تخت‌روانچی: خطوط قرمز بر اساس نظر فقهای اسلام مشخص می شوند

اعتماد در این شماره با بررسی تبعات لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد به گفتگو با امیر محبیان درباره دسته بندی اصولگرایان و توان اجتهادی تشیع در شناسایی شرایط نوین پرداخته و از مذاکرات حقوق بشری ایران و اروپا به روایت تخت‌روانچی نوشته است.

پس لرزه های لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد/ سریال لغو زنجیره‌ای سخنرانی ها به قزوین رسید
 
روزنامه اعتماد در شماره امروز از «واکنش صریح روحانی» به لغو سخنرانی‌ علی مطهری در مشهد نوشته و از قول او، آن را مایه شرمساری خوانده و از اقدام دادستانی مشهد در لغو این سخنرانی انتقاد کرده است.
 
در بخشی از گزارش این روزنامه می خوانیم: «پیش از این نیز رییس‌جمهور از عقب‌نشینی وزیر ارشادش برای برگزاری کنسرت در این شهر گلایه‌های تندی کرده و حتی استعفای وزیر ارشادش را هم به راحتی پذیرفت تا نشان دهد اهل عقب‌نشینی نیست. این‌بار حسن روحانی نامه‌ای بلندبالا نوشت و خواستار شناسایی متخلفین در مورد لغو سخنرانی شد. خواسته‌ای که مخاطبش علاوه بر وزرای دادگستری و کشور، رییس قوه قضاییه نیز بود.»

روحانی در پاسخ به نامه علی مطهری به این نکات اشاره داشته است:
– این اتفاق ناگوار در شهر مقدسی رخ می‌دهد که ملاذ و ملجا همه مردم ایران و بلکه همه شیعیان و مسلمانان جهان است و افتخار کشور ما همیشه این بوده که در پناه کهف حصین ثامن‌الائمه(ع)، امن و امان یافته است.
 
– با کمال تاسف شاهدیم که در آستانه سالی که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است، رفتارهایی در این شهر دیده می‌شود که با آرمان‌ها و آموزه‌های آن امام همام(ع) فاصله فراوان دارد.
 

– آیا کسانی در مراکز حساس استان نفود کرده‌اند که گمان می‌کنند با بستن دهان‌ها و سد راه سالن‌های سخنرانی، می‌توانند راه پیشرفت و توسعه کشور در مسیر مورد نظر مردم و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای را ببندند و راه را بر افراطی‌گری و دوقطبی‌سازی جامعه بگشایند؟
 
– دادستان پایتخت معنوی کشور قاعدتا باید از برگزاری سخنرانی‌های روشنگرانه در تبیین نهضت حسینی(ع) حمایت کند به ویژه آنکه سخنران مراسم، شخصیت فرهیخته‌ای از تبار چهره درخشانی از عالمان آزاداندیش آن استان همچون استاد شهید مطهری(ره) باشد.
 
 
این گزارش همچنین از شکایت «مطهری از دادستان خراسان رضوی» و «آیت‌الله علم‌الهدی از مطهری» خبر داده است.
 
رسول منتجب نیا نیز در یادداشتی خواستار آن شده که دست از این بدعت ها برداشته شود. در بخشی از نوشتار او می خوانیم: «تصور می‌کنند اگر جلوی بیان نظرات را بگیرند، می‌توانند نظرات و تفکر خود را در جامعه غالب کنند. تصوری که بی‌شک بی‌نتیجه و محکوم به شکست است…. بیایم دست از این بدعت‌ها‌ برداریم و همه برای اعتلای نظام و کشور تلاش کنیم. جناح‌های سیاسی بال‌های نظام هستند و هر بالی که بشکند بزرگ‌ترین ضربه و ضررش به نظام خواهد خورد.»
 

اعتماد در بخش دیگری به سخنان دیروز نایب‌رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اشاره کرده و از قول او آورده است: «موضوع سخنرانی علی مطهری «تحلیل واقعه کربلا» بوده است و عجیب آنکه به فرزند نویسنده کتاب حماسه حسینی مجال سخنرانی پیرامون این موضوع داده نشده است. ضمن اینکه با توجه به اظهارات وزیر کشور مجوزهای قانونی هم برای برگزاری این مراسم از پیش وجود داشته است».
 
علی شکوهی در یادداشت خود با عنوان «واقعا چه خبر است؟» با اشاره به رویه شدن آرام آرام موضوعاتی همچون برداشته شدن مجسمه ها از میادین و پارک‌های تهران و لغو شدن کنسرت‌ها،‌ پرسیده است: «آیا می‌خواهند حساب استان خراسان رضوی را با بقیه مملکت از جهاتی جدا کنند؟….  به اتفاقات متعدد این روزهای مشهد توجه کنید: به علی مطهری اجازه سخنرانی در دانشگاه را نمی‌دهند…. از پذیرایی از مهمانان نیز جلوگیری و دیگ‌های شله‌زرد به جای دیگری برای پذیرایی منتقل می‌شود، در مسیر انتقال دیگ‌های شله‌زرد، باز هم پلیس حضور می‌یابد و آن را به مسیری دیگر هدایت می‌کند و در نهایت بخشی از غذای تدارک شده را در اختیار صاحبان این برنامه قرار می‌دهند! واقعا در مشهد چه خبر است؟»
 
