مسلمانان انتاریوی کانادا در یک کنیسه نماز خواندند

شرق در شماره امروز، چند یادداشت پیرامون راهپیمایی اربعین به چاپ رسانده و در عناوینی به خشونت علیه شهروندان مسلمانان در غرب پرداخته است. نامه رسول خادم به وزیر ارشاد در اعتراض به ممانعت از حضور بانوان هنرمند در استادیوم از دیگر عناوین برگزیده این روزنامه است.

اقامه نماز مسلمانان شهر انتاریو کانادا در یک کنیسه
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «دینداران علیه متعصبان»، به حمله به مسجد السلام شهر انتاریوی کانادا و دلجویی شهروندان از آنان پرداخته است. در این گزارش آمده است:
 
«هفته گذشته بود که مسجدالسلام در شهر انتاریوی کانادا توسط عده‌ای ناشناس به آتش کشیده شد. این اتفاق که چند روز پس از حمله تروریستی به پاریس روی داد، از نظر پلیس این شهر با قصد قبلی و احتمالا به دلایل ایدئولوژیک صورت گرفته است. اما اندکی پس از این حادثه بود که مسیحیان و یهودیان کانادا سیل کمک‌های نوع‌دوستانه را به سمت مسلمانان این شهر سرازیر کردند تا نشان دهند، اعتقاد ربطی به تعصب ندارد.
 
بازسازی این مسجد هزینه‌ای بالغ بر ٨٠ هزار دلار نیاز داشت که خیلی زود با کمک کمپینی که کلیسای «مارک استریت» راه انداخته بود جمع‌آوری شد. روز گذشته نیز کنیسه یهودیان کانادا درهای خود را روی مسلمانان باز کرده است تا مراسم عبادی‌شان را تا بازسازی کامل مسجد، در کنیسه انجام دهند.
 

«لری گلیمان»، مدیر کنیسه یهودیان کانادا گفت: «باید تأکید کنم حمله به مسجد مسلمانان و به‌آتش‌کشیدن آن اقدامی علیه دین نیست. بلکه اقدامی علیه بشریت است. ». «کنزو عبدالله»، مدیر مسجد السلام هم گفت: «قطعا شباهت‌های ما با هم بیشتر از تفاوت‌هایمان است. مسجد و کنیسه هر دو خانه خدا هستند.»
 
 در روزهای گذشته مسلمانان شهر انتاریو دوبار برای ادای فریضه نماز درکنیسه یهودیان کانادا، حضور پیدا کرده‌اند. پس از حملات تروریستی به پاریس تهدید مسلمانان شدت گرفته است.»

راهپیمایی اربعین صلح‌آمیزترین مراسم دنیاست
روزنامه شرق در صفحه 1 یادداشت «الگوی همزیستی فداکارانه و اخلاقی» به قلم محمدعلی ابطحی را منتشر ساخته و به بیان سوابق تاریخی پیاده‌روی نجف تا کربلا در اربعین پرداخته است. وی این آیین را «عهد دیرین علمای نجف» و «سنت نانوشته برای مراجع قدیم نجف تا طلبه‌های عادی» و «بزرگ‌ترین حرکت جمعی شیعی» توصیف نموده است.
 
وی الگوی هم‌زیستی فداکارانه و اخلاقی و ایثارگرانه این مراسم را قابل توجه ویژه دانسته و معتقد است این راهپیمایی، صلح‌آمیزترین مراسم دنیا و الگوی کوچکی از زندگی مورد نیاز بشر امروزی است.
 

 

 
یک کارشناس سیاست خارجی: غرب در تفاوت قائل شدن میان «اسلام حقیقی» و «تروریسم در لوای اسلام»، صادق نیست
محمدعلی مهتدی، تحلیلگر ارشد سیاست خارجی در یادداشتی برای شرق، به این نکته اشاره کرده که علی رغم ادعای غرب مبنی بر «تفاوت قائل شدن میان اسلام حقیقی» و «تروریسم در لوای اسلام»، محافل صهیونیستی بر شدت تبلیغات منفی خود علیه آن افزوده اند.
 
وی در ادامه با برشمردن «بهره‌گیری از ادبیات انسانی و اخلاقی ویژه یک پیشوای دینی»، «استفاده از زبان مشترک با جوانان غربی» و «تأکید بر درد مشترک تروریسم و بیان زجر و آلام مسلمانان از این پدیده شوم» به عنوان امتیازات دومین نامه رهبری به جوانان غرب، به نقش آن در «خنثی سازی پروژه ایران‌هراسی لابی صهیونیستی»، «ارائه فرصت لازم برای شناخت وجهه واقعی ایران اسلامی» و «نشان‌دادن چهره واقعی اسلام و ایران و رنج برخورد دوگانه با تروریسم به افکار عمومی» اشاره نموده است.
 
