“انکار قرآن”، کتابی دیگر در نقد آرای دکتر سروش و نصرحامد ابوزید

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « فرهیختگان » را مرور کرده است: «اگر می‌خواهیم افکار دانشجویان خوب باشد، نباید دانشگاه را به اختلافات خارج از اخلاقیات اسلامی و انسانی آلوده کنیم»، «انکار قرآن، کتابی دیگر در نقد آرای دکتر سروش و نصرحامد ابوزید»، «مذاکرات هسته ای تمام شد اما مشکل کنسرت‌ها حل نشد» و «رمضان و عید پر و پیمان خوزی ها»

اگر می‌خواهیم افکار دانشجویان خوب باشد، نباید دانشگاه را به اختلافات خارج از اخلاقیات اسلامی و انسانی آلوده کنیم
روزنامه فرهیختگان که همچون اکثر روزنامه ها، تیتر نخست خود را به مذاکرات هسته ای اختصاص داده و با عنوان «مهم‌ترین فریضه دانشجویی آرمانخواهی است» به روایت سخنان رهبری در دیدار دانشجویان پرداخته، در گزارشی به سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته است. این روزنامه با انتخاب عنوان «زمینه فعالیت باید برای همه فراهم باشد» برای این مطلب، از قول رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آورده است:
– دنیا به سمت آزادی و آزادمنشی پیش می‌رود و افکار‌ انسان‌ها به خاطر پیشرفت سریع و در دسترس بودن ابزارهای اطلاع‌رسانی وسیع و گسترده، باز است، در این شرایط نمی‌توان جلوی افکار را گرفت، چراکه مردم هر لحظه و در هر شرایط مکانی و جغرافیایی با ساده‌ترین وسایل ارتباطی مثل تلفن همراه در جریان آخرین تحولات و اتفاقات پیرامون خود و دنیا قرار می‌گیرند.
– او با اشاره به اصل مهم «الْانْسانُ حَریصٌ عَلى‏ ما مُنعَ »، حریص شدن افراد را نتیجه جلوگیری آنان از دستیابی به اطلاعات روز دانست و افزود: «انسان همواره نسبت به چیزی که از آن منع می‌شود، حرص می‌ورزد.
– وی با انتقاد از کسانی که فکر می‌کنند قدرت باعث دوام حکومت‌هاست، گفت: «این افکار عمومی است که صاحب اصلی تمام حکومت‌ها در همه جوامع است و تبلور جدی افکار عمومی، رای و نظر جوانان است.»

– او در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به مطالبات تشکل‌های دانشجویی و بیان آنها از سوی دانشجویان حاضر در جلسه، گفت: «با توجه به افکار مختلف و متنوع سیاسی، باید زمینه فعالیت همه تشکل‌ها در محدوده قانون فراهم باشد. اگر می‌خواهیم افکار دانشجویان خوب باشد، نباید محیط دانشگاه را آلوده به اختلافات خارج از اخلاقیات اسلامی و انسانی کنیم.»

«انکار قرآن»، کتابی دیگر در نقد آرای دکتر سروش
فرهیختگان در صفحه «تاریخ و اندیشه»، خبر از برگزاری مراسم رونمایی و نقد کتاب «انکار قرآن» در بخش مکتوب نمایشگاه قرآن
داده و سخنان عبدالله نصری نویسنده این کتاب و اعظم پویازاده عضو هیات‌علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران را در این خصوص منتشر ساخته است.