در یادداشت سیدمحمدعلی ابطحی در این باره نیز با اشاره به الگوگیری قانون اساسی کشور از قانون اساسی فرانسه و رعایت اصل تفکیک قوا آمده است: «در این جامعه مردم قشر آسیب‌دیده تفکیک قوا می‌شوند. نمونه بامزه آن مصاحبه‌ای است که استاندار خراسان در مورد لغو سخنرانی نایب‌رییس مجلس کرده است. دادستان یک شهر سخنرانی مجوز‌دار نایب‌رییس مجلس را لغو می‌کند. استاندار می‌گوید چندین‌بار تلاش کرده با دادستان شهرش حرف بزند موفق نشده است. با دادستان کل صحبت کرده است. اما باز هم دادستان شهر دستور پلمب محل سخنرانی را داده است. اینها برداشت‌هایی از تفکیک قواست در جامعه‌ای که زیرساخت‌های دموکراسی در آن نمی‌تواند شکل بگیرد. اینها تفکیک قوا نیست. ملوک‌الطوایفی است. ولی هست. باز هم خواهد بود.»

حزب اعتدال و توسعه خراسان رضوی هم در بیانیه خود از مسوولان امر خواسته تا از آزادی و آزادگی و حرمت مشهدالرضا(ع)، اعاده حیثیت کرده و نشان دهند مشهد، ایالتی جدا از ایران نیست بلکه قلب ایران است.

این روزنامه همچنین در گزارشی دیگر، از لغو سخنرانی زیباکلام در دانشگاه قزوین به دستور دادستانی خبر داده و سخنان او در این خصوص را منتشر ساخته است.
 
 
توان اجتهادی تشیع در شناسایی شرایط نوین
اعتماد در صفحه ۶ گفتگو با امیر محبیان درباره آسیب‌شناسی اصولگرایی را منتشر ساخته و با تقسیم اصولگرایان به بنیادگرایان، قدرت‌گرایان، برچیدگی‌خواهان، پیرایش‌گرایان و نوگرایان، از قول او به این نکات اشاره کرده است:
 
– درزمینه فرهنگی دولت ناتوان در گردانندگی فرهنگ دانسته می‌شود، زیرا اصولگرایان درزمینه کنسرت‌ها و نیز حملات نشریاتی خاص به محیط‌های هنری، دولت را در جایگاه انفعالی قراردادند و دولت فارغ از جایگاه انفعالی برنامه‌ای هم برای اداره رخدادها نداشت.
 

– به‌راستی بر آن هستم که آرمان‌های اصولگرایی چون برگرفته از آرمان‌های اسلام و تشیع علوی است؛ آرمان‌هایی توانمند و گیرا است ولی شیوه گفتاری باید با زمان پیش رود.
 
– پاره‌ای از گرایش‌های اصولگرایانه دگرگونی‌ها را تهدید برداشت می‌کنند؛ به گمانم اینان از توان اجتهادی تشیع در شناسایی شرایط نوین و بهره‌گیری از گنجایش‌های آن در راستای گسترش باورها و آرمان‌ها فروگذاری می‌کنند.
 
 
تخت‌روانچی: خطوط قرمز بر اساس نظر فقهای اسلام مشخص می شوند
اعتماد در صفحه ۸ گفتگو با مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و امریکای وزارت امور خارجه درباره مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا را به چاپ رسانده و این عنوان را برای آن انتخاب کرده است: «دولت ترامپ رفع تحریم‌ها را ادامه ندهد نقض فاحش برجام به حساب خواهد آمد»
 
در بخش هایی از این گفتگو می خوانیم:
– موضوع حقوق بشر و گفت‌وگو با غربی‌ها در این خصوص از حساسیت زیادی نزد ما برخوردار است. حساسیت آن به این دلیل است که از این موضوع هم استفاده سیاسی شده و می‌شود و هم با این قضیه به صورت استاندارد دو گانه برخورد می‌شود.

– ما یک سری خطوط قرمزی داریم که آن خطوط قرمز قابل رد شدن نیست. یکی از آنها بحث اعدام و موضوع قصاص است. اینها مواردی است که در دستورات قرآنی ما است و این مسائل به هیچ‌وجه قابل صحبت کردن یا قابل اینکه در دستور کار مذاکراتی صورت بگیرد هم نیست…. باید ببینیم روی بقیه موضوعات بر اساس نظر فقهای اسلام و براساس دستوراتی که ما داریم، چگونه می‌توانیم موضع‌گیری داشته باشیم و به مرور زمان مشخص کنیم که دقیقا چه موضوعاتی جزو خطوط قرمز ما محسوب می‌شوند.
 
– موضوع حقوق بشر به دلیل دامنه وسیعی که دارد، می‌تواند شامل موضوعات مختلفی باشد. ما در بعضی از موضوعات قادر به نزدیک کردن نظرات به یکدیگر نیستیم و این را در مذاکرات هم به آنها گفته‌ایم، پس چیز عجیب و غریب و جدیدی برای آنها نیست.

– این نوع گفت‌وگوها برای رفع شک و شبهه و تبیین مواضع ما و قوانین اسلامی می‌تواند کمک‌کننده باشد. در بعضی از محدوده‌ها، خطوط قرمز وجود دارد. ما امیدوار هستیم که با این گفت‌وگوها این فضا شکسته شود.
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
حمیدرضا جلایی‌پور، تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح‌طلب: اصلا با فردی همچون آقای جنتی قابل مقایسه نیست. چون همیشه خود را در معرض رای مردم قرار می‌دهد./ ایشان الگوی خوبی برای روحانیت است. من فکر می‌کنم اگر آقای هاشمی نبود ما در ایران تندروی مذهبی شدیدی‌تری داشتیم .
 

 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.