 

 
رهبری: رعایت ضوابط خروج از کشور برای زائران اربعین الزامی است
روزنامه شرق در صفحه 2 به سخنان رهبری در جلسه درس خارج فقه پیرامون پیاده روی اربعین پرداخته و از قول ایشان نوشته است:

– ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه» از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است.
 
– حرکت عاشقانه و مؤمنانه مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده بی‌سابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است.
 
– فرصت ارتباط معنوی و عاشقانه با خاندان پیامبر اکرم(ص) و زیارت این عناصر ممتاز، برجسته، نورانی و ملکوتی از امتیازات تفکر شیعی در میان فرق اسلامی است.
 
– دولت درخصوص خروج از کشور مقرراتی معین کرده که حتما باید مراعات شود و حرکت خارج از این ضوابط مطلوب نیست.
 
 
 
رسول خادم به ممانعت از حضور بانوان هنرمند در استادیوم اعتراض کرد
شرق در صفحه 14 نامه رسول خادم به وزیر ارشاد در پی لغو اجرای ارکستر سمفونیک را منعکس ساخته و در گزارشی می نویسد:
«درحالی‌که ارکستر سمفونیک قرار بود هم‌زمان با مراسم پایانی دومین دوره جام باشگاه‌های کشتی آزاد جهان در عصر جمعه ششم آذرماه قطعه‌های «سرود جمهوری اسلامی ایران»،‌ «ای ایران» و «علمدار» را در سالن ١٢‌هزار‌نفری آزادی تهران اجرا کند، به دلیل آنکه بخش اعظمی از افراد تشکیل‌دهنده این ارکستر بانوان بودند از ورود آنان به سالن ممانعت و این برنامه لغو شد.
 
رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی روز گذشته با ارسال نامه‌ای به وزیر ارشاد نوشت: «توجه ویژه و گسترده رسانه‌های مکتوب و شبکه‌های مجازی به ممانعت یادشده، مؤید حال‌وهوای نامناسب مذکور است. ازاین‌رو سپاسگزار خواهد بود در‌این‌باره و موارد مشابه دستور پیگیری و هماهنگی‌های لازم را صادر کنید.»
 
 در ادامه این نامه نیز خادم نوشته بود در مراسم افتتاحیه جام جهان‌پهلوان تختی که با حضور نمایندگان کشور خارجی از نقاط مختلف جهان در دی‌ماه امسال در تهران برگزار می‌شود، فدراسیون کشتی قصد دارد از ارکستر سمفونیک برای اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران و قطعه‌ای درخصوص پهلوانی و جهان‌پهلوان تختی، دعوت به عمل آورد.
 
 
 
بازتاب جهانی دومین پیام
این روزنامه در صفحه دیپلماسی، گزارشی درباره واکنش رسانه های غربی به نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب را به چاپ رسانده و از ترجمه آن به چهل زبان خبر داده است. این رسانه ها نوشته اند:
 
پایگاه خبری امریکن هرالدتریبیون: رهبر ایران در پی حملات پاریس بار دیگر قلم به‌دست گرفت و خطاب به جوانان کشورهای غربی نوشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس: رهبر عالی ایران حملات پاریس را تروریسم کور خواند/ وی از خون‌ریزی بین اسرائیل و فلسطینیان و همچنین خشونت داعش در عراق، سوریه و لبنان نیز ناراحت است.
 

خبرگزاری فرانسه: آیت‌الله خامنه‌ای در نامه‌ای به جوانان آمریکا و اروپا استاندارد دوگانه غرب بعد از حملات پاریس را محکوم کرد.
 

پایگاه خبری واشنگتن‌فری‌بیکن: آیت‌الله خامنه‌ای در این نامه جوانانی که در کشورهای غربی زندگی می‌کنند را به مخالفت با اسرائیل فراخواند. وی جوانان غربی را به در آغوش‌کشیدن اسلام و مسلمانان برای ارتقای روابط جهانی در آینده تشویق کرد.
 
 
 

شرق در شماره امروز، چند یادداشت پیرامون راهپیمایی اربعین به چاپ رسانده و در عناوینی به خشونت علیه شهروندان مسلمانان در غرب پرداخته است. نامه رسول خادم به وزیر ارشاد در اعتراض به ممانعت از حضور بانوان هنرمند در استادیوم از دیگر عناوین برگزیده این روزنامه است.مرور مطبوعات/ ‌‌سه‌شنبه‌ 10 آذر/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.