حجاب ممنوع؛ استفاده از صلیب آزاد

شادیه نصرالله

وزیر امور خارجۀ اتریش آقای سباستین کورتز به‌تازگی اعلام داشته که قصد دارد پوشیدن روسری را برای کارمندان دولت از جمله معلّمان مدارس ممنوع سازد. اگر این طرح به تصویب پارلمان برسد، ممنوعیت سراسریِ حجاب در این کشور از قوانین فرانسه و آلمان نیز سختگیرانه‌تر خواهد شد. در کشور فرانسه پوشاندنِ کلّ بدن ممنوع است و در آلمان نیز صرفاً معلّمان به خاطر نقش الگویی‌شان از روسری سر کردن قدغن هستند.

کورتز می‌گوید اتریش کشوری دین‌دوست و در عین حال سکولار است. استفاده از صلیب در کلاس‌درس آزاد است، چراکه این کار در فرهنگ تاریخی این کشور ریشه دوانده و رایج است. بنا به گفتۀ سخنگوی کورتز، وی در حال اصلاح و بهسازی قوانین همبستگی اجتماعی در اتریش است و مایل است حتّی حجاب کامل و توزیع قرآن توسط مسلمانان سلفی را نیز ممنوع سازد.
 
یکی از مشاوران «دیوان دادگستری اروپا» اظهار داشته که شرکت‌ها باید اجازه داشته باشند کارکنان خود را از پوشیدن روسری منع کنند، چراکه این جزئی از ممنوعیت کلّیِ استفاده از نمادهای دینی و سیاسی در اتریش است.

طبق گفتۀ سخنگوی برجسته‌ترین گروه اسلامی اتریش (ایگیو)، در کشور اتریش در مورد مسائل دینی در محلّ کار تبعیض صورت می‌گیرد و حال با این سخنان وزیر امور خارجه اعتمادها بیش از پیش متزلزل خواهد شد. خانم دوتزدر در پاسخ به رویترز عنوان داشت: "اگر قرار است صحبت از ممنوعیتِ پوشش و نمادهای مذهبی شود، باید دربارۀ همۀ ادیان باشد و در این بین تبعیضی صورت نگیرد."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.