امتحان اجتهاد می‌تواند سبب تخفیف آزمون‌دهنده‌ شود

اعتماد در اولین شماره هفته، به مراحل تایید صلاحیت نامزدهای احتمالی انتخابات خبرگان پرداخته و در کنار سخنان سیدحسن خمینی در خصوص اجتهاد در آراء و اندیشه‌های امام(ره)، تجربه یک جامعه‌شناس از زندگی در نظام های «سرمایه‌داری لیبرال» و «سوسیالیستی» را بازتاب داده است.

اخذ امتحان اجتهاد برای برخی از نامزدهای خبرگان تخفیف آزمون‌دهنده‌ است
اعتماد در سرمقاله خود به بیان برخی از نکات در مورد صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات خبرگان پرداخته و با استناد به دو دلیل بر لزوم فاصله‌گذاری شورای نگهبان میان مدیریت خود و تایید صلاحیت علمی نامزدها تاکید نموده است:
اول: از جهت ساختار اداری و منطقی قضیه که باید ممتحن براساس ضوابط، امتحان بگیرد و نتایج را به شورا بدهد و سلیقه افراد در آن دخیل نباشد.
دوم: از جهت حل مشکل «دور».
این روزنامه همچنین الزام شرکت در امتحان اجتهاد برای کسانی که به صورت عرفی در حوزه استاد شناخته می‌شوند و طلبه دارند را به نوعی «نقض معیارهای جاری حوزه» و «تخفیف چنین آزمون‌دهنده‌ای» توصیف نموده است.
 
سرمقاله نویس اعتماد پیشنهاد می کند برای مصون ماندن از هرگونه شایبه‌، «نظام ارزشیابی علمی داوطلبان»، مستقل از افراد و سلایق آنان تعیین شود، به‌طوری که مجموعه‌ای از اساتید حوزه علمیه بتوانند آن را در مورد متقاضیان به اجرا بگذارند و نتایج در مورد افراد مشابه نیز تغییر نکند.
 

 
 
سید حسن خمینی: کارآمدی بهترین مبلغ دینداری در عرصه جامعه است
روزنامه اعتماد در صفحه 3 به انعکاس سخنان حجت‌الاسلام سید حسن خمینی در دیدار اعضای شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی پرداخته و بر ضرورت پاسخ‌های جدید به سوالات جدید تاکید کرده است.
 
او که پذیرش مکتب امام(ره) را یکی از اصول موضوعه اجتهاد در آراء و اندیشه‌های ایشان دانسته، این اجتهاد را درحالی صحیح دانسته که توسط افراد صاحب صلاحیت صورت پذیرد.
 

این روزنامه در ادامه به این نکات پرداخته است:
-هیچگاه از دایره انصاف خارج نشوید و اگر درباره افراد قضاوت می‌کنید، حتما وضعیت و موقعیت آنها را درنظر بگیرید.
– قطعا آیندگان روایت خواهند کرد که انقلاب اسلامی و حرکت امام خمینی مبداء بیداری روح دینداری و معنویت در جهان است.
– آنچه بیش از همه در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران به آن نیاز داریم، کارآمد ساختن این نظام است تا در حوزه مسائل اجتماعی، اقتصادی و… شاهد رشد و پیشرفت باشیم و بتوانیم کارآمدی دین در عرصه اجتماعی را اثبات کنیم.
– کارآمدی یک دستگاه، کار بزرگی است، گرچه با یک گل بهار نمی‌شود و همه دستگاه‌ها باید اینگونه باشند. کارآمدی خود بهترین مبلغ دینداری در عرصه جامعه است.
 
 
 
یک جامعه‌شناس: تقسیم برابر ثروت، غیرضروری؛ اما رعایت عدالت، واجب است
این روزنامه در صفحه 16 یادداشت مهدی محسنیان‌راد با عنوان «عدالت را جایگزین برابری کنیم» را به چاپ رسانده و با اشاره به ثروت‌مند شدن و فقیر شدن ناگهانی برخی از مردم کشور در ١٠ سال اخیر، درصدد برآمده تا آسیب‌های جامعه‌شناختی ورود ناگهانی اجناس گران‌قیمت به بازارهای ایران پس از لغو تحریم‌ها را بررسی کند.
 
این جامعه شناس با بیان تجربیات شخصی خود از زندگی در دو نظام اقتصادی کاملا متفاوت «سرمایه‌داری لیبرال» و نظام «سوسیالیستی»، تصریح کرده که: «نمی‌توانیم بگوییم که اگر برابری نباشد و نابرابری رخ دهد، آسیب‌های اجتماعی در جامعه خود را نشان می‌دهند. آسیب‌ها دلایل دیگر دارند و مهم‌ترین دلیل آنها بی‌عدالتی است؛ اتفاقی که اگر به نظام ارزشی و دینی ایران رجوع کنیم هم می‌بینیم که بسیار بسیار به حکومتداران توصیه شده تا از آن پرهیز کنند و مراقب آن باشند.»
 

