ارتباط آن بانوان محجبه با رژیم اسرائیل

آن بانوان یهودی باحجاب که تصاویرشان هرازچندی درفضای مجازی توسط کاربران شگفت‌زده دست‌به‌دست می‌شود متعلق به یهودیان ارتدوکس است که بیشترشان با تشکیل دولت و اقدامات سیاسی رژیم اسرائیل مخالفند. این درحالی است که در زیرنوشت این تصاویر که در فضای مجازی منتشر می‌شود آمده است که حجاب برای اسرائیل خوب و برای ایران بد است و اینکه اسرائیل درپی رواج فساد در جهان است و حال آنکه بانوان یهودی خود حجاب می‌گیرند و عفاف را رعایت می‌کنند.

 ارتدوکس‌ها خود سه جریان محافظه‌کار و حسیدی و حریدی هستند. هسته اصلی عقاید یهودیان ارتدوکس این است که تورات چه کتبی و شفاهی اصالت الهی دارد و مستقیما کلام خداوند است بدون اینکه انسان ها آن را تحریف کرده باشند. این افراد قویا از تورات و قوانین شفاهی پیروی می کنند که توسط مفسران قرون وسطی تفسیر شده وپس از آن به صورت کتاب قوانین تدوین شده است. آنها در طول شبانه روز در حال رعایت دستورات دینی از جمله عبادت، نحوه لباس پوشیدن، قوانین مربوط به غذا، رابطه جنسی، روابط خانوادگی، رفتارهای اجتماعی، تعطیلات و روزهای مذهبی هستند.

واژه یهودیت ارتدوکس در مقابله با رشد انواع جدید گرایشهای یهودی پدید آمد. آنها معتقدند که عقاید یهودیت ارتدوکس ادامه باورها و اعمال اصیل یهودی است که توسط ملت یهود در کوه سینا پذیرفته شد و پس از آن توسط نسل های پیاپی و در یک فرآیند مداوم که تا امروز ادامه دارد تدوین شده است.

ارتودکس یهودی جریانی متحد با یک بدنه فرماندهی مشخص نیست بلکه شامل گروه های مختلف می شود که همه آنها به شدت به یهودیت پایبندند. اگرچه همه این جریان ها در عقاید و پایبند بودن به آن شباهت دارند، در بعضی جزئیات و همچنین دیدگاه هایی درباره چگونگی برخورد با فرهنگ مدرن و دولت اسرائیل با هم اختلاف دارند. ارتدوکس های مدرن بیشتر گرایش لیبرال دارند و حامی اسرائیل هستند در حالی که یهودیان ارتودکس متعصب مانند حریدی‌ها و حسیدی‌ها  نسبت به تغییرات و دولت مدرن دیدگاه انتقادی دارند. حسیدیسم توسط فردی به نام "بال شم تو"ایجاد شد که معتقد است مهربانی و عبادت راه هایی برای رسیدن به خدا هستند که این دیدگاه در مقابل عقاید قدیمی تر قرار دارد که می گوید کسی که می خواهد یک یهودی واقعی باشد باید آموزش های مذهبی زیادی ببیند. یهودیان حسیدی لباس های متفاوت از دیگران می پوشند و جدا از جامعه مدرن زندگی می کنند در حالی که به اجرای دقیق قوانین یهودی پایبندند. 

یهودیان ارتودکس تنها گروهی از یهودیان هستند که به قوانین کابالا در شکل گیری الهیات یهودی باور دارند. کابالا یک مکتب فکری است که یهودیان از دستورات آن برای تفسیر تورات استفاده کرده اند. در مجموع باورهای یهودیان ارتدوکس را می توان در چند مورد خلاصه کرد:
۱.همه چیز توسط خداوند خلقت شده است
۲. خداوند یکتا است
۳. خدا جسمانی نیست و به هیچ موجودی شباهت ندارد
۴. خداوند ابدی و ازلی است
۵. عبادت و بندگی فقط برای خداوند شایسته است
۶.سخنان پیامبران راست و حقیقت است
۷. پیامبری حضرت موسی  حقیقت است  واو به همه پیامبران قبل و بعد از خود سروری دارد
۸. تورات امروز دقیقا همان کتابی است که توسط خداوند به موسی داده شده است
۹. تورات هرگز تغییر نخواهد کرد و خداوند کتاب دیگری مانند آن نخواهد فرستاد
۱۰. خداوند به همه نیازها و افکار انسان آگاه است
۱۱. خداوند به هرکس که احکام او را اجرا کند پاداش خواهد داد و نافرمانان را مجازات خواهد کرد
۱۲. مسیح به عنوان منجی ظهور خواهد کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.