ترجمه جدید قرآن کریم به زبان روسی پایان پایان ترجمه جدید قرآن کریم به زبان روسی

به گزارش صدای روسیه سن پترزبورگ یک بار دیگر اعتبار خود به عنوان مرکز پیشرفته ی مطالعات اسلامی کلاسیک روسیه تثبیت می کند : یکی از معرف های بارز آن افیم رضوان عرب شناس ، معاون موزه انسان شناسی و قوم شناسی آکادمی علوم روسیه ، پروفسور دانشکده شرق شناسی و فلسفه دانشگاه سن پترزبورگ ، کار خود را بر روی ترجمه جدید قرآن کریم به زبان روسی به پایان رسانده است.
نام این اسلام شناس روسی در کل جهان شناخته شده است : بیش از صد اثر وی به زبان های عربی ، فارسی، ازبکی ، انگلیسی ، فرانسه و آلمانی ترجمه شده اند. اثر وی با نام " قرآن و دنیای آن " نه تنها به عنوان بهترین کتاب سال 2001 در روسیه شناخته شد بلکه جایزه ملی جمهوری اسلامی ایرا ن را نیز دریافت کرد.
اثر دیگر افیم رضوان با نام " قرآن عثمان " نیز شهرت بسیاری برایش به همراه داشت. این کتاب به دستنوشته ی قرآن اختصاص دارد که در زمان خلیفه سوم عثمان نوشته شده و چندین برگ از این قرآن در موزه سن پترزبورگ محافظت می شود.
افیم رضوان چندین سال بر روی ترجمه و تفسیر لغوی و گرامری متن این کتاب مقدس مسلمانان با بیش از 10 هزار صفحه کار کرده است.
افیم رضوان به خبرنگار صدای روسیه می گوید : همزمان منابع زیادی برای نوشتن فرهنگ لغت جدید قرآنی فراهم آمده است ، کتابی که منابعی از اشعار پیش از اسلام را نیز در بر می گیرد. در واقع ما معنای لغات موجود در قرآن را نه بر اساس تفسیری که از منابع بسیار قدیمی تر از خود قرآن است بلکه با زبانی که در زمان پیغمبر رایج بود نوشته ایم. برای من یک اصل مهم است اینکه قرآن خود مفسر خود است. من تنها از فرهنگ لغت های اشعار پیش از اسلام استفاه کرده ام . یعنی تنها از قرآن معاصر برای آنکه تمامی آثار قدیمی معناهایی را به ما می دهند که در آن زمان نبوده است.
مبانی علمی قرآن کریم که به مسلمانان منتقل میگردد توسط دانشمند پیش از افیم رضوان یعنی استاد دانشگاه، ایگناتی کراچکوفسکی انجام شده است. وی قرآن را به عنوان اولین اثر بزرگ نوشتار عربی که در برگیرنده خصوصیات بارز قرن و زبان آن دوره یعنی جامعه عرب نیمه اول قرن 7 بررسی کرد.
ترجمه کراچکوفسکی پس از مرگ این دانشمند در سال 1963 منتشر گردید و تا به امروز تمامی اسلام شناس های روسی از آن استفاده می کنند.
 

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. علی

    واقعن که. چه وعضیه؟‌ حداقل تیتر‌هاتون رو درست بزارید. چقدر آماتور آخه؟؟؟

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.