موافقان بیانیه سوئیس؛ از سیدحسن نصرالله تا سردار جعفری

سید حسن نصرالله: قدرت ایران باعث حصول توافق هسته‌ای شد
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان درباره تفاهم هسته‌ای درباره برنامه هسته‌ای گفت: خشم عربستان و اسرائیل اهمیت این توافق را نشان می‌دهد. وی در ادامه گفت ملت‌ها باید از تجربه مذاکره، درس و عبرت بگیرند.

وی افزود: این توافق در صورتی که نهایی شود، شَبح جنگ منطقه‌ای را دور خواهد کرد و مهمترین چیزی که در این توافق حاصل شد این است که زمانی که ایران به مذاکره نشست گفته شد که اوضاع منطقه‌ای به موضوع هسته‌ای مرتبط می‌شود اما در مذاکرات هیچ چیزی به جز موضوع هسته‌ای مورد مذاکره قرار نگرفت؛ این در حالی است که آمریکایی‌ها اصرار داشتند که موضوعات دیگری نیز در این مذاکرات گنجانده شود.

سید حسن نصرالله گفت: عامل نخستی که به حصول این توافق منتهی شد قدرت ایران بود و ایران در هیچ یک از موضوعات منطقه کوتاه نیامد.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: توافق هسته‌ای قدرت ایران و نقش این کشور در منطقه را تقویت می‌کند و این توافق به فشار بر همپیمانانش در منطقه منتهی نخواهد شد.

امامی کاشانی: بیانیه لوزان یک موفقیت است/ باید به ظریف تبریک گفت
آیت الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه این هفتۀ تهران گفت: بیانیه لوزان یک موفقیت است.
وی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم (ص) در وفای به عهد و پیمان سرآمد و بی نظیر بود از این رو باید پایبندی به عهد و قرارها را از ایشان بیاموزیم، گفت: بیانیه لوزان موفقیت بود. دنیا برای ما جا باز کرد و باید به ظریف تبریک گفت.
وی ماهیت بیانیه لوزان «چارچوب کلی» خواند و گفت: دنیای غرب پذیرفت که ایران انرژی هسته‌ای برای استفاده در مقاصد صلح‌آمیز، صنعت و تکنولوژی داشته باشد.
امامی کاشانی دربارۀ لغو تحریم ها نیز گفت: تحریم‌ها لغو می شوند، نه تعلیق، البته درباره سیر لغو در مذاکرات بعدی بحث می‌شود. آنها لغو تحریم‌ها را در ابتدا قبول نداشتند اما پذیرفتند.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: آقای اوباما رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته در برابر دنیا ایستاد و حرف زد و گفت که «ما نتوانستیم ایران را قانع کنیم که دست از انرژی هسته‌ای بردارد اما توانستیم ایران را پای میز مذاکره بکشانیم»، در صحبت‌های خود از رهبر معظم انقلاب نام برد و فتوای رهبر انقلاب درباره حرام بودن استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی یادآور شد.
وی در آخر به تمجید از تیم هسته ای ایران پرداخت: انصافاً تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تیمی متین، با حکمت و با متانت است، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند نرمش قهرمانانه و تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر داشتند. واقعاً‌ باید به همه آقایان مخصوصاً آقای رئیس‌جمهور و بالاخص وزیر امور خارجه هم تبریک و هم خسته نباشید گفت؛ طبق فرموده خداوند نصر و موفقیت دست خداست و نصیب افراد شایسته می‌شود.

