مرسی به ارتش پیشنهاد داد: “اگر آزادم کنید از کشور می‌روم”

منابع امنیتی مصر اعلام کردند که محمد مرسی با ارسال نامه به فرماندهان نظامی این کشور پیشنهاد داده است در مقابل آزادی‌اش از مصر خارج شود.

روزنامه الوطن مصر به نقل از منابع امنیتی این کشور مدعی شد که محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر اخیرا نامه‌ای را به مسوولان ارتش این کشور ارسال کرده و به آنها پیشنهاد داده که در مقابل آزادی‌اش به همراه اعضای خانواده‌اش از مصر خارج شده و در خارج از این کشور سکونت کند. در این نامه که به صورت دست نویس به نگارش درآمده و به رهبران نظامی مصر تحویل داده شده مرسی همچنین پیشنهاد داد که در صورت پذیرش این پیشنهاد از طرفدارانش خواهد خواست تا میدان‌های این کشور را ترک کرده و به خانه‌هایشان بازگردند.

 

روزنامه الوطن مصر در ادامه نوشت: «مرسی در نامه خود که از طریق یکی از مشاورانش به ارتش داده شد آزادی رهبران اخوان المسلمین و تعهد ارتش برای پایان بازداشت رهبران این گروه را خواستار شده است.» منابع مذکور در ادامه تاکید کردند که فرماندهان ارتش مصر با این درخواست مرسی مخالفت و اعلام کردند که ملت مصر تنها گروهی است که اجازه دارد در این خصوص تصمیم بگیرد و مرسی باید در دادگاه به دلیل برخی از مسائل محاکمه شود.

 

اتهام جدید: جاسوسی برای کشورهای خارجی به ویژه انگلیس

علاوه بر این منابع مصری گزارش دادند که نیروهای امنیتی اسناد مختلفی را درباره برخی اتهامات علیه مرسی در طول یک سال ریاست جمهوری‌اش جمع کردند که بارزترین‌ آنها جاسوسی به نفع کشورهای خارجی به ویژه انگلیس و ضربه زدن به اقتصاد مصر است. این منابع اعلام کردند: «اسناد جمع‌آوری شده اسنادی موثق است که به صورت یک پرونده قطور جمع‌آوری شده و جهت انجام تحقیقات ارائه خواهد شد.» 

بنا به گفته این منابع، مسلح کردن ارتش و برخی اقدامات مرسی از دیگر اتهاماتی است که در این پرونده به وی وارد شده است.

 

انگلیس صادرات سلاح به مصر را متوقف کرد

در همین حال شبکه خبری الجزیره خبر داده است که وینس کیبل، وزیر بازرگانی انگلیس اعلام کرد که کشورش نسبت به اوضاع مصر و کشتار تظاهرکنندگان در این کشور بسیار نگران است. 

وی خاطرنشان کرد که انگلیس با قاطعیت در خصوص صادرات سلاح و نظارت بر آن عمل خواهد کرد. 

کیبل عنوان داشت: «با وجود اینکه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد از تجهیزات انگلیس در جریان تظاهرات‌های مصر استفاده شده است، اما ما تصمیم گرفتیم تا پنج مجوز را در این زمینه باطل کنیم.» وزیر بازرگانی انگلیس تاکید کرد که کشورش مجوزهای سلاح را به کشورهایی نخواهد داد که خطر استفاده از آنها برای سرکوب اعتراض‌های مردمی، درگیری‌های داخل، حمله یک کشور به کشور دیگر یا لطمه زدن به امنیت ملی کشورها وجود داشته باشد. 

گزارش‌ها حاکی از این است که 134 مجوز صادرات تجهیزات نظامی به مصر به ارزش 59 میلیون پوند وجود دارد که در خصوص خودروهای زرهی، مسلسل، سیستم‌های رادیویی است.

 

پزشکان به دیدن مرسی می روند

همچنین محمد مرسی به افشا کردن اسرار مصر نزد رهبران آمریکا در دیدارش با سفیر این کشور در قاهره متهم شده است. از سوی دیگر، تیم پزشکان مصری اعلام کردند که درخواستی را به مقامات این کشور برای موافقت با دیدار کمیته پزشکان با مرسی در محل نگهداری‌اش ارائه دادند تا بدین وسیله نسبت به سلامتی جسمانی وی که از بیماری قند و مشکلات حاد کبدی رنج می‌برد، اطمینان یابند. محمد مرسی پس از برکناری به دست ارتش این کشور در تاریخ سوم ژوئیه در مکانی نامعلوم تحت مراقبت شدید امنیتی است.

 

 

 
منابع امنیتی مصر اعلام کردند که محمد مرسی با ارسال نامه به فرماندهان نظامی این کشور پیشنهاد داده است در مقابل آزادی‌اش از مصر خارج شود.اتهام جدید مُرسی: جاسوسی برای انگلیس

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.