چه کشورهایی پوشیدن برقع و نقاب را در اماکن عمومی ممنوع کرده‌اند؟

بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق انگلیس، این روزها تحت فشار شدید برای عذرخواهی به دلیل حرفی است که درباره زنان برقع‌پوش گفته است. او پس از آن که دانمارک طی قانونی پوشیدن برقع را ممنوع کرد، زنان برقع‌پوش را به صندوق پست و دزد بانک تشبیه کرد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از ایندپندنت، سخنگوی "ترزا می"، نخست وزیر انگلیس درباره آینده برقع پوشیدن در انگلستان گفته است که دولت انگلیس از ممنوعیت برقع حمایت نمی‌کند و چنین ممنوعیتی ضدارزش‌های انگلیسی مانند تساهل مذهبی و برابری جنسیتی است. در امریکا نیز قاعده رسمی مانند انگلیس است، اگرچه ادبیات ترامپ  ضد مسلمان است و تلاش برای اجرای ممنوعیت نقاب در ایالت‌هایی که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند وجود دارد.

در دانمارک هر نوع حجابی که صورت را کامل بپوشاند ممنوع شده است و غیر از آن انواع دیگر حجاب مانند چادر ممنوعیت ندارد. چنین ممنوعیتی درباره برقع در فرانسه و بلژیک از سال ۲۰۱۱ و در اتریش از سال ۲۰۱۷ نیز اجرا شده است. فرانسه در بین کشورهای اروپایی بزرگترین جامعه مسلمانان نزدیک به ۵ میلیون را دارد که تخمین زده می‌شود حدود ۲ هزار نفر برقع می‌پوشند و با حضور در اماکن عمومی حدود ۱۳۳ یورو جریمه می‌شوند. آلمان قانون جدید ممنوعیت پوشیدن نقاب هنگام رانندگی را در سال گذشته اعلام کرد اگرچه آنگلامرکل، صدر اعظم آلمان مخالفت خود را با این قانون اعلام کرد و گفت زمانی این ممنوعیت معنا دارد که به صورت قانونی قابل امکان باشد. در کشور هلند نیز نوعی ممنوعیت محدود وجود دارد بدین معنا که پوشیدن نقاب در مدارس، بیمارستان‌ها و وسایل نقلیه عمومی ممنوع است. در کشورهای دیگر اروپایی و امریکایی، در برخی مناطق ممنوعیت پوشیدن برقع وجود دارد، مانند لمباردی در ایتالیا، بارسلونا در اسپانیا و کبک در کانادا.

در روسیه قوانین دراین‌باره پیچیده است، اگرچه ممنوعیتی ملی برای پوشیدن برقع در این کشور وجود ندارد، اما پوشیدن حجاب در  استاروپول ممنوع است، در مقابل زنان باید هنگام بازدید از ساختمان دولتی در چچن روسری بپوشند.

در ترکیه که اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند، ممنوعیت حجاب تاریخچه طولانی‌تری دارد، اگرچه شرایط با روی کار آمدن رجب طیب اردوغان تغییر کرده است، چنان که امینه همسر او حجاب دارد.
 
در خاورمیانه، دیدن زنان برقع‌پوش منظره‌ای معمولی در زندگی روزمره است اگرچه درباره انواع دیگر لباس‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد، مثلاً در عربستان زنان باید عبای بلند سیاهی بپوشند که نشان دهنده حجب و حیا است و تمام بدن به جز دست‌ها و صورت را می‌پوشاند. برقع نیز در این کشور عموماً استفاده می‌شود. دولت‌های قطر و امارات متحده به استثنای مواقعی که بازدیدکنندگان غیر مسلمان لباس‌های خارج از شئون بپوشند، در موارد دیگر برخوردی با نوع پوشش مردم ندارند. 

در کشورهای افریقایی، مصر در سال‌های اخیر قانون ممنوعیت برقع را اعلام کرده است. در چاد نیز به علت یک حمله تروریستی در سال ۲۰۱۵ پوشیدن نقاب ممنوع شده است. در بخش‌هایی از کامرون، نیجریه، جمهوری کنگو و گابن همچنین ممنوعیت برقع در جریان است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.