درباره تأثیر ترانه‌های آن‌ور آبی در اشعار آیینی

حسین اسرافیلی از ورود شاعران با زبان قهوه‌خانه‌ای به ادبیات دینی و استفاده از ترانه‌های آن‌طرف آبی برای شعر آیینی انتقاد می‌کند.

این شاعر، درباره کیفیت شعر علوی در سال‌های اخیر اظهار کرد: خیلی نمی‌شود شعر را آنالیز کرد، شعر مقوله خاص خودش را دارد. منتها بنیان تفکر شعر پارسی بر ارزش‌ها و باورهای دینی استوار است، یعنی در هر بیتی از حافظ یا مولوی، سعدی و … و کسانی مثل بیدل که حتی در هند هستند، اندیشه‌ها و تفکرات دینی موجود در کتاب‌ها و منابع دینی ما را می‌شود پیدا کرد؛ یعنی باورهای مذهبی در شعر فارسی حضور و ظهور دارد.

او افزود: فرقی که بین ادبیات آیینی امروز و ادبیات آیینی دیروز وجود دارد این است که ادبیات آیینی و علوی و شعر دینی ما درگذشته با کلمات پاک و مطهر وارد ساحت ادبیات ائمه (ع) می‌شدند که این ساحت خود آن‌قدر منزه و پاک بود که علمای بزرگوار وارد این عرصه شده بودند. این نشان می‌دهد این عرصه خیلی پاک و منزه بوده که علمای بزرگوار را به دنبال خود کشیده اما از آن‌طرف درگذشته با تعابیر کلی وارد این عرصه می‌شدند. در شعر بزرگان ما اگر در یک قصیده ۱۰۰ بیتی، ۲۰ بیت مستقیم درباره آن ائمه (ع) بود، بقیه را می‌شد برای ائمه دیگر هم استفاده کرد و خواند. درست است که ائمه مطهر ما همه از یک نور واحد هستند، اما بالاخره ویژگی‌های خاص خودشان رادارند و این‌طور نیست که یک‌زبان مشخص را که توصیف‌ها و القاب مشخصی دارد بشود برای همه به کاربرد.

اسرافیلی سپس به تفاوت‌های شعر مذهبی امروز نسبت به گذشته اشاره و بیان کرد: اما در ادبیات امروز ما دو تمایز هست؛ در ادبیات گذشته زبان بسیار منزه و پاک بود، اما حالا متأسفانه زبان منزه و پاک نیست؛ زبان یک‌زبان قهوه‌خانه‌ای است. شاعران باهمان زبانی که در پارک باهم صحبت می‌کنند وارد عرصه ادب عاشورایی و ادب علوی می‌شوند. اما حسنی هم وجود دارد و آن این‌که وقتی شاعران وارد توصیف ائمه می‌شوند به آن جلوه‌های خصوصی و ویژه و خاص آن ائمه بیشتر توجه دارند و دیگر نمی‌شود قصیده ۱۰۰ بیتی امروز را برای چهار امام بخوانیم و به ویژگی‌های خاص امام توجه دارند، این حسن کارشان است که درگذشته کمتر به آن توجه می‌شد.

این شاعر که معتقد است ورود به شعر ائمه ادب و ترتیبی خاص نیاز دارد همچنین گفت: امروزه مجامع دینی و هیئت‌ها زیاد و درنتیجه مداح هم زیاد شده که این‌ها به شعر نیاز دارند، اما هر کس دو دانگ صدایی دارد، مداح شده و هر کس دو دانگ از ادبیات سر درمی‌آورد، شاعر شده، آن‌ها فکر می‌کنند همین‌که وزن را می‌شناسند برایشان کافی است. خصوصاً در سرور و تولد ائمه اشعاری می‌گویند که من با خودم می‌گویم این‌ها فردا چطور می‌خواهند جواب ائمه را با این توصیف‌ها بدهند.

حسین اسرافیلی در ادامه از شاعران مطرح آیینی درگذشته و حال نام برد و درباره مراجعه نکردن مداحان به این شاعران گفت: ما شاعران بسیار خوبی داریم که کارهای بسیار خوبی کرده‌اند؛ اما چون مداح‌های ما ذوقشان به آن‌ها نمی‌رسد سراغشان نمی‌روند و ترانه‌ای را که آن‌طرف آب ساخته‌شده و در ذهن مخاطب نشسته برمی‌دارند و با یک شعر مزخرف به‌عنوان شعر آیینی می‌خوانند و عقلشان نمی‌رسد که این ترانه است و مخاطب من با شنیدن این شعر یاد آن ترانه می‌افتد. اما چون ذوق شعری ندارند سراغ شعرهای آبکی می‌روند و سراغ شعرهای ارجمند صامت بروجردی و عمان سامانی نمی‌روند. در روزگار خودمان هم شاعران بسیاری هستند که شعرهای خوبی دارند. اما به‌جای این‌که سراغ این شعرهای ارجمند بروند چون اصلاً شعر خوب را نمی‌فهمند سراغ این شعرهای آبکی می‌روند که اصلاً ارزش شعری ندارد. این‌یک مشکل است و مشکل دیگر اطلاعات نداشتن و وارد ساحت مقدس شدن و برایش شعر گفتن است. برخی شاعران که درباره ائمه شعر می‌گویند، هیچ اطلاعی از زندگی و روزگار آن‌ها ندارند.

منبع خبرگزاری ایسنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.