از فارابی و ابن‌سینا تا ملاصدرا و اقبال لاهوری
عبدالله نصری، نویسنده این کتاب:
– برای نگارش این کتاب، مطالعات گسترده‌ای بر عقاید و آراِی به جا مانده از متفکران مختلف انجام دادم. درنهایت در این کتاب سیر تحول وحی را از فارابی و ابن سینا نقل کردم تا به ملاصدرا و اقبال لاهوری رسیدم.
– بخش عمده‌ای از کتاب «انکار قرآن» به نقد آرای عبدالکریم سروش و حامد ابوزید اختصاص دارد. درواقع با مطالعه، نقد و بررسی عقاید و آرای متفکران عرب کوشیدم حرف‌ها و به اصطلاح تحقیقاتی را که متفکران در تحلیل وحی ارائه دادند، جمع‌آوری کنم.
– چاپ این کتاب نتیجه همه مطالعات و پژوهش‌هایی است که حاوی تحلیل‌ها و تفسیرهای متفکران مختلف از وحی و قرآن کریم است که به انکار وحی می‌انجامد و در این کتاب نقد می‌شوند.
– کتاب انکار قرآن، سرشار از نقد آرای افرادی است که چون فاقد مبانی فلسفی و کلامی هستند، قابل دفاع نیست و شایسته نقد است.

نقد آرای سروش
اعظم پویازاده:
– حجم زیادی از این کتاب درباره نقد آرای عبدالکریم سروش است. به همین دلیل روی آرای ایشان تمرکز می‌کنم.
– مهم‌ترین نکته‌ای که در این کتاب آمده، این است که هر چه وارد زمین و طبیعت شود ویژگی‌های طبیعت و تاریخ و زمین را به خود می‌گیرد. وحی هم یکی از مواردی است که چون از آسمان به زمین می‌آید ویژگی‌های زمین، طبیعت و تاریخ را به خود می‌گیرد. این سه؛ یعنی زمین، طبیعت و تاریخ به بعد زمینی بودن و نه آسمانی بودن اشاره دارد.
– همان‌گونه که آیات به دو بخش ذاتی و عرضی تقسیم می‌شوند در این کتاب در مورد دین هم به دو بخش ذاتی دین و عرضی دین اشاره می‌شود. ذاتی یعنی اگر ایده‌ها وجود نداشته باشند دین دیگر وجود و معنا نخواهد داشت. عرضیات به این معناست که هر آنچه هست می‌تواند جور دیگری هم باشد. یعنی اتفاقات منعکس شده در قرآن می‌توانست جور دیگری حادث و به‌گونه‌ای دیگر ثبت شود.
– در کتاب انکار قرآن احکام دین به‌عنوان عرضیات مطرح می‌شود.
– در حوزه اعتقادات این واقعیت که آدمی خدا نیست بلکه بنده است جزء ذاتی دین محسوب می‌شود.
– عبدالکریم سروش وحی را تجربه نبوی می‌داند که نویسنده کتاب انکار قرآن به‌شدت این دیدگاه را نقد می‌کند و می‌گوید تجربه نبوی یک کشف و شهود تام است و با تجربه عارفان تفاوت دارد.

مذاکرات هسته ای تمام شد اما مشکل کنسرت‌ها حل نشد
این روزنامه در صفحه ۱۳، گزارش مطهره واعظی‌پور از دومین نشست خبری سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی را به چاپ رسانده و به علل لغو کنسرت ها از سوی نیروی انتظامی پرداخته است.
در این گزارش ذیل عنوان «مجوز ناجا شرط کافی برگزاری کنسرت‌ها» آمده است:
«کنسرت کیوان کلهر آخرین کنسرتی بود که نیروی انتظامی مانع برگزاری آن شد تا جایی که حسن نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، «مشکلات به وجود آمده درباره لغو غیرقانونی کنسرت‌ها را حاصل نهادینه نشدن وظایف و مسئولیت‌های نهادهای مختلف» عنوان کرد و لغو کنسرت کلهر را در حوزه اختیارات اداره اماکن نیروی انتظامی ندانست.

