علی مطهری: چرا منتخبی که سیره‌ای اسلامی دارد، رد صلاحیت می شود؟

اعتماد در اولین روز هفته از نامه علی مطهری به دبیر شورای نگهبان نوشته و یادداشتی درباره شباهت‌های فلسفه با معماری به چاپ رسانده است.

علی مطهری: چرا منتخبی که سیره‌ای اسلامی دارد، رد صلاحیت می شود؟
روزنامه اعتماد در صفحه 3 نامه علی مطهری به دبیر شورای نگهبان در دفاع از منتخب سوم اصفهان را زیر عنوان «تهدید وزیر کشور به استیضاح» منتشر ساخته و در مقدمه آن به قلم ناهید مولوی آورده است: «ماجرای منتخبی که رای مردم اصفهان را برای ورود به مجلس کسب کرد و درست یک ماه پس از انتخابات هفتم اسفند توسط شورای نگهبان رد صلاحیت و نزدیک به ٣٠٠ هزار آرایش باطل شد، همچنان بحث‌برانگیز است. تاکنون رایزنی وزیر کشور با دبیر شورای نگهبان نتوانسته است رای مردم اصفهان را از باطل شدن نجات دهد….»
 
اعتماد در ادامه نوشته است: علی مطهری در نامه خود آیت‌الله جنتی را خطاب قرار داده اما وزیر کشور حسن روحانی را تهدید به استیضاح کرده است. استیضاحی از سر نگرانی بر آغاز رویه‌ای که بر مدار قانون نخواهد بود.
 
 مطهری در نامه خود به این فرازها پرداخته است:
– موضوع حذف خانم مینو خالقی از منتخبان اصفهان در انتخابات مجلس شورای اسلامی مساله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. اگر این رویه در کشور باب شود که پس از تایید صلاحیت یک کاندیدا و رای مردم در یک انتخابات سالم، آن منتخب به این بهانه که مدارک جدیدی به دست ما رسیده و نظر ما درباره صلاحیت او تغییر کرده حذف شود، این امر می‌تواند مستند شورای نگهبان در آینده واقع شود و منتخبان زیادی از جمله یک کاندیدای ریاست‌جمهوری را پس از انتخاب مردم و رای مثلا ٣٠ میلیونی حذف کند.
 
– اگر شورای نگهبان انتخابات حوزه اصفهان را ابطال کرده پس چرا فقط خانم خالقی را حذف کرده است و سایر منتخبان باقی مانده‌اند؛ و اگر می‌گوید صلاحیت این یک نفر پس از انتخاب سالم مردم به دلیل وصول مدارک جدید رد شده است، پاسخ این است که قانونگذار تصمیم‌گیری درباره این موضوع را به خاطر احترام به رای مردم به مجلس واگذار کرده است.
 

– مطلب آخر اینکه تجسس در زندگی مردم آن هم درباره یک زن و بی‌توجهی به آبروی مومن از نظر اسلام مذموم است. اینکه رقبای یک کاندیدا که فکر نمی‌کردند او رای بیاورد، پس از اقبال مردم به وی و انتخاب او مدارکی از زندگی خصوصی وی ارایه کنند و شورای نگهبان را ابزار دست خود برای رسیدن به هواهای نفسانی خود نمایند، زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست. فرضا آن منتخب، اشتباهی در زندگی خود کرده، ولی سیره او یک سیره اسلامی است آیا باید رد صلاحیت شود، آن هم بعد از اتمام فرصت بررسی صلاحیت‌ها و رای مردم؟ آیا اعضای محترم شورای نگهبان خود در زندگی خویش اشتباهی مرتکب نشده‌اند؟
 
-اصولا برای رد صلاحیت‌ها در آینده باید یک فکر اساسی شود تا تناقض‌هایی در جامعه به وجود نیاید. مثلا جناب آقای افشین علا که رهبر انقلاب درباره ایشان می‌نویسند «من شما را شاعر انقلاب می‌دانم» و در دیدار عیدانه با محبت فراوان از او تقدیر می‌کنند، چرا ردصلاحیت شد؟ آیا این امر یک منطق دوگانه را در ذهن مردم تداعی نمی‌کند؟ برای آن مقام محترم آرزوی توفیق الهی دارم.
 
 
 
فلسفه به مثابه معماری
اعتماد در صفحه 16 یادداشت این هفته محسن آزموده در ستون «فلسفه در خیابان» با عنوان «فلسفه به مثابه معماری» را به چاپ رسانده و با اشاره به مشابهت‌های کار فلسفی با ساختمان‌سازی، نوشته است: «فیلسوفان به عنوان معماران اندیشه، برای پاسخگویی به پرسش‌های اساسی فلسفی می‌کوشند مفاهیم و ایده‌های موجود را به صورتی که فکر می‌کنند عقلانی است، در کنار یکدیگر بگذارند و البته برای اینکه کارشان از نظر فلسفی جدی تلقی شود باید برای آن استدلال خردپسند ارایه کنند.»
 

او پیش‌نیاز نوآورشدن یک فیلسوف را خلق امری نو و  گشوده گرهی از مسائل در هم پیچیده فلسفی دانسته و نوشته است: «نتیجه کار فیلسوف را که معمولا به صورت کتاب یا مقاله منتشر شده، می‌توان به صورت یک ساختمان در نظر آورد که مثل هر سازه مهندسی‌ساز دیگری یک نقشه داشته است…. آنچه در وهله اول نظر ما را جلب می‌کند، قطعا نمای ساختمان است…. نگاه کارشناسانه‌تر قطعا به کیفیت مصالح و نحوه به کارگیری آنها نیز توجه دارد و خیلی زود  در می‌یابد که اسکلت ساختمان بتنی است یا تیرآهن؟….»
 
نگارنده یکی از بهترین راه‌های فهم کار فیلسوفان بزرگ را برخورد با آنها به مثابه یک ساختمان فکری دانسته و معتقد است اگر کار فیلسوف، ترکیب و گردآوری و چیدمان اندیشه‌هاست، کار کسی که نتیجه کار او را تحلیل می‌کند، عکس آن است، یعنی می‌کوشد از پیچیدگی‌ها بکاهد به مصالح ساده و نخستین دست یابد و تبار و خاستگاه هر کدام از آنها را نیز بازنمایاند.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:

فرمانده نیروی زمینی ارتش: به کوچک‌ترین تحرکات گروه‌های تکفیری اشراف داریم
 
 
 

اعتماد در اولین روز هفته از نامه علی مطهری به دبیر شورای نگهبان نوشته و یادداشتی درباره شباهت‌های فلسفه با معماری به چاپ رسانده است.مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ 28 فروردین / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.