وی افزوده است: «در دین اسلام هیچ الزامی برای تقسیم برابر ثروت در شیوه حکومت‌داری وجود ندارد، اما رعایت عدالت، واجب است. نابرابری با زکات، خمس و رعایت عدالت، جبران می‌شود. اما بی‌عدالتی عامل اصلی آسیب‌های اجتماعی است، بی‌عدالتی که اگر رفع نشود و اگر در جریان جامعه در معرض نگاه مردم باشد، آسیب‌های اجتماعی بسیاری را به وجود می‌آورد؛ آسیب‌هایی که این روزها هم مدیران مختلف را درگیر کرده و برای رفع آنها تلاش بسیاری لازم است.»
 
این جامعه شناس در مقام نتیجه گیری می نویسد: «نمی‌توانیم درهای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران را ببندیم یا برای رفع نابرابری، صورت مساله‌ها را پاک کنیم… نمی‌شود دولت را به بهانه‌هایی… محدود کرد؛ اما دولت حسن روحانی، باید برای رفع بی‌عدالتی تلاش کند و در چنین شرایطی، بهترین راهکار، ساخت درست و اصولی زیربناها و زیرساخت‌هاست….»

 
زبان، روشن کننده نحوه آشکارگی هستی بر ما
روزنامه اعتماد که در شماره پنجم دی، دومین بخش از یادداشت‌های «فلسفه و زندگی روزمره» به قلم محسن آزموده را منتشر ساخته، با اصلاح شماره گذاری این بحث، دومین بخش از این یادداشت‌ها را در شماره امروز به چاپ رسانده است.
 

محسن آزموده زیر عنوان «زبان خانه هستی است» تلاش کرده تا علت جایگاه کلیدی‌ زبان در فلسفه را توضیح دهد. وی با اشاره به اهمیت ویژه زبان در سنت‌های دینی و نیز در زندگی روزمره نوشته است: « …. ویتگنشتاین مرزهای جهان انسان را با مرزهای زبان او یکسان خوانده و هایدگر مدعی شده است که زبان، خانه وجود است.

…. از دید هایدگر، هستی یا وجود خورشیدی است که در پس شاخه‌های در هم پیچیده درختان پنهان شده و انسان به این معنا جایگاهی برای آشکار شدن هستی است. اما این آشکارگی چگونه رخ می‌دهد؟ به واسطه زبان. زبان خانه هستی است و انسان به واسطه سخن گفتن آن را آشکار می‌کند.»

نگارنده با یادآوری اینکه در یک یادداشت کوتاه نمی‌توان همه ابعاد این تعبیرات فلسفی را بازگشود، هدف این اشاره‌های فلسفی به زبان را اندیشیدن دوباره در سخن گفتن خود دانسته و ادامه می‌دهد: «…. اینکه زبان را نیندیشیده و بیجا به کار ببریم، سخت نیست. امر دشوار، برقرار نسبتی اندیشیده و تامل‌ورزانه با زبان است، اینکه هر حرفی را هر کجا نزنیم، بیجا و بی‌جهت زیاد حرف نزنیم، به راحتی تعابیر تند و خشن را بر زبان جاری نکنیم و به هر چیزی که می‌خواهد بر زبان مان جاری شود، تامل کنیم.»
 
«آزموده» در فراز پایانی چنین نتیجه می‌گیرد که «فلسفه به ما می‌آموزد زبان فراتر از یک ابزار ساده برقراری ارتباط، اساسا نحوه هستی ما در جهان را رقم می‌زند. ما در جهانی تاریک، روشنی گاه هستی هستیم و زبانی که با آن سخن می‌گوییم، نحوه آشکارگی هستی را بر ما روشن می‌سازد و دیگران با دیدن بازتاب این نور ما را می‌شناسند و با ما ارتباط برقرار می‌کنند.»
 
 
 
عناوین صفحه «سیاست‌نامه»:
«حقیقت تاریخی یا برساخته تاریخ نگاران؟!» گزارشی از نشست بررسی آثار «هیدن وایت» با حضور پاینده، نوذری و آقاجری / با تنظیم علی ورامینی
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
«همه داوطلبان جدید انتخابات خبرگان باید آزمون علمی بدهند»، گزارش اعتماد درباره اطلاعیه شورای نگهبان /تنظیم کننده: رضوانه رضایی‌پور
 
 
احتمال ازسرگیری اعزام زوار ایرانی به سوریه/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با بیان اینکه «نمی‌توان زمان دقیقی را برای شروع مجدد اعزام زوار ایرانی به سوریه تعیین کرد»، افزود: کمیته مشترکی تشکیل شده که سازوکارهای لازم شروع اعزام را از همه ابعاد به ویژه امنیتی بررسی کند.
 

شیخ «احمد حسون» مفتی سوریه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه: اقدامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی در عرصه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، دستاوردی برای تمامی مسلمانان و امت‌های مظلوم جهان است.
 

اعتماد در اولین شماره هفته، به مراحل تایید صلاحیت نامزدهای احتمالی انتخابات خبرگان پرداخته و در کنار سخنان سیدحسن خمینی در خصوص اجتهاد در آراء و اندیشه‌های امام(ره)، تجربه یک جامعه‌شناس از زندگی در نظام های «سرمایه‌داری لیبرال» و «سوسیالیستی» را بازتاب داده است.مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ 12 دی / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.