اردوغان: مخالفت ما با نظام کنونی سوریه دلیل دینی ندارد

اردوغان با اشاره به بحران سوریه، از روسیه، چین و ایران خواست حمایت خود را از روند صلح و پایان یافتن درگیری‌ها و دستیابی به یک توافق اعلام کنند.

نخست‌وزیر ترکیه در جمع سفرای کشورهای خارجی در آنکارا گفت‌ که با انتقادهای صورت گرفته از دولت وی مبنی بر اینکه بر اساس گرایش‌های مذهبی در سوریه عمل می‌کند، مخالف است. وی خاطرنشان کرد: «جانبداری از یک مذهب هیچ گاه بخشی از رویکردهای دولت ترکیه نبوده و نیست و رابطه مستحکم با نظام سوریه تا پیش از بحران این کشور خود بهترین شاهد بر این گفتار است.» نخست وزیر ترکیه بیان کرد: «ما به دلیل گرایش نظام سوریه به یک مذهب خاص مخالف این نظام نیستیم، بلکه به این دلایل با آنها مخالفیم که جان تمام سوری‌ها را در معرض خطر قرار داده و تاکنون 100 هزار تن در این کشور کشته شده‌اند.» اردوغان با اشاره به بحران سوریه، از روسیه، چین و ایران خواست حمایت خود را از روند صلح و پایان یافتن درگیری‌ها و دستیابی به یک توافق اعلام کنند.

 

تقبیح دوباره کودتای نظامی در مصر

بار دیگر به تقبیح کودتای نظامی در مصر پرداخت. به گزارش روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در سخنرانی خود در جمع سفرای خارجی به میزبانی حزب حاکم عدالت و توسعه در آنکارا، پایتخت بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد که ترکیه از سیاست خارجی که از افراد خاص یا موسسات در مصر حمایت می‌کند، پیروی نمی‌کند. 

 

ترکیه که به حمایت و داشتن روابط با محمد مرسی، رئیس‌جمهور مخلوع مصر شناخته شده است، در مورد تحولات مصر رویکردی متفاوت پیدا کرده است به طوری که اردوغان که پیشتر اظهاراتی چون “مرسی رئیس‌جمهور من است” را بیان داشته بود، اما اکنون موضع متفاوتی به خود گرفته است. اردوغان بدون اشاره به اظهارات حمایتی خود در مورد مرسی و فاصله گرفتن از وی، گفت: «ترکیه به مصر پایبند می‌ماند و از نظر اقتصادی و اخلاقی به این کشور کمک می‌کند. ترکیه آماده به شراکت گذاشتن تجربیات خود با تمام کشورها در خاورمیانه است.» وی با تاکید بر این مساله که ثبات و امنیت مصر برای تمام کشورهای منطقه از اهمیت برخوردار است که به صورت مستقیم جامعه بین‌الملل را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «ما می‌خواهیم ببینیم آن افرادی که هیچ موافقتی با دموکراسی ندارند، آیا بر موضع خود می‌مانند یا خیر.» اردوغان کشورهای عربی و غربی را به دنبال کردن سیاست یک بام و دو هوا در عدم محکوم کردن براندازی نظام مرسی متهم کرد. در جریان ضیافت افطار با حضور مقام‌های ترکیه و سفرای خارجی، عبدالرحمان صلاح الدین، سفیر مصر در ترکیه علی‌رغم دعوت شدن از وی، حضور نداشت.

 

 

وی با اشاره به مناقشات قومی در داخل و خارج ترکیه گفت: «در سیاست داخلی و خارجی ترکیه، جایی برای این گونه موارد وجود ندارد.» نخست‌وزیر ترکیه با اشاره به مساله خبرنگاران زندانی در این کشور گفت: «اروپایی‌ها به ما گفتند خبرنگاران را به زندان می‌اندازیم. ما هم گفتیم که این مساله مربوط به گذشته است. در ترکیه هیچ خبرنگاری در زندان نیست چرا که آنها از آزادی عقیده  و بیان بهره‌مند هستند.»

 

اردوغان در مورد مساله فلسطین و اسرائیل، مقصر اصلی را اسرائیل دانست و گفت: «ما می‌دانیم که دولت تل‌آویو به شهرک‌سازی‌های غیرقانونی خود ادامه می‌دهد و به قوانین بین‌المللی توجه ندارد و به مقابله با تلاش‌ها برای دستیابی به صلح می‌پردازند. ما با حماس و فتح در ارتباط نزدیک هستیم.»

 

 

 

 
اردوغان با اشاره به بحران سوریه، از روسیه، چین و ایران خواست حمایت خود را از روند صلح و پایان یافتن درگیری‌ها و دستیابی به یک توافق اعلام کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.