آیا مردانگی با بی‌دینی رابطه مستقیم دارد؟

داده‌ها نشان می‌دهد که مردها بیشتر از زن‌ها خود را در زمره بی‌دین‌ها، آتئیست‌ها یا اگنوستیک‌ها می‌دانند.

یکی از مهم‌ترین روندهای مذهبی در سال‌های اخیر در آمریکا، افزایش سریع و بی‌وقفه غیرمذهبی‌ها است؛ کسانی که پاسخ به سوال درباره باور دینی‌شان را با کلماتی مثل “آتئیست”، “اگنوستیک” و “غیر معتقد به دین خاصی” می‌دهند.

تخمین‌ها و بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفر از نسل جدید آمریکایی(متولدان پس از ۱۹۸۰) ۴ نفر خود را غیرمذهبی می‌دانند. این در حالی است که در نسل پیش از آنها میزان افرادی که خود را غیرمذهبی می‌دانند یک‌چهارم تخمین زده شده‌است.

محققان علوم‌ اجتماعی در حال پژوهش درباره عللی هستند که باعث می‌شود افراد به سمت غیرمذهبی بودن گرایش پیدا کنند. آنها مدت‌هاست به این نکته پی برده‌اند که گرایش مردان به آتئیسم بیشتر است. در واقع، بررسی کتاب‌های پرفروش در زمینه آتئیسم در وبسایت آمازون نشان می‌دهد که تقریباً نویسنده همه این کتاب‌ها مردان هستند.

پیوند به صفحه دین‌آنلاین در اینستاگرام

داده‌های نظرسنجی ملی که بین بیش از ۶۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۰ انجام شد نشان داد که مردان نسبت به زنان گرایش بیشتری به آتئیست، اگنوستیک و بی‌دین دانستن خود دارند. این پژوهش که به مدیریت صندوق مستقل دموکراسی و دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، یکی از بزرگترین نظرسنجی‌هایی است که بدین شکل برگزار شده‌است.

با این حال هنگام بررسی تفاوت عقیدتی دو جنسیت از نظر سنی این نکته قابل توجه است که میزان گرایش به بی‌دینی در بین مردان و زنان بین ۳۰ تا ۴۵ تقریبا یکسان است. اما هرچه سن بالاتر می‌رود این تفاوت آشکار تر می‌شود. در بین مردان بالای ۶۰ سال گرایش به عدم تعلق به دین خاص ۵ تا ۸ درصد بیشتر از زنان در سنین مشابه است.

سوال اینجاست که چه چیزی باعث می‌شود زنان کمتر به بی‌دینی گرایش داشته باشند؟

یک تئوری در علوم اجتماعی به نام ” اثر چرخه زندگی” این موضوع را مطرح می‌کند که بسیاری از  افراد هنگامی که وارد چرخه ازدواج و بچه‌دار شدن می‌شوند، دوباره وارد محافل و فضای مذهبی می‌شوند تا بچه‌هایشان را در محیط مذهبی بزرگ کنند و به ساختارهای حمایتی که دین ممکن است فراهم کند تکیه کنند. اما هرچه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند استقلال آنها نسبت به خانواده بیشتر شده و در نتیجه تعلقات دینی آنها کمتر می‌شود.

به کانال دین‌آنلاین در تلگرام بپیوندید!

داده‌ها نشان می‌دهد که این موضوع بیشتر درباره مردان صادق است، چرا که امکان گسستگی آن‌ها از خانواده بیشتر از زنان است. هرچند این فرضیه مورد بررسی و پژوهش خاص قرار نگرفته‌است، نتایج تحقیقات دیگر با آن هماهنگ است، چنانکه پژوهشی در پنج سال گذشته در آمریکا نشان می‌دهد که زنان گرایش بیشتری برای شرکت در مناسک و خدمات کلیسا دارند.

 

مترجم: نفیسه نیکبخت

 

انتشار نخست: اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ در ۱۵:۳۳

منبع رلیجن نیوز
مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. ناشناس

    من نمی تونم تحت پذیرش هرچی باشم ولی به من بگن حاضری آتئیست شوهر بدونی میگم نه فراماسونر ها نه آتئیسم میتونن یکی دیگه رو بگیرن چرا آدم باید یه حیوون عوضی که مرتبا بهت توهین میکنه مزخرف میگه پوچ کامله آدم شوهر بدونه تازه امثال این حیوونا به غیر تو ده تای دیگه رو هم دارن پست های عیاش،

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.