لغو کنسرت‌ها توسط نیروی انتظامی باعث شد که وزیر ارشاد نیز به این روند اعتراض و در جلسه‌ای اعلام کند که برخی مصوبات قبلی دولت به نیروی انتظامی اجازه می‌دهد که اداره اماکن در برخی موارد دخالت کند و اکنون در حال اصلاح آن مصوبه هستیم. می‌خواهیم کسی نتواند از برگزاری مراسمی که وزارت ارشاد به آن مجوز داده است، جلوگیری کند و کسی نتواند کنسرت‌ها را لغو کند. به‌گفته او برگزاری کنسرت‌ها نیاز به مجوز اداره اماکن ندارد.
با این وجود دیروز سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی در دومین نشست خبری خود در مورد علت لغو کنسرت‌ها توسط نیروی انتظامی پاسخ وزارت ارشاد را داد و گفت: «چنانچه مجوز برگزاری کنسرت از سوی وزارت ارشاد و نیروی انتظامی صادر شده باشد، قطعا کنسرت‌ها برگزار خواهد شد و هیچ کنسرتی نیست که این دو مجوز را داشته باشد و لغو شود، بنابراین برای برگزاری هر کنسرت گرچه اخذ مجوز محتوایی از سوی وزارت ارشاد شرط لازم است، شرط کافی آن مجوز اداره اماکن نیروی انتظامی است.»

رمضان و عید پر و پیمان خوزی ها
در صفحه آخر فرهیختگان، به روال روزهای گذشته،آداب و رسوم مردم یکی دیگر از مناطق کشور روایت شده و این بار به سراغ خوزستان
رفته است. در این گزارش که عنوان «رمضان به صرف شادی و دعا» برای آن انتخاب گردیده، می خوانیم:
« رمضان در خوزستان از طریق پرداخت به آیینی کهن بازتاب پیدا می‌کند. بخشی از عشایر استان خوزستان عمدتا از صحرای عربستان به این منطقه کوچیده‌اند و به همین مناسبت برخی از آداب و رسوم آنها با کشورهای عربی اطراف مشترک است. آیین سنتی گرگیعان یا قرقیعان یکی از رسوم مشترک بین کشورهای عربی است که در نیمه ماه رمضان برگزار می‌شود. اجرای این آیین برعهده کودکان است. در شب پانزدهم ماه رمضان، مقارن با ولادت امام حسن مجتبی(ع)، پسر بچه‌ها دشداشه و دختران کوچک چادر عربی سر می‌کنند و کیسه‌ای برای جمع‌آوری شیرینی بر گردن می‌آویزند و به در خانه‌ها می‌روند. کودکان گاهی دو گروه می‌شوند و گروه نخست یکصدا می‌خوانند: «گرگیعان و گرگیعان» و گروه دوم پاسخ می‌دهند: «الله یعطیکم رضعان». اهالی خانه‌ها معمولا به این بچه‌ها باسورک (بادام)، شیرینی و پول می‌دهند. به این ترتیب بزرگ‌ترها در این بازی با کوچک‌ترها همبازی می‌شوند و به مناسبت میلاد دومین امام شیعیان به آنها عیدی می‌دهند.

عید عرب‌ها
عید فطر برای مردم خطه عرب‌نشین ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و آن را عید عرب‌ها می‌نامند. مردم مناطق مختلف خوزستان برای استقبال از عید فطر خانه‌‌های خود را می‌آرایند و محل سکونت خود را آذین‌بندی و چراغانی می‌کنند. دو روز مانده به عید «ام‌الوسخ» و یک روز مانده را «ام‌الحلس» می‌نامند. خوزستانی‌ها در «ام‌الوسخ» خانه‌هایشان را برای پذیرایی از میهمانان آماده می‌کنند و در روز «ام‌الحلس» به نظافت شخصی می‌رسند. خوزستانی‌ها برای استقبال از عید فطر رخت نو و آجیل و شیرینی تهیه می‌کنند. آنها بعد از رویت هلال ماه، تکبیرگویان به سمت مساجد می‌روند و بانگ فرارسیدن عید در شهر می‌پیچد. روز عید فطر پس از برپایی نماز بسیاری از مردم روستاها و شهرهای کوچک به قبرستان‌ها و دیدار اهل قبور می‌روند و سپس افراد محله برای تبریک عید به همسایه‌های عزادار خود سر می‌زنند و با آرزوی شروع فصلی نو و بی‌مصیبت آیین عید سیاه را برای خانواده‌های داغدار برگزار می‌کنند. روز عید فطر درِ اکثر خانه‌ها به روی میهمان باز است و همسایه‌ها با گفتن «یا الله» و «عیدکم مبارک یا اهل‌البیت» وارد خانه‌های یکدیگر می‌شوند و به هم «عیدکم مبارک»، «اسعدالله ایامکم»، «ایامکم سعیده» و «الله ایعوده علیکم بخیر و عافیه» می‌گویند. عشایر خوزستانی نیز «هوسه» (یل‌هاوی الجنه إمشی ویانه، به معنای ای که خواهان بهشت هستی، همراه ما باش) سر می‌دهند و به دیدار بزرگ قبیله می‌روند و در مضیف (مکان پذیرایی) گرد هم می‌آیند و با خواندن اشعار شعبی (شعرهایی با زبان گفتار) به پایکوبی می‌پردازند.

روضه به صرف قهوه
خوزستانی‌ها ۳۰ روز رمضان را به روضه‌خوانی می‌پردازند. نکته جالب توجه این است که چای هرگز بدل به نوشیدنی رایج این منطقه نشده و آنها برای پذیرایی از شرکت‌کنندگان در روضه که بعد از افطار برگزار می‌شود، قهوه ویژه‌ای تدارک می‌بینند. این قهوه به وسیله دو شاخه که شبیه مقاش است و مهماس نام دارد در ظرفی ریخته و تفت داده می‌شود و بعد آن را در هاونی می‌کوبند. سپس قهوه آسیاب و نرم شده را در ظرفی بزرگ به نام گم‌گم که شبیه گلاب‌پاش است می‌ریزند. این ظرف از جنس ورشو (مفرغ) است. در این ظرف به قهوه آب و کمی هل می‌افزایند. قهوه که آماده شد آن را در ظرفی به نام «دله» سرو می‌کنند و طی آدابی خاص ابتدا بین سادات و سپس ریش‌سفیدان و سایرین توزیع می‌شود.
در کنار این قهوه تلخ، نوعی شیرینی، شبیه زولبیا و بامیه، به نام الگیمات خورده می‌شود. علاوه ‌بر آن خوزستانی‌ها در ماه رمضان شیرینی دیگری به نام شعث تدارک می‌بینند که با خرما و روغن حیوانی تهیه می‌شود. از دیگر خوردنی‌ها در ماه رمضان می‌توان به محلبیه (نوعی فرنی)، هریس (حلیم)، تشریبه و ماقوده (نوعی دسر که با نشاسته طبخ می‌شود) اشاره کرد. خورش بامیه یکی از غذاهای قدیمی مرسوم در میان مردم خوزستان است که بیشتر بر سر سفره افطار دیده می‌شود. آنها همچنین کبابی از گوشت گوسفند به نام غوزی نیز برای میهمانی‌های افطار تدارک می‌بینند.»

در صفحه «اندیشه»، این عناوین به چشم می‌خورد:
گزارش «راوی تاریخ ایران جدید»، به بهانه نودمین سال تولد روزنامه اطلاعات/با تنظیم سجاد صداقت
«فراز و فرود اطلاعات»، گزارشی از چاپ اولین شماره‌های روزنامه اطلاعات
معرفی کتاب «فاطمه الزهرا(س)؛ اهداف، مواضع و دستاوردها»

در صفحه «اندیشه» به این اخبار کوتاه نیز پرداخته شده است:
«حکمت اسلامی» منتشر شد
شماره سوم فصلنامه علمی- تخصصی «حکمت اسلامی» ویژه زمستان ۱۳۹۳ به صاحب‌امتیازی مجمع حکمت اسلامی منتشر شد. در این شماره «حکمت حکمت مدنی» نوشته علیرضا صدرا، «چیستی فلسفه سیاسی متعالیه» اثر شریف لکزایی، «تاملاتی انتقادی در تعبیر فلسفه مضاف» نگاشته محمد پزشکی، «نظریه اعتدال در فلسفه سیاسی اسلامی» نوشته مرتضی یوسفی‌راد، «تاثیر نگاه معرفت‌شناسانه در نظریه‌های سیاسی با تاکید بر آزادی سوفیست‌ها» نوشته محمدحسین طالبی و «شبهه خان الامین» اثری از جمال سروش و شهرزاد دهقانان جبار‌آبادی منتشر شده است.

در جست‌وجوی لیله‌القدر
کتاب «در جست‌وجوی لیله‌القدر» نوشته عبدالکریم عابدینی با تقریظ آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی منتشر شد. این کتاب از ۹ فصل تشکیل شده است که عبارتند از پیش‌نیازهای حضور در لیله‌القدر، نام و نشان لیله‌القدر، اهمیت لیله‌القدر، شب قدر در جاری زمانه، لیله‌القدر و امامت و ولایت، لیله‌القدر و قرآن، آداب لیله‌القدر و آثار و نتایج لیله‌القدر. نویسنده در فصل اول، پیش‌نیازهای حضور در لیله‌القدر را برمی‌شمارد و سپس هر کدام را به تفصیل توضیح می‌دهد. چاپ اول کتاب «در جست‌وجوی لیله‌القدر» در ۱۲۸ صفحه، به قطع رقعی، دورنگ با بهای پنج هزار تومان از سوی نشر معارف، منتشر شده است.

نقد متن‌پژوهی مدرن
کتاب «نقد متن‌پژوهی مدرن» که دربردارنده بحثی تازه در زمینه تصحیح انتقادی متون، به‌ویژه متون دوره چاپ ماشینی در آغاز سده نوزدهم و بیستم است، منتشر شد. این کتاب که نوشته جرم. ج مک گن است از دو پیشگفتار، یک مقدمه، هشت فصل، یک خاتمه و یک فصل بعد از خاتمه تشکیل شده است. نویسنده در مقدمه به شرح شرایط و معضلات موجود می‌پردازد. در فصل اول تاریخچه‌ای از متن‌پژوهی مدرن انگلیسی – آمریکایی ارائه می‌کند و ریشه‌های نظریه‌ای را که می‌خواهد به نقد بکشد باز می‌کند. در چند فصل میانی به ذکر نمونه‌هایی از وضعیت تولید و نشر متون در دوره جدید می‌پردازد و در فصل پایانی با بررسی این شرایط و مبانی رویکردهای جاری، خواننده را نسبت به ضرورت یافتن راهکارهای تازه در تولید طبع انتقادی متقاعد می‌کند. «نقد متن‌پژوهی مدرن (نقدی بر نظریه‌های چاپ انتقادی متون در انگلستان و آمریکا)» اثر جرم. ج مک گن با ترجمه سیما داد، در ۱۷۵ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۱۷۰ هزار ریال، از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است.

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:
یادداشت «تبعات فقر نسبی در جامعه»، به قلم سعید معیدفر، جامعه‌شناس
«دو دهه سکوت»؛ گزارش از دیه‌ای که ۲۳ سال پزداخت نشده؛ پرداخت دیه از بیت‌المال در چه مواقعی کاربرد دارد؟/فرناز استادنوبری
وضعیت نامطلوب آسیب‌های اجتماعی در تهران
تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی در دانشگاه‌ها
تحریف سخنان رهبر معظم انقلاب در کیهان
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: سیاست‌های گذشته از عوامل کاهش رشد شتاب علمی کشور
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان: ستاد حفظ امنیت سخنرانی‌ها تشکیل می‌شود
بازداشت مجدد یک رهبر معترضان بحرینی
عبدالله گل: سیاست خارجی ترکیه باید تغییر کند
عکس خانه/افطار 5هزار نفری در شاهچراغ

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « فرهیختگان » را مرور کرده است: «اگر می‌خواهیم افکار دانشجویان خوب باشد، نباید دانشگاه را به اختلافات خارج از اخلاقیات اسلامی و انسانی آلوده کنیم»، «انکار قرآن، کتابی دیگر در نقد آرای دکتر سروش و نصرحامد ابوزید»، «مذاکرات هسته ای تمام شد اما مشکل کنسرت‌ها حل نشد» و «رمضان و عید پر و پیمان خوزی ها»مرور مطبوعات/ ‌دو‌شنبه‌ ۲۲ تیر/ روزنامه فرهیختگان

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.