علم الهدی: تلاش و مقاومت تیم مذاکره کننده ایران شایسته قدردانی است
امام جمعه مشهد در واکنش به توافق لوزان گفت: تلاش و مقاومت تیم مذاکره کننده ایران شایسته قدردانی است و از عزیزانی که تعطیلات نوروزی خود را در یک کار پرزحمت و در برابر دشمن در عرصه مذاکرات گذراندند، قدردانی می کنم.
آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد در جمع زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی افزود: امروز نظام ما از دو جهت مورد توجه است نخست از سوی کشورهای مسلمان که به بیداری رسیده اند و دیگر از سوی دشمنان.
وی افزود: امروز «دشمن» جمهوری اسلامی را به عنوان مانع در مسیر جهان خوارگی خود می بیند و درصدد برداشتن این مانع بوده و با این هدف با همه قدرت هم پیمان شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: دشمن در جریان مذاکرات هسته ای اخیر تلاش بسیار کرد که در یک سنگر سیاسی ما را شکست دهد، اما مقاومت تیم مذاکره کننده ایران باعث شد آنان بیانیه مطبوعاتی صادر کنند.
وی گفت: با وجود صدور این بیانیه وزیر دفاع آمریکا تهدید می کند و با خشونت با این موضوع برخورد می کند که این امر نشان دادن چنگ و دندان دشمنی آنان است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه راه حل عاقلانه برای دشمن آن است که دشمنی را کنار بگذارد، افزود: آنان می خواهند مذاکره را ابزار اجرای دشمنی و عناد خود قرار دهند و با پنبه سر ببرند که چنین چیزی امکان پذیر نیست، زیرا در کشور ما رهبری حاذق، هوشیار، حکیم و بینا بر این جریان نظارت می کند و واقف، آگاه و بیدار است.
امام جمعه مشهد همچنین درباره شعار سال گفت: همدلی و همزبانی دولت و ملت فقط یک شعار نیست بلکه رهبر معظم انقلاب به عنوان دیده بان تیزبین نظام که تمام جریان های پیش رو را با افقی وسیع و گسترده مد نظر دارند این موضوع را به عنوان نقشه راه و راهبرد مشخص و مطرح کردند.
وی افزود: همدلی و همزبانی دولت و ملت یک تکلیف است که مقام ولایت آن را هم برای ملت و هم برای دولت تعیین کردند.
وی با بیان اینکه وضع خاص ام القرای جهان امروز، یعنی جمهوری اسلامی ایران از جمله علل این نامگذاری است، افزود: کشور ما مرکز تمرکز دشمنان است و وقتی قرار شد یک جریان کارگزار نظام مسئولیت اجرای عملیاتی را در چنین موقعیت حساس برای حفظ ارزش های انقلاب و اسلام و توسعه انقلاب داشته باشد، باید جریان حمایت مردمی و ملت همراه این کارگزار باشد.
آیت الله علم الهدی گفت: دولت هم باید بداند همدلی و همزبانی یک سکه دو رو است که یک روی آن همدلی و مربوط به درون و روی دیگر همزبانی مربوط به موضع گیری، حرف زدن ها، برخوردها و مقابله کردن هاست.
وی با تاکید بر اینکه همدلی و همزبانی باید از هر دو طرف مردم و دولت باشد، افزود: اگر مردم همدل بوده و حمایت کنند اما دولت به آرمان های انقلابی مردم و مطالبات دینی و مقدس آنان اعتنا نکند و ارزش های معنوی آنان را در نظر نداشته باشد، این همدلی نه تنها مثبت نیست بلکه نتیجه معکوس خواهد داشت.
امام جمعه مشهد افزود: محور همدلی و همزبانی دولت و ملت، بندگی خدا، کمک به بیچارگان، حفظ ارزش های قدسی و دینی و پیشگیری از ناهنجاری های ضد ارزشی است. وی در ادامه گفت: امروز چشم های مسلمانان به ماست و با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر نامگذاری امسال باید با همدلی و همزبانی از آنان حمایت کنیم.

سرلشکر فیروزآبادی موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را به رهبر معظم انقلاب تبریک گفت
سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح طی پیام تبریکی به محضر فرماندهی کل قوا، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای ضمن تبریک موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از تلاش مقام ریاست جمهوری و کارگزاران و تلاش‌گران این عرصه بویژه ظریف وزیر امور خارجه سپاسگزاری کرد.

در متن این پیام آمده است:
اکنون که در ساله هدایت‌های آن رهبر فرزانه و همت دولت خدمتگزار جناب آقای دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای بویژه ظریف وزیر امور خارجه گام دیگری در جهت احقاق حقوق مسلم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات مربوط به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برداشته شده است، ضمن تبریک به ملت بزرگ ایران اسلامی و قدردانی از جناب آقای رئیس‌جمهور و کارگزاران و تلاشگران این عرصه مهم وحساس با کمال افتخار از عنایات و راهنمایی‌های حضرت مستطاب عالی که موجب سربلندی و پایداری هر چه بیشتر ملت بزرگوار ایران اسلامی گردید سپاسگزاری نموده رجاء واثق دارد با استمرار رهنمودهای آن رهبر عظیم‌الشان مراحل آتی مذاکرات نیز در مسیر سلامت و صلاح دولت و ملت تداوم خواهد یافت.

سردار جعفری: امریکا به تغییر رفتار سیاسی تن داد
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با اعلام قدردانی سپاه از تلاش فرزندان ملت ایران در مذاکرات هسته ای تاکید کرد:دستگاه دیپلماسی کشور ظرفیت قدرتمند خود و نظام را برای عزت انقلاب اسلامی و کشور به کار گیرد.
به گزارش روابط عمومی کل سپاه، سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری در حاشیه همایش فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به برخی از ابهامات مطرح شده پیرامون بیانیه اخیر هسته ای، اظهار کرد: مقاومت ملت ایران در مقابل آمریکا، گزینه های نیرومند ایالات متحده برای تحمیل اراده ی سیاسی به جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد ساخت.
وی افزود: آمریکا که در پی تغییر رفتار سیاسی ایران بود، خود به تغییر رفتار سیاسی تن داد و بر خلاف مشی گذشته ی خود، درمقابل مردم ما، مجبور به فراموش کردن همه ی گزینه های روی میز و جایگزین سازی مسیر دیپلماسی برای حل موضوع هسته ای شد.
سر لشکر جعفری با اشاره به اینکه ‘شکوه مقاومت مردم نجیب و آزاده ی ما، رئیس جمهور آمریکا را به پرده برداری از این اعتراف بزرگ تاریخی مجبور ساخت که گزینه ی نظامی و استمرار تحریم ها ایران را قوی تر و مصمم تر خواهد کرد’ تصریح کرد: به فضل الهی فرزندان انقلابی ایران اسلامی در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته اند از حقوق ملت ایران به شایستگی دفاع کنند و ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تلاش های صادقانه و مجاهدت های سیاسی این عزیزان و ایستادگی روی خطوط قرمز تعیین شده، قدردانی می کنند.
وی در پایان با تاکید بر اینکه از دستگاه هوشمند و شجاع دیپلماسی کشور انتظار می رود در فرصت تعیین کننده ی پیش رو، حداکثر ظرفیت های قدرتمند خود و مجموعه نظام را برای عزّت انقلاب اسلامی و کشور و نیز لغو همزمان تحریم ها به کار گیرد گفت: ملت بزرگ ایران بر اساس شعار نورانی «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» در یک صف واحد، پشتیبان جبهه ی دیپلماتیک هسته ای خود خواهند بود و اجازه نخواهند داد القائات گمراه کننده ی دشمن به ویژه آمریکا در موضوع مذاکرات اخیر از طریق ترجمه غیر واقعی بیانیه مشترک، اعتماد بین دولت و ملت را خدشه دار کند.

 
 
 
مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. خب، ربط این مسائل به امور دینی و سایت دین آنلاین چیه؟؟

    1. محمود

      به هر حال این افراد متعلق به اندیشه ای سیاسی هستند که از جانب ولی فقیه و حکومت اسلامی ایران نمایندگی می کند.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.