؛ شهری که در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد.

شهر نجف با بیش از ۱۲۳۰ سال قدمت، یکی مقدس‌ترین شهرهای شیعیان محسوب می‌شود. قرار است روز شنبه در این شهر پاپ فرانسیس ۸۴ ساله با آیت‌الله علی سیستانی ۹۰ ساله، یکی از بانفوذترین مراجع تقلید شیعه در عراق و بسیاری از نقاط جهان دیدار کند.

آیت‌الله سیستانی هرگز در ملاء عام دیده نمی‌شود و افراد بسیار معدودی را نیز در خانۀ خود برای دیدار می‌پذیرد.

سفر به شهر «اور»، زادگاه ابراهیم

پس از آن پاپ فرانسیس به شهر تاریخی «اور» برای زیارت زادگاه ابراهیم می‌رود؛ زیارتی که آن را می‌توان مهمترین دلیل سفر پاپ به عراق دانست.

پاپ روز شنبه در این شهر که در استان ذی‌قار واقع شده، در کنار مسلمانان همچنین ایزدی‌ها و صابئین (مندائیان) یعنی پیروان دو آیینی که قدمتی بیش از مسیحیت دارد، عبادت خواهد کرد.

شهر تاریخی «اور» که امروز تنها ویرانه‌ای از آن باقی مانده، در هزاره ششم قبل از میلاد ساخته شده و پیش از این یکی از شهرهای مهم تمدن سومری‌ها در بین‌النهرین بوده است. کلمۀ «اور» نیز در زبان سومری به معنی «شهر» است.

مهمترین بنای این شهر «زیگورات» است که یک بنای هرمی چند طبقه است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی کشف شد.

سفر به موصل و قره قوش

توقفگاه بعدی رهبر کاتولیکهای جهان، موصل و سپس شهر مسیحی‌نشین «قره قوش» خواهد بود.

استان نینوا در شمال‌غرب عراق، مسکن اصلی مسیحیان عراق محسوب می‌شود. شهر موصل، مرکز این استان برای مدت سه سال تا ۲۰۱۷ میلادی در اشغال اسلامگرایان داعش بود.

پاپ روز یکشنبه در این شهر به کلیسای التحیرا خواهد رفت که گرچه گفته می‌شود قدمت آن به قرن ۱۷ باز می‌گردد اما برخی از مورخان معتقدند که این کلیسا ۱۰۰۰ سال پیش ساخته شده است.

درگیری‌های سال ۲۰۱۷ میلادی برای خلع سلاح اسلامگرایان افراطی در این شهر، باعث فرو ریختن سقف کلیسای بزرگ آن شده است؛ اما درهای سلطنتی و ورودی‌های جانبی ستون‌دار آن همچنان حفظ شده‌اند.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد موسوم به «یونسکو» در حال حاضر مشغول مرمت این کلیسا و برخی دیگر از کلیساها و مساجد در بخش قدیمی شهر موصل است.

پاپ در همان روز به شهر «قره قوش» نیز سفر خواهد کرد که در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب موصل قرار دارد. این شهر که قدمت آن به پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد، اکنون سکونتگاه مردمی عمدتا مسیحی است که به زبان «آرامی نو» صحبت می‌کنند.

بخش زیادی از این شهر توسط اسلامگرایان داعش نابود شد و همچنان در این شهر به دلیل حضور چند گروه مسلح وابسته به دولت، تنش‌های زیادی دیده می‌شود.

سفر به اربیل

شاید برای پاپ فرانسیس، شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق یکی از دلپذیرترین مراحل سفر باشد. او قرار است روز یکشنبه مراسم عشای ربانی را در فضای آزاد اربیل، در ورزشگاهی با حضور هزاران مومن برگزار کند. علاقمندان به شرکت در این مراسم دعا، پیش از این برای حضور در این ورزشگاه ثبت نام کرده‌اند.

شهر اربیل که یکی از مهمترین سنگرهای کردهای عراق است، در جریان حملات داعش درهایش را به روی بسیاری از فراریان از داعش اعم از مسیحی‌ها، ایزدی‌ها و مسلمانان باز کرد.

شهر اربیل با قدمتی بیش از ۴ هزار سال، یکی از شهرهای مهم امپراطوری سومری‌ها و آشوری‌ها بوده است.

قدمت ارگ باستانی این شهر که سازه‌ای مستحکم در بالای تپه‌ای در قلب اربیل است و قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد، در سال ۲۰۱